Ana sayfa Batı Trakya Haberler BTTÖB KIRCAALİ’DEKİ ‘ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ ANMA ETKİNLİĞİ’NE KATILDI

BTTÖB KIRCAALİ’DEKİ ‘ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ ANMA ETKİNLİĞİ’NE KATILDI

12
0

Bulgaristan, Kırcaali’de Kitap Tanıtımı ve Çanakkale Şehitlerini Anma etkinliği gerçekleşti.

Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Yönetim Kurulu olarak 15 Mart 2013 Cuma günü saat 17.30’da Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği’nin (TÜRKSAD) düzenlediği kitap tanıtımı ve Çanakkale Şehitlerini anma programına katıldık.

Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği salonunda yapılan Çanakkale şehitlerini anma töreni kapsamında gazeteci ve yazar Mercan Civan’ın “Seni Anlatmak” adlı deneme kitabı ve Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği yayınlarından Rodop Rüzgarı dergisi sahibi İbrahim Baltalı’nın “Bir Efsane Sona Ererken” kitabı tanıtıldı.

Etkinlik Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği (TÜRKSAD) tarafından organize edildi. Yoğun ilgi gören etkinliğe Türkiye ve Bulgaristan’dan çok sayıda misafir katıldı. Etkinliğin konukları arasında Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Şener Cebeci, Konsolos Vekili Gürler Gürsoy, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Bulgaristan Müslümanları Yüksek İslam Şura Başkanı Şabanali Ahmet, Yerel Meclis Başkanı Raif Mustafa, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) İl Teşkilatı Başkanı Bahri Ömer, İlçe Teşkilatı Başkanı Muharrem Muharrem, Kırcaali Kamu Denetçisi Hakif Emin, Edirne Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Zülfeddin Hacıoğlu, BAL-GÖÇ Trakya Lüleburgaz Başkanı Nedim Dönmez, Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenler Derneği Başkanı Harun Bekir yer aldılar.

TÜRKSAD Başkanı Müzekki Ahmet, törene gelen herkesi selamladıktan sonra Çanakkale şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşuna davet etti. Ardından Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet şehitlerin ruhuna kısa bir asrı şerif okuduktan sonra dua yapıldı

Müzekki Ahmet, TÜRKSAD olarak 3 yıldır Kırcaali’de Çanakkale şehitlerini anma töreni yaptıklarını ve ülkenin diğer şehirlerinde de benzeri anma törenleri yapılmasını arzu ettiklerini dile getirdi.

T.C. Filibe Başkonsolosu Şener Cebeci, TÜKSAD’ın düzenlediği etkinliğin çok anlamlı olduğunu söyledi ve başta Müzekki Bey omak üzere tüm ekibine teşekkürlerini sundu.

TÜRKSAD Başkanı Müzekki Ahmet, herkesi selamladıktan sonra yazarların yeni kitaplarını tebrik ederek başarılarının devamını diledi. Kitap tanıtımı programı Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Sami Ali Toraman tarafından yönetildi.

Aslen Ardinolu olan araştırmacı ve yazar Mercan Civan, “Bu toprakların, Balkanların, Kırcaali insanıyım. Eğridereliyim. Hiçbir zaman doğduğum, büyüdüğüm, eğitim aldığım toprakları ve kendimi de saydığım Balkan insanlarını unutmadım. Onlara faydalı olmayı kendime görev saydım” diye ifade etti. Yazar, 1996 yılında ailesiyle birlikte anavatana yerleşmesine kadar Bulgaristan’da Türkçe eğitimi görmediğini, fakat kendini bu konuda geliştirmek için çok çaba sarfettiğini paylaştı. Kitabının dünya yüzü görmesinden çok memnun olduğunu dile getirerek, kendisini daima destekleyen eşi ve dostlarına teşekkürlerini sundu.

Ardından Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Sami Ali Toraman, Mercan Civan’ın “Seni Anlatmak” isimli kitap hakkında etraflıca bilgi verdi. Deneme kitabında makale, öykü ve söyleşilere yer verildiği açıkladı. Sayın Toraman, kitaptan bazı kısa bölümleri de aktardı. O, yazar için, “Azimli, kararlı, inanan, seven bir insan. Mercan Civan’ın şu sözü çok önemli. O, Türkçe’yi öğrenmeyi ve geliştirmeyi kutsal bir görev sayıyor” diye vurguladı.

Sami Ali Toraman, İbrahim Baltalı’nın öğretmenlerle yaptığı röportajları içeren “Bir Efsane Sona Ererken” kitabının basılma sebebinin Balkanlar’da Türklerin verdiği mücadeleye ilişkin arşiv eksikliği olduğunu söyledi. Daha sonra İbrahim Baltalı “Bir Efsane Sona Ererken” isimli kitabın tanıtımına geçti. Baltalı, “Bugün çok anlamlı bir gün. Türk İslam kültürünün paylaşan Yunanistan, Türkiye ve Bulgaristanlı soydaşlar bu anlamlı etkinlikte bir araya gelme imkanı buldular. Dünyada sayılı diller arasına giren Türkçemizi, gelenek, görenek, sosyal yaşamımızın kayıt altına alınmadığı zaman torunların dedeleri hakkında anlatacakları hiçbir şeyin olmayacağını ve bunun kitap basımıyla olacağını dile getirdi. “Bir Efsane Sona Ererken” kitabının kayıt altına alınan öğretmenlerin anılarının anlatıldığını paylaştı. Kitabın isminin bu öğretmenleri Batı Trakya’nın efsanevi insanları olarak nitelendiren Sami Toraman’ın verdiğini aktardı. Batı Trakya’da çift dilli okullarında öğretmenlik yapmanın gerçekten çok güç ve zor olduğunu belirtti. Türkiye ve Yunanistan arasında varılan anlaşma sonucu Türkiye’deki öğretmen okullarına gönderilmiş ancak dönüşünde yarısından fazlası tayin edilmemiş, bir kısmı da çocuklara Türk kültürünü aşıladığı gerekçesiyle görevlerinden azledilmiştir. Kitabın Batı Trakya Türklerinin 1950 yılından günümüze kadar azınlık eğitimine damga vuran öğretmenlerin hayat hikayelerini, sıkıntılarını, devletin geliştirdiği baskı mekanizmalarını anlatırken azınlığın eğitim tarihini kayıt altına aldığının altını çizdi.

Kırcaali Kamu Denetçisi Hakif Emin kitapları tanıtılan iki yazarları tebrikleyerek birer demet çiçek sundu ve Çanakkale ile ilgili Bektaşi Haşim Baba’ya ait bir dörtlük söyledi.

Ardından Batı Trakya’dan öğretmen Necmi Abdürezzak şiir diliyle Türklüğü’nü ifade ettiği Açar Mısın Yüreğini adlı eserini okudu.

Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Sami Ali Toraman Çanakkele Şehitlerini anma programı için Paneli yönetti. Törene Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nden Tarih Hocası Doç.Dr. Muhammet Erat ve Edirne Trakya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Hatipler konuşmacı olarak katıldılar. Çanakkale Savaşını ve önemini dinleyicilere aktardılar.

Ardından Belediye Başkanı Hasan Azis, TÜRKSAD adına Başkonsolos Şener Cebeci, Doç.Dr. Muhammet Erat, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Hatipler, Sami Toraman, İbrahim Baltalı ve Mercan Civan’a günün anısına birer plaket sunuldu.

Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Samiş Ali Toraman Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Müzekki Ahmet’e ve Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Şener Cebeci’ye birer tablo hediye etti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here