Ana sayfa Batı Trakya Haberler “BEREKET KONVOYU” KIZILAĞAÇ KÖYÜNDE İFTAR SOFRASI KURDU

“BEREKET KONVOYU” KIZILAĞAÇ KÖYÜNDE İFTAR SOFRASI KURDU

12
0

Bayrampaşa Belediyesi tarafından yürütülen “Kardeşlik Sınır Tanımaz Projesi” çerçevesinde, Bereket Konvoyu” 2 Ağustos 2013 tarihinde Kızılağaç köyünde iftar sofraları kurdu.

Bereket Konvoyu” üç gün boyunca Batı Trakya’nın Hemetli, Göynüklü ve son olarak da Kızılağaç köyünde iftar sofraları kurarak, binlerce kişiye iftar yemeği verdi.

Rodop ilinin Sirkeli belediyesine bağlı Kızılıağaç köyündeki iftar yemeğine Türkiye’den Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinolğu, Edirne Valisi Hasan Duruer, AKP Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, IRCICA Genel Direktörü Dr.Halit Eren ve diğer misafirler katıldı. Konuk heyete Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener ve Muavin Konsolos Alper Atak eşlik etti.

İftar yemeğine katılanlar arasında Rodop Milletvekilleri Ahmet Hacıosman ve Ayhan Karayusuf, İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu (BTTADK) Başkanı Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif ve Danışma Kurulu üyeleri, DEB Partisi Başkanı Mustafa Ali Çavuş, Belediye Başkanları İbrahim Şerif, İsmet Kadı, Mustafa Cukal ve azınlık sivil toplum kuruluş temsilcileri ve binlerce kişi katıldı.

IRCICA Genel Direktörü Halit Eren

Etkinlik IRCICA Genel Direktörü Halit Eren’in Kur’an-ı Kerim okumasıyla başladı. Kızılağaç köyünün 500 yıllık tarihe sahip bir köy olduğunu söyleyen Eren konuşmasında, bu bölge insanlarının Çanakkale’de, Yemen’de şehitler verdiğini, ikinci dünya harbinden sonra, bir çok insanın bu topraklara veda ettiğini dile getirdi.

Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner

Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner de konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Sizler Osmanlı’nın torunları olarak, Türkiye Cumhuriyeti’nde bulunan o Osmanlı’nın torunları artık 700 yıl önce buraya gelipte sizlerle beraber olan ve sizlere bırakmış oldukları bu Osmanlı bakiyesi topraklarında bulunmanız münasebetiyle, bizler de Türkiye’den Bayrampaşa’dan kalkıp, “Kardeşlik Sınır Tanımaz” projemizle, Bereket Konvoyu’muzla, hiç olmazsa o günlerden bu günlere bir köprü kurmaya buraya geldik. Bu yıl 9. icra ettiğimiz bu proje, Allah nasip ederse önümüzdeki yıl 10. yılını muhteşem bir şekilde kutlayacak. Bereketli, hayırlı bir proje. Bu projeye imzasını atan sayın Hüseyin Bürge’ye de huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bu eserleri kalıcı bir şekilde bırakmak, eser bırakan insan demektir. O nedenle bıraktığı eseleri ben devraldım, genişleterek, süsleyerek devam ettiriyorum.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu:

T.C Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da yapmış olduğu konuşmada şu görüşlere yer verdi: “Bu topraklarda büyüdük. Çocukluğumuz bu topraklarda geçti. Anılarımız ve sıkıntılarımızı bu topraklarda yaşadık. Ama Anavatan bizim için farklıydı. Büyük Türk Milleti bizim için farklıydı. Oralarda hayallerimizi kurmak, geleceğimizi ve ümitlerimizi beslemek için hep oralara düştük. Rabbim bugün her iki tarafta da bizlere farklı mutlulukları yaşamayı nasip etti. Birincisi biz Türk Milleti’nin mensubuyuz. İkincisi de Müslümanız ve İslâm Ümmeti’nin mensubuyuz. Türk olmaktan da Müslüman olmaktan da onur duyuyoruz, gurur duyuyoruz.”

Protokol konuşmalarından sonra hep birlikte hatıra fotoğrafı çektirildi. Daha sonra program çerçevesince tasavvuf musikisi eşliğinde semazenler tarafından gösteri sunuldu.

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here