Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BM’NİN KUDÜS KARARI AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’NİN BÜYÜK BİR YENİLGİSİ, TÜRKİYE İÇİN BİR...

BM’NİN KUDÜS KARARI AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’NİN BÜYÜK BİR YENİLGİSİ, TÜRKİYE İÇİN BİR ZAFER

28
0

BM’nin Kudüs kararı Amerika Birleşik Devletleri’nin büyük bir yenilgisi Türkiye için ise büyük bir zafer olarak ortaya çıktı. Güçlü olan değil, haklı olan kazandı!

ABD yönetiminin Kudüs kararını reddeden karar tasarısı BM Genel Kurulu’ndan 9’a karşı 128 oyla kabul edildi. Bu tarihi ve önemli karar, Kudüs, Filistin davası, küresel adalet ve vicdan, bölgesel barış ve istikrar için önemli bir mihenk noktası teşkil edecektir.

BM’de alınan tarihi karar, Kudüs ve Filistin adına zaferdir. Bu karar, Dünya için yeni bir başlangıç olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdogan‘ın her fırsatta kararlılıkla söylediği gibi “Dünya Beşten Büyüktür”.

ABD Başkanı Trump’ın tarihsel bir hata olan vahim kararı dünyanın ezici çoğunluğu tarafından reddedildi. Trump yönetimi, aldığı hukuksuz Kudüs kararından bu yana sergilediği akıl tutulmasıyla insanlık vicdanını karşısına almıştır. BM Genel Kurulu bugünkü tarihi kararıyla ABD’nin bu küstah tavrına karşı adaletin, hukukun yanında durduğunu göstermiştir. Bu oylamadan çıkan karar, meşruiyet adına çok sevindiricidir. Bölgede yaşanacak yeni gelişmeler adına bir dönüm noktasıdır.

 

Bağlayıcı niteliği bulunmayan tasarı 128’e karşı, 9 oyla kabul edildi. 35 ülke ise çekimser kaldı.

 

ABD VE İSRAİL’İN YANINDA YER ALAN ÜLKELER

 

ABD ve İsrail dışında, Guatemala, Honduras, Marshall Adaları, Nauru, Mikronezya, Palau ve Togo, Donald Trump’ın Kudüs kararını destekleyen ülkeler oldu.

 

ÇEKİMSER OLAN ÜLKELER

 

Çekimser oy kullanan ülkeler arasında ise Çekya, Kanada, Arjantin, Fiji, Güney Sudan, Romanya, Polonya, Uganda, Panama, Filipinler, Meksika, Macaristan ülkeleri yer alıyor.

 

BOSNA HERSEK ÇEKİMSER DAVRANDI

 

Oylamada Bosna Hersek’in çekimser oy kullanması şaşırttı.

 

Bahreyn ters köşe yaptı

 

BM Genel Kurulu’nda oylanacak olan Kudüs’ün statüsü hakkındaki toplantıya saatler kala Bahreyn Dışişleri Bakanı’ndan sosyal medyada çok konuşulan bir tweet gelmiş, Bahreyn ‘ret’ oyu mu verecek tartışmaları yaşanmıştı. Ancak, Bahreyn Trump’ın Kudüs kararını eleştiren tasarıya ‘kabul’ oyu verdi.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz