Ana sayfa Batı Trakya Haberler BTTADK: “KARARLARIMIZI ATİNA’DAKİ GÖRÜŞMELERİN NETİCESİNE GÖRE ALACAĞIZ”

BTTADK: “KARARLARIMIZI ATİNA’DAKİ GÖRÜŞMELERİN NETİCESİNE GÖRE ALACAĞIZ”

27
0

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu, azınlık okullarında okutulacak olan Yunanca kitaplarla ilgili gelişmeleri başından beri takip ettiklerini, milletvekilleri ve encümenlerinin Doğu Makedonya-Trakya İl Eğitim Koordinatörü Keramaris ile yaptıkları görüşmeyi olumlu bulduğunu, ancak bundan sonraki kararları Atina’daki görüşmelerin neticesine göre alacağını duyuran yazılı bir açıklama yayınladı.

AÇIKLAMA

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu, azınlık okullarında okutulacak olan Yunanca kitaplarla ilgili gelişmeleri başından beri takip etmektedir. Bu çerçevede Encümenler Birliği’nin talebi üzerine, Danışma Kurulu, 26 Eylül 2018 Çarşamba günü olağanüstü toplanmış ve azınlık eğitimi konusunda cereyan eden olayları ele almıştır.

Danışma Kurlu, milletvekilleri ve encümenleri il eğitim koordinatörü Sn. Keramaris ile yaptıkları görüşmenin ardından Atina’da Eğitim Bakanı ve İlköğretim Enstitüsü ile görüşme kararlarını memnuniyetle karşılamaktadır.

Bizler Danışma Kurulu olarak azınlık okullarında devam etmekte olan boykotun ve bu konuda velilerin gösterdiği hassasiyeti takdir ile karşılıyoruz. Nitekim bundan sonra atılacak adımlarda da halkımızı daha sağduyulu olmaya davet ediyor, eğitim konusundaki hassasiyetlerinin devamını diliyoruz.

“Müslüman Çocukların Eğitimi’’ (Frangudaki Programı) projesi çerçevesinde yirmi yıl önce azınlık okulları için yazılan Yunanca ders kitapları, günümüzün ihtiyaçlarına cevap vermediği aşikârdır. Eğitim camiasının isteği bu konuda azınlık okulları için yeni kitap yazımı veya devlet okullarında okutulan kitapların azınlık okullarında okutulması için, içeriğinin uygun hale getirilmesi yönündedir.

Eğitim çocuklarımız için vazgeçilmez olduğundan dolayı, azınlık okullarındaki eğitim seviyesinin yükseltilmesi de en büyük arzumuzdur.

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu olarak bu konunun sonuna kadar takipçisi olacağımızı bir kez daha bilginize sunuyor ve bundan sonraki kararlarımızı Atina’daki görüşmelerin neticesine göre alacağımızı belirtmek isteriz.”

Kamuoyuna önemle duyurulur,

Saygılarımızla

BTTADK

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here