Ana sayfa Batı Trakya Haberler BTTADK: “DAHA ÖNCE FARKLI GÖRÜŞLERİ OLAN SOYDAŞLARIMIZIN AYNI GEMİDE OLDUĞUMUZU FARK ETMELERİ...

BTTADK: “DAHA ÖNCE FARKLI GÖRÜŞLERİ OLAN SOYDAŞLARIMIZIN AYNI GEMİDE OLDUĞUMUZU FARK ETMELERİ MEMNUNİYET VERİCİ”

26
0

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu (BTTADK) yaptığı toplantıda, Azınlığımızı yakından ilgilendiren eğitim konuları masaya yatırılmış ve bu hususların işleyişi ve gidişatı kapsamlı olarak değerlendirdiği belirtiliyor.

Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada, “Gümülcine Medrese-i Hayriye’sinde devam eden boykot da tüm yönleriyle değerlendirilmiş ve daha önce toplumun genelinde ciddi anlamda farklı görüşleri olan soydaşlarımızın da, artık aynı gemide olduğumuz gerçeğini fark etmeleri memnuniyetle karşılanmıştır.” İfadelerine yer veriliyor.

DUYURU

“BTTADK olarak yapılan Ocak ayı toplantısında Azınlığımızı yakından ilgilendiren eğitim konuları masaya yatırılmış ve bu hususların işleyişi ve gidişatı kapsamlı olarak değerlendirilmiştir.

Bu çerçevede, ilk olarak anaokullarında başlatılan çift dilli anaokulu pilot uygulaması görüşülmüştür. Kurulumuz bu konudaki gelişmeleri yakinen ve dikkatle takip etmektedir. Söz konusu yasayla pilot olarak denenmekte olan bu uygulama Azınlığımızın, “Azınlık bireyleri için anaokulu’’ isteğini tam olarak karşılamamakta, fakat bir nevi kötünün iyisi olarak görülmektedir. Azınlık olarak ısrarlı isteğimiz Azınlık ilkokulları modelinin Azınlık anaokullarında da bir an önce vücut bulup hayata geçirilmesi, yani çift dilli olmasıdır. Bu isteğimizin bir an önce karşılanmasını beklemekteyiz.

İkinci bir konu olarak Azınlık ilkokullarında okutulan Frangudaki ders kitaplarının ahvali ve sürecin gidişatı konusunda yapılan istişarede Eğitim Bakanlığı’ndan bir heyetin Batı Trakya’da ilgili Azınlık temsilcileri ile temaslarda bulunduğunu ve sunulacak raporun hazırlık aşamasında olduğu öğrenilmiştir. Bu konudaki düşüncemiz, Avrupa Birliği üyesi olan Yunanistan’ın kendisine yakışır bir şekilde AB standartlarını ve uluslararası insan hakları çerçevesinde, çocuklarımızın en iyi ve çağdaş eğitim imkânlarından faydalanmalarının sağlanmasıdır.

Son olarak hâlihazırda Gümülcine Medrese-i Hayriye’sinde devam eden boykot da tüm yönleriyle değerlendirilmiş ve daha önce toplumun genelinde ciddi anlamda farklı görüşleri olan soydaşlarımızın da, artık aynı gemide olduğumuz gerçeğini fark etmeleri memnuniyetle karşılanmıştır. Özetle, bu bağlamda Avrupa standartlarından uzak, ilkel bir eğitim sistemi ile eğitim kalitesini olabilecek en düşük seviyelerde tutarak inşa edilmek istenen aydınlık yeni nesillerimiz, karanlıklara itilmektedir.

Bu çerçevede, ilgili makamların Azınlığımızın tümü için eğitim hakkının gaspı anlamına gelen uygulamalarına son vermelerini diliyor ve bekliyoruz.”

Tüm kamuoyuna duyurulur,

Saygılarımızla

BTTADK

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here