Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BATI TRAKYALI ÇİFTÇİLERE ZEYTİN EĞİTİMİ

BATI TRAKYALI ÇİFTÇİLERE ZEYTİN EĞİTİMİ

16
0

Bursa Osmangazi Belediyesi ile Kozlukebir Belediyesi’nin işbirliği ile Gümülcine’den gelen çiftçiler Bursa’da zeytin yetiştiriciliği eğitimi aldı.

Osmangazi Belediyesi, Uludağ Üniversitesi, Marmarabirlik ve Osmangazi Ziraat Odası’nın ortaklaşa düzenlediği panel ve uygulamalı eğitimde, Batı Trakya’dan gelen çiftçiler meyve sebze yetiştiriciliği ve zeytin üretimi eğitimi aldı. Bursa’da 9 çiftçi, 2 günlük eğitiminin ardından Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın elinden sertifikalarını aldı.

Batı Trakyalı çiftçiler Bursa’daki eğitimlerinin ilk gününde Osmangazi Belediyesi Meclis Salonu’nda Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Cevriye Mert’in katılımıyla gerçekleştirilen seminere katıldı. Burada meyve yetiştiriciliği, toprak analizi ve ilaçlama eğitimi alan çiftçiler, ardından Marmarabirlik’i ziyaret etti. Burada yetkili eşliğinde fabrikayı gezen çiftçiler zeytinin işleme sürecini uygulamalı olarak gördü. Çiftçiler zeytinyağı üretimine de tanık oldu.

Bursa’daki ikinci günlerinde ise uygulamalı eğitime geçen çiftçiler, Aksungur ve Dereçavuş köylerinde zeytin yetiştiricilerini ziyaret edip, ağaç budama ve gübreleme hakkında bilgi aldılar. Uygulamalı olarak ağaç budayan konuk çiftçiler, Dedeçavuş Kalkınma Kooperatifi’nde soğuk hava deposunu da gezdi. Eğitimin tamamlanmasının ardından Osmangazi Belediyesi Meclis Salonu’nda düzenlenen törenle konuk çiftçilere sertifikaları verildi.

Sertifika töreninde konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar “Artık Yunanistan’a döndüğünüzde daha bilinçli olmuş olacaksınız, bu kısa dönemde sunum ve uygulamalı ders gördünüz. Zeytin ve meyve üretiminin inceliklerini öğrendiniz. Umarım öğrendiklerinizi kendi bahçelerinizde uygularsınız” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz