Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BTAYTD TARIM-HAYVANCILIK KOLU TOPLANTISI GTGB’DE YAPILDI

BTAYTD TARIM-HAYVANCILIK KOLU TOPLANTISI GTGB’DE YAPILDI

26
0

Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (BTAYTD) Tarım-Hayvancılık Kolu bilgilendirme toplantısı Gümülcine Türk Gençler Birliği (GTGB) lokalinde yapıldı.

Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Tarım-Hayvancılık Kolu ekibi 2016 yılı başından itibaren başta eğitim seminerleri olmak üzere faaliyetlerine başladı ve ilk toplantısını Gümülcine (Komotini) Türk Gençler Birliği (GTGB) lokalinde yaptı. Toplantıda yapılan sunumda BTAYTD Tarım-Hayvancılık Kolu’nun şu ana kadar yaptığı çalışmalar ve Enstitü’nün oluşum aşamaları tanıtılırken, önümüzdeki dönemde gerçekleştirecek projelere değinildi.

Toplantıya Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Tarım-Hayvancılık Kolu ekibi üyelerinin yanısıra T.C. Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı, Muavin Konsolos İrfan Çetin, Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu başkanı ve İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete, SİRYZA Milletvekilleri Mustafa Mustafa ve Hüseyin Zeybek, DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, GTGB başkanı Koray Hasan, BAKEŞ başkanı Galip Galip, Yassıköy (İasmos) Belediye başkanı İsmet Kadıoğlu, Eyalet Başkan Yardımcısı Mustafa Katrancı, SÖPA Derneği başkanı Mehmet Şerif’in yanısıra tarım ve hayvancılıkla uğraşanlar katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını GTGB başkanı Koray Hasan yaptı ve emeği geçenleri tebrik etti. Ardından söz alan BTAYTD başkanı Ahmet Kara da dernek olarak bu tür faliyetlerin daima destekçileri olacaklarını dile getirdi.

Toplantıyı izlemeye katılan Başkonsolos Ali Rıza Akıncı da bir selamlama konuşması yaptı. Akıncı konuşmasında, özetle şu ifadelere yer verdi. “Burası aslında çok bereketli bir bölge bereketli topraklar, etrafı dağlarla çevrili çok bereketli bir ova. Geleneksel usullerle zaten yapılmakta olan faliyetlerin bilimsel çalışmalarla beslemek ve topluma doğru bilgiyi, bilgilendirmeyi, vizyonu sunmak gerekiryor. Ümit ederim bu çalışma buna hizmet edecektir. Burası, Yunanistan’ın bir Avrupa Birliği ülkesi olduğunu her zaman akılda tutmak lazım. Sizler Avrupa Birliği vatandaşısınız” dedi.    

Toplantının sunum bölümünde söz alan BTAYTD ekonomi koordinatörü Onur Mustafa Ahmet, Batı Tarım-Hayvancılık Kolu ekibinin oluşturulması aşamasında yapılanları ve bundan sonraki sürece yönelik bilgiler aktardı.

Sırasıyla söz alan ve ekibin içinde çalışmalarda bulunan ziraat mühendisi Bülent Salih, Batı Trakya‘da tarım ve hayvancılık sektörünün geleceği ve sürdürülebilir gelişimine yönelik çalışmalar ve projeler hakkında geniş bilgi verdi.

İkinci toplantı da bugün Pazar 10 Ocak 2016 saat 17:00’da İskeçe Türk Birliği’nde yapılacak.

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x3lkf1g_btaytd-tarim-ve-hayvancilik-kolu-toplantisi-1_news

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x3ll84v_btaytd-tarim-ve-hayvancilik-kolu-toplantisi-gumulcine_news

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz