Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BATI TRAKYA’DAKİ SON GELİŞMELERİ STRAZBURG’TA ÇALIŞMA ZİYARETİNDE ELE ALDILAR

BATI TRAKYA’DAKİ SON GELİŞMELERİ STRAZBURG’TA ÇALIŞMA ZİYARETİNDE ELE ALDILAR

20
0

AKPM’deki görüşmelerde ABTTF, AİHM kararlarının uygulanmasının önünü açacak yasa tasarısında yapılan değişikliğin getirdiği yeni şartların Batı Trakya Türk toplumunun tehdit unsuru olarak algılandığına işaret ettiğini aktardı.

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), 9-11 Ekim 2017 tarihlerinde Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Olağan Sonbahar Oturumu’na paralel Strazburg’a çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, Avrupa Milletleri Federal Birliği(FUEN) Başkan Yardımcısı olarak FUEN Başkanı Lorant Vincze ve beraberindeki heyet ile Strazburg’ta gerçekleştirdiği görüşmelere paralel olarak Strazburg’ta Batı Trakya Türk toplumunun güncel sorunlarını dile getirmek amacıyla bir dizi görüşme gerçekleştirdi.

ABTTF Merkez Ofis Sorumlusu Kurtuluş Engin Soyyılmaz’ın Halit Habip Oğlu’na eşlik ettiği çalışma ziyaretinde ABTTF Başkanı, 10 Ekim 2017 tarihinde öncelikle Avrupa Konseyi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Kararları İnfaz Dairesi Başkanı Geneive Mayer ile görüştü. Bu görüşmede Habip Oğlu, Yunanistan’da İskeçe Türk Birliği, Rodop İli Türk Kadınları Kültür Derneği ile Meriç İli Azınlık Gençleri Derneği ile ilgili AİHM kararlarının uygulanmasının önünü açacak olan yasa tasarısının meclisteki siyasi partilerin sert, hatta ırkçı boyutlara varan tepkiler nedeniyle geri çekilmesini eleştirmekle birlikte yasa tasarısında yapılan değişiklikler neticesinde 10 Ekim 2017’de Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen yasal düzenlemede “milli güvenlik” ve “kamu güvenliği” olmak üzere getirilen şartlar nedeniyle Batı Trakya Türkleri ile ilgili AİHM kararlarının uygulanmasının önüne geçmeye çalışıldığını aktardı.

Aynı gün AKPM Türk Delegasyonu Başkanı Prof.Dr. Talip Küçükcan ile gerçekleştirilen görüşmede ise Habip Oğlu, Batı Trakya Türk toplumunun güncel sorunlarını Küçükcan’a aktararak Batı Trakya Türk toplumunun eğitim ve din alanındaki özerk yapısındaki mevcut sorunları dile getirdi.

11 Ekim 2017’de ABTTF heyeti, AKPM Azınlık Hakları Alt Komitesi üyesi olan Romanya milletvekili Viorel Riceard Badea ile görüştü. 2017’da Avrupa’daki azınlıklar hakkında rapor hazırlayacak olan Badea ile olan görüşmeye FUEN Başkanı Lorant Vincze ile Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (BTAYTD) üyeleri Pervin Hayrullah ile Sebahattin Abdurrahman da katıldılar. Badea olan görüşmede Batı Trakya Türk heyeti olarak ABTTF ve BTAYTD, Batı Trakya Türk toplumunun eğitim ve din alanında özerk statüde olmasına karşın bu statünün çeşitli uygulamalar ile tahrip edildiğini ifade ederek bu iki alanda yaşanan güncel sorunları aktardılar. Bununla birlikte heyet, Batı Trakya Türk toplumuna yönelik ırkçı saldırıları rapor ederek Batı Trakya Türklerine yönelik medya ve siyasette nefret temelli bir söylemin hakim olduğunu aktardılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz