Ana Sayfa Batı Trakya Haberler “BAYAN İRŞAD EKİBİ” TARAFINDAN AŞURE GÜNÜ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

“BAYAN İRŞAD EKİBİ” TARAFINDAN AŞURE GÜNÜ ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ

13
0

Gümülcine Seçilmiş Müftülüğü’ne bağlı “Bayan İrşad Ekibi” tarafından 12 Aralık 2012 Çarşamba günü Gümülcine’de “GeleneksekAşure Etkinliği” düzenlendi.

Aşure etkinliğine başta Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener olmak üzere, Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, Gümülcine Seçilmiş Müftü Yardımcısı Fehim Ahmet, İskeçe Seçilmiş Müftü Yardımcısı Ahmet Hraloğlu, Kozlukebir Belediye Başkanı İbrahim Şerif, Sivil Toplum Kuruluşlarının yöneticileri ve çok sayıda bayan katıldı.

Ayrıca Türkiye’den İstanbul Bahçelievler Kur’an Kursu Öğreticisi ve 2010 Kur’an-ı Kerim Güzel Okuma Birincisi Ayşe Elif Apuhan ve Ankara Çankaya Vaizesi Sedide Akbulut katıldı.

Bu yıl 6. kez düzenlenen Aşure etkinliğinin açılış konuşmasını “Bayan İrşad Ekibi” Başkanı Vaize Cahide Haseki yaparak, tüm katılımcılara, etkinliğe iştiraklerinden dolayı teşekkür etti. Daha sonra Başkan Cahide Haseki tarafından etkinliğe katılamayan Türkiye Cumhuriyeti Atina Büyükelçisi Kerim Uras, Rodop PASOK Milletvekili Ahmet Hacıosman, Türkiye’den Tekirdağ Valisi Ali Yerli Kaya, Edirne Valisi Hasan Duruer ve Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Burhanettin Hakgüder’in göndermiş oldukları mesajlar okundu.

PROTOKOL KONUŞMALARI:

Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif:

“Herkesin Muharrem ayını, Aşure gününü ve Hicri yılbaşını tebrik ediyorum”

Etkinlik öncesi protokol konuşmaşlarına geçilerek ilk sözü Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif aldı. Müftü İbrahim Şerif etkinliğe katılan tüm katılımcılara hoş geldiniz diyerek, bu etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür etti. Ayrıca önümüzdeki yıl gerçekleştirilecek Aşure etkinliğnde Aşure’nin hazırlanmasına katkı sağlayacak olan Kozlukebir Belediye Başkanı İbrahim Şerif’ e de daha şimdiden teşekkür etmek istediğini söyleyen Müftü İbrahim Şerif sözlerini herkesin Muharrem ayını, Aşure gününü ve Hicri yılbaşını tebrik ederek tamamladı.

İpsala Müftüsü İbrahim Geyim:

“Bizler anavatan olarak sizleri çok seviyoruz. Bizim gönlümüz, dinimiz ve dilimiz birdir. Hepimiz Türk’üz”

Daha sonra etkinliğe Türkiye’den Gümülcine Seçilmiş Müftülüğü’nün davetlisi olarak katılan İpsala Müftüsü İsmail Geyim söz aldı. Buradaki ortamın çok güzel olduğunu ve bu topraklarda sizlere hitap etmenin heyecanı içinde olduğunu belirten Müftü İsmail Geyim; buradaki müftülüğün çalışmalarını yakından görmüş olduklarını ve bu vesileyle herkesi tebrik ettiğini söyledi. Müftü İsmail Geyim sözlerine şöyle devam etti: “Bizim gönlümüz, sizin gönlünüzdür. Biz anavatan olarak sizleri çok seviyoruz. Ben inanıyorum ki, sizler de bizleri çok seviyorsunuz. Bizim gönlümüz bir, dinimiz ve dilimiz bir, milletimiz bir, ırkımız birdir. Bizleri bir eden bir çok nokta var, hepimiz Türk’üz. Sizlerin aranızda olmaktan çok onur ve gurur duydum. Bu geceyi unutmayacağız.”

T.C. Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener:

“Aşure günü, dinimiz için önemli bir gündür. Muharrem ayının 10. günü ve biz bu günü yad ediyoruz, hepimizin Hicri yılı kutlu olsun”

Daha sonra Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener söz aldı. Tüm katılımcılara etkinliğe iştiraklerinden dolayı hoş geldiniz diyen ve herkesi selamlayarak başlamış olduğu konuşmasında Başkonsolos İlhan Şener şunları söyledi:

“Aşure günü, dinimiz için önemli bir gündür. Muharrem ayının 10. günü ve biz bu günü yad ediyoruz, hepimizin Hicri yılı kutlu olsun. Aşure gününde Allah-ü Teala’nın on peygambere on ayrı ihsanda bulunduğu söylenir. Hazreti Adem’in tebresinin kabul edildiği gün olduğu söylenir. Hazreti İsa’nın doğduğu ve göğe yükseldiği gün olduğu söylenir. Hazreti Yunus’un balıktan kurtulduğu gün olduğu söylenir ve Hazreti Nuh’un gemisinin karaya oturduğu gün olduğu söylenir. Hazreti Yakup’un Hazreti Yusuf’a kavuştuğu gün olduğu söylenir. Ama aynı zamanda Muharrem ayının 10. günü hiç hatırlamak istemediğimiz İslam tarihinin en acı günü, Hazreti Hüseyin’in Kerbela’da şehit edildiği gündür. Kimi çevreler yeziti suçlar, bu olayı Allah’a bırakmak daha uygundur.

“Gıybet ve dedikodu bırakılırsa, Batı Trakya Türk Azınlığı’nın birliğini, bütünlüğünü ve beraberliğini hiç kimse bozamaz”

Ben geldiğim günden beri şunu söylüyorum, bütün bu olaylardan ders çıkarmamız gerekiyor. O yüzden birlik ve beraberlik içinde olmanız çağrısında bulunuyorum. Bu çok zor bir şey değil. Sizler birlik ve beraberliğinizi bozmazsanız, bunu kimse bozamaz. Birlik ve beraberliğinizi korumak için gıybeti ve dedikoduyu bırakmalısınız. Dedikodu yapanlara prim vermezseniz ve birbirinizle uğraşmayı bırakırsanız, Batı Trakya Türk Azınlığı’nın birliğini, bütünlüğünü ve beraberliğini hiç kimse bozamaz. Saygılarımı sunuyorum.“

AŞURE ETKİNLİĞİ:

Protokol konuşmaları sonrası Aşure etkinliklerine geçilerek, Türkiye’den İstanbul Bahçelievler Kur’an Kursu Öğreticisi Ayşe Elif Apuhan, katılımcılara hitaben Kur’an-ı Kerim okudu. Okunan Kur’an-ı Kerim’in Türkçe meali, slayt gösterim eşliğinde izleyicilere sunuldu. Etkinliğin son bölümünde Türkiye’den Ankara Çankaya Vaizesi Sedide Akbulut katılımcılara hitaben günün anlam ve önemini belirten bir vaaz verdi.

Ayrıca Gümülcine Seçilmiş Müftülüğü Bayan İrşad Ekibi tarafından, Aşure etkinliğine katılan tüm misafirlere Aşure ikram edildi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz