Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BATI TRAKYA’DA YUNAN DEVLETİ TARAFINDAN SEÇİLMİŞ MÜFTÜLERE YÖNELİK KOVUŞTURMA DEVAM EDİYOR

BATI TRAKYA’DA YUNAN DEVLETİ TARAFINDAN SEÇİLMİŞ MÜFTÜLERE YÖNELİK KOVUŞTURMA DEVAM EDİYOR

20
0

Yunan devleti tarafından Batı Trakya’da Seçilmiş Müftülere yönelik kovuşturma ve sistematik baskılar devam ediyor.

Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif 2017 yılı başından bu yana beş ayda altı kez Rodop Savcısı’nın emri üzerine Gümülcine Emniyet Müdürlüğü Devlet Güvenlik Birimi’nde ifade vermeye çağrıldı.

Bu defasında gerekçe ise, 2016 yılında Gümülcine Alankuyu mahallesinde  yaşayan soydaşların çocuklarına yönelik yapılan toplu sünnet etkinliğiyle ilgili olarak başlatılan soruşturma kapsamında ifade verdi. Müftü İbrahim Şerif 31 Mayıs 2017 Çarşamba günü avukatı Ercan Ahmet ile birlikte Gümülcine Emniyet Müdürlüğü Devlet Güvenlik Birimi’ne giderek “Müftü yetkileri ve makam gaspı” suçlamasıyla yazılı ifade verdi.

Müftü Şerif Gündem Gazetesi’ne konu ile ilgili verdiği mülakatta şunları dile getirdi.

“BÖLGEDEKİ İNSANLARIMIZA YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞTIK”

“Burada yaşayan bir çok din kardeşimiz, hepimizin bildiği gibi ülke genelinde yaşanan ekonomik krizle beraber çok zor günler geçiriyor. Öteden beri ekonomik açıdan, eğitim seviyesi açısından ve yaşadıkları bölgenin fiziki olanaksızlıkları açısından büyük sorunlarla karşı karşıya olan bir bölge. Sünnet, bize peygamberimizin emrettiği İslami bir ibadettir, bir vecibedir. Erkek çocuklarını 5 – 6 veya 7 yaşına kadar sünnet ettirilmesi gerekir. Burada yaşayan insanların önemli kesimi fakir insanlar. Bu din kardeşlerimiz bir çok konuda bizlere gelip danışıyorlar. Bizler de onlara bir din adamı olarak elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz. Alankuyu’da sünnet töreninin gerçekleşmesi için bizler de bölgede yaşayan diğer insanlarımızı buraya davet ettik. Hocalarımızla birlikte bizler de bu törene katıldık. Kur’an-ı Kerim okuduk, dualar yapıldı. Bu şekilde bölgedeki insanlarımıza yardımcı olmaya çalıştık. Tüm bu anlatmış olduğum nedenlerden dolayı ‘Müftü yetkileri ve makam gaspı’ suçlamasıyla ifadeye çağrıldım.  

Bir kez daha Gümülcine emniyet müdürlüğüne giderek ifademizi verdik. Bu kez bizi geçen sene yapılan toplu sünnet için ifadeye çağırdılar. Biz de avukatımızla gidip olayı ayrıntısıyla anlattık. Erkek çocuklarını sünnet ettirmenin İslam dininde önemli bir yeri var. Biz de Müslüman kardeşlerimize bu konuda elimizden gelen yardımı yapmaya çalışıyoruz. Bütün olay bundan ibaret.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz