Ana sayfa Batı Trakya Haberler BÜYÜKELÇİ ÇEVİK ATİNA’DA GAZETECİLERE 15 TEMMUZ’U ANLATTI

BÜYÜKELÇİ ÇEVİK ATİNA’DA GAZETECİLERE 15 TEMMUZ’U ANLATTI

19
0

Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Yaşar Halit Çevik Atina’da yerli ve yabancı gazetecilere 15 Temmuz darbe girişimini anlattı.

Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Yaşar Halit Çevik Atina’da yerli ve yabancı gazetecilere 15 Temmuz’da yapılan başarısız darbe girişimini ve yaşananları anlattı. Sonra da toplantıda 15 Temmuz gecesi yaşananların videosu gösterildi. O gece yaşananları detaylı bir şekilde anlatan Büyükelçi Çevik, FETÖ terör örgütüne mensup 8 darbeci askerin Yunanistan’a kaçtığını, ancak Yunan makamlarınca halen iade edilmediklerini dile getirdi.

“Yunan devletinin cevabını bekliyoruz”

Büyükelçi Çevik, konuşmasında şu ifadeleri dile getirdi: “8 darbeci asker 16 Temmuz sabahı askeri helikopterle Yunanistan’a kaçtı. Yunanistan darbe girişimini kınadı ve Türkiye ile dayanışma içerisinde olduğunu, darbeci askerlerin arzu edilmediklerini belirtti. Türkiye o zaman Yunanistan’ın bu tavrını takdirle karşıladı. Devamında darbeci bu 8 asker Türkiye’ye iade edilmedikleri gibi, bunlara ilaveten darbeye karışan iki darbeci daha dahil oldu. Bu darbeciler askerleri ve sivilleri öldürdüler ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanının hayatını tehdit ettiler. Onların yargılanması engelleniyor. Ciddi suçları işleyenlerin cezalandırılmaması bir hukuk devleti tarafından kabul edilemez. Bizler de Türkiye olarak, geçmişte darbelerden çok çeken komşu Yunanistan’dan, darbecilerin yargılanmak üzere iade edilmelerini bekliyoruz. Yargının kararı olduğu hakkında bilgilendirildik, ancak devamında Yunan devletinin cevabını bekliyoruz. Firari askerler konusu doğrudan ikili ilişkilerimizi ilgilendirmektedir. Yunan kamuoyunda bu darbecilerin suçlu olduklarına dair şüphe bulunmamaktadır. Milletimizin kararlılığı ve cesareti darbe girişimini başarısızlığa uğratmıştır. Yunan hükümeti erken bir aşamada darbe girişimini kınama ve dayanışma mesajı vermiştir. 3 darbe yaşadım. Hiç şüphem yok ki bu FETÖ’nün gerçek bir darbe girişimiydi.

Büyükelçi Çevik, toplantı sonrasında gazetecilerin iki ülke arasında son günlerde Kıbrıs bölgesinde sondaj yapımı ile ilgili yaşanan gelişmelere yönelik sorularını ise yanıtsız bıraktı. 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here