Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BİRLİK GAZETESİ ARAŞTIRDI, SAHİL GÜVENLİK O ADALARA YAKLAŞMAYI YASAKLADI!

BİRLİK GAZETESİ ARAŞTIRDI, SAHİL GÜVENLİK O ADALARA YAKLAŞMAYI YASAKLADI!

27
0

Yunanistan Sahil Güvenlik ekipleri Mikros Antropofas, Megalos Antropofas ve o bölgede bulunan ada adacık ve kayalıklara Yunan vatandaşların yaklaşmasını yasakladı.

Ege Denizi Oniki Adalar bölgesinde Fornoz (Furni) yakınlarında bulunan Mikros Antropofas, Megalos Antropofas ve o bölgede bulunan ada acık ve kayalıklara 3 Yunanlı genç tarafından, geçtiğimiz gün Mirage 2000-5 savaş uçağının düşmesi sonucu hayatını kaybeden pilotun anısına toplamda 5 Yunan bayrağı dikilmesiyle Türkiye ile Yunanistan arasında baş gösteren “bayrak krizi” sonrasında Yunanistan Sahil Güvenlik ekipleri o bölgede bulunan ada adacık ve kayalıklara Yunan vatandaşların yaklaşmasını yasakladı.

BİRLİK Gazetesi olayın gerçekliğini araştırdı!

BİRLİK Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İlhan Tahsin Samos’lu Yunan meslektaşı Mihalis Svarnias ile yaptığı telefon görüşmesinde olayla ilgili detaylı bilgiler aldı.

Samos adasından kendi imkanıyla, kayıkla bölgeye giderek haber amaçlı video görüntüsü çekmek isteyen gazeteci Mihalis Svarnias’ın aktardığına göre, geniş bölgede adacıkların etrafında Yunan Sahil Güvenlik’e ait iki adet devriye deniz botunun bulunduğunu, ekiplerin kısa sürede gazetecinin yanına yaklaşarak kimlik kontrolü ve devamında neden bölgede bulunduğunu sorduktan sonra, ekipler tarafından adacıklara yaklaşmanın yasak olduğunu nazik bir şekilde kendisine ilettikleri belirtti.

Bunun üzerine gazeteci Svarnias, krize sebep olan adacıklarda bayrakların bulunup bulunmadığını sorması üzerine de ekipler tarafından, Mikros (Küçük) Antropofas kayalıklarında bayrak bulunmadığını, ancak kim veya kimler tarafından indirildiği konusunda bir bilgileri olmadığını ifade ettiklerini belirtti.

Gazeteci Svarnias, İlhan Tahsin’e, “Küçük Antropofas da demir çubuğa bağlı bayrak demir çubukla birlikte yere düşmüş olabilir” cevabını verdi. Ancak bu tür krize sebebiyet veren olayların yaşanmaması temennisinde bulunarak, iki halkın iyi komşuluk ilişkileri içinde olması gerektiğini aktardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz