Ana sayfa Batı Trakya Haberler BATTAM BAŞKANI ÖZKAN HÜSEYİN’E FAHRİ PROFESÖRLÜK ÜNVANI VERİLDİ

BATTAM BAŞKANI ÖZKAN HÜSEYİN’E FAHRİ PROFESÖRLÜK ÜNVANI VERİLDİ

9
0

ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu: Batı Trakya Türk Azınlığı ve Türk dünyası adına başarılı çalışmalarda bulunan Özkan Hüseyin ile gurur duyuyoruz.

Batı Trakya Türkleri Araştırma Merkezi (BATTAM) Başkanı Özkan Hüseyin, Azerbaycan Hükümeti’ne bağlı bilim kuruluşu VEKTÖR Beynel Halk Elim Merkezi(International Scientific Center) tarafından fahri profesörlük ünvanı ile ödüllendirildi. 11 Kasım 2012 tarihinde Bakü’de düzenlenen diploma törenine katılamayan Özkan Hüseyin, fahri profesörlük beratını VEKTÖR Başkanı Prof. Dr. Elçin İskenderzade’den aldı.

Batı Trakya Türk Azınlığı ve Türk dünyası adına Türkiye, Almanya ve Avrupa’da hizmet veren, Batı Trakya Türkleri Araştırma Merkezi(BATTAM)’ni kuran ve BATTAM olarak on beş bilimsel kitap yayınlayan Özkan Hüseyin, Uluslararası Batı Trakya Türkleri Araştırmalı Kongresi dahil daha pekçok çalışması ile Türk dünyasına ve Türkoloji bilimine verdiği hizmetleri dolayısı ile fahri profesörlük ünvanına layık görüldü.

Özkan Hüseyin kimdir?

Batı Trakya Türkleri Aile Birliği Derneği BATTAM Batı Trakya Türkleri Araştırmaları Merkezi Başkanı Özkan Hüseyin, 1947 yılında Gümülcine’nin Kargılı Sarıca köyünde doğdu. İlköğretimini Yunanistan’da tamamlayan Özkan Hüseyin, 1972 yılında Almanya’ya çalışmak amacı ile göç etti. 22 Mart 1981’de Münih’te Batı Trakya Türkleri Aile Birliği’nin kurulmasında rol alan Özkan Hüseyin, bu derneği çeşitli kademelerinde görev aldı. Dernek bünyesinde Batı Trakya Türk Evi’ni kurdu, kısa adı BATTAM olan „Batı Trakya Türkleri Araştırma Merkezi“ni faaliyete geçirdi. Özkan Hüseyin, 2007 yılında VEKTÖR Beynel Halk Elim Merkezi tarafından Gence Devlet Üniversitesi’nde düzenlenen törende Türklüğe yaptığı çalışmalar dolayısı ile “fahri doktora” payesi ile ödüllendirildi.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu(ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, “ABTTF Yönetim Kurulu olarak BATTAM Başkanı Özkan Hüseyin’i fahri profesörlük ünvanı dolayısı ile kutluyor, Batı Trakya Türk Azınlığı ve Türk dünyası adına gerçekleştirdiği başarılı çalışmalar için kendisine içten teşekkürlerimizi sunuyoruz. ABTTF olarak Batı Trakya Türk Azınlığı’ndan biri olarak Özkan Hüseyin’in Türk dünyası ve Türkoloji adına önemli çalışmalar gerçekleştirmesi ve bu başarılı çalışmaları dolayısı ile profesörlük ünvanı ile ödüllendirilmesinden büyük bir gurur duyuyoruz.” açıklamasında bulundu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here