Ana Sayfa Batı Trakya Haberler “BATI TRAKYA’DA PAPAZLAR MÜSLÜMAN TÜRK AZINLIĞA KARŞI AYAKLANDI”

“BATI TRAKYA’DA PAPAZLAR MÜSLÜMAN TÜRK AZINLIĞA KARŞI AYAKLANDI”

23
0

Batı Trakya bölgesinde görevli Mitropolitler ortak bir tavır takınarak Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’na karşı adeta deyim yerindeyse “ayaklandılar”. Geçtiğimiz haftalarda kaçak yapılarla ilgili teklifin yasallaşmasından sonra Azınlığa kaçak yapılar konusunda tanınan ve Parlamento’da oylanan bir yasayla cezanın %80’i affedilerek sadece %20’sini ödeme kararı çıkmıştı. Ancak Batı Trakya’da Kilisenin başı olan üç İlin Mitropoliti ortak hareket ederek yazdıkları bir yazıyı Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas ve Başbakan Lukas Papadimos’a gönderdiler.

Gönderilen yazıda, Parlamento’da oylanan bu yasanım Milletvekillerinin büyük bir bölümünün Parlamentoda bulunmadığı ve gece geç saatlerde geçtiğini belirterek bu uygulamaya karşı olduklarını belirttiler.

Yazının bazı bölümlerinde özetle yer alan cümlelerde, “bu kabul edilemez ve Anayasa’ya aykırı değişiklik, onyıllarca inşa ettiğimiz herşeyi yıkmaya geliyor. Oysa küçük bir çaba içinde Hristiyanlar ve Müslümanlar arasındaki bir arada yaşama modeli haline gelmişti. Bu değişiklik uygulama bulursa, o zaman adalet ve eşitlik duygusu kaybeliyor” ifadeleri dikkat çekiyor.

 

Gönderilen yazının altına;

Maronya-Komotini (Gümülcine) Mitropoliti Damaskinos.

Didimotihou-Orestiados ve Soufli (Dimetoka-Kumçiftliği ve Sofulu Mitropoliti Damaskinos.

Xanthi (İskeçe) ve Çevresi Mitropoliti Panteleimon.  

Alexandroupoleos (Dedeağaç) Anthimos.

 

Yorum

 

Bölgemizin sayın sayın din adamları Mitropolitler;

Batı Trakya bölgesinde görev yapan ve Allah’ın emirlerini yerine getiren siz sayın sayın din adamları, bir Türk gazeteci olarak, yayınlamış olduğunuz ve ülkemizin Cumhurbaşkanımız sayın Karolos Papulyas’a başta olmak üzere, sayın Başbakanımız Lukas Papadimos ve akabinde Yunanistan Kilisesi’nin başı olan sayın sayın İeronimos’a gönderdiğiniz şikayet ve yasanın uygulanmasından dolayı duyduğunuz rahatsızlığı bölgede yaşayan bir Yunan vatandaşı Türk olarak anlamakta gerçekten güçlük çektiğimi belirtmek isterim.

 

Sayın sayın Mitropolitler;

Sizlerin de hatırlayacağı üzere, ülkemizin demokrasisi 1967 yılında sekteye uğramış ve biz Yunan vatandaşı Türklerin olduğu gibi, Yunan vatandaşı Yunanlı komşularımızın bazıları da o dönem sekteye uğrayan demokrasiden payına düşen olumsuzluğu uzun yıllar bedelini ödemişlerdi.

Yıllar geçtikçe, sizlerinde bahsettiği üzere, bölgede huzur ve refah içerisinde yaşamakta olan Müslüman ve Hristiyanlar arasındaki adaletsizlik ve eşitsizlik gittikçe bir makaz misali açılmaya başladı.

 

1974 yılına gelindiğinde, “Kıbrıs Barış Harekatı”nın yaşanmasıyla, Batı Trakya’da önceleri iki toplumun yaşam düzeyinde açılmış olan aranın daha da vahim duruma geldiğini hem sizler ve o dönemi yaşan ben de çok iyi hatırlıyor ve biliyoruz.

Bir basit örnekle karşılaştırmamız ve vermemiz gerekirse, yeni düzen ve kanunlar çerçevesinde inşa edilen Yunanlı komşularımızın evlerine karşın, bizlerin evleri üzerinde çatılardaki yağmur sularından korunmak üzere kiremitleri dahi değiştirmenin bir suç olduğunu, açık arkalı kamyonet satın alma izni verilmediğini, traktör ehliyetinin çok büyüük bir marifet olarak görüldüğü (sanki bir F-16 savaş uçağı kullanımı), işyeri (Bakkal, Kasap, Benzin istasyonu vs) açmanın mümkün olmadığı gibi uygulamaları sizlerin yaşınız gereği hatırlamamanız mümkün değildir zannedersem.

 

Demokrasinin ülke geneline yerleşmesi çabalarında, bizlerin bu uzun süreç içerisinde Batı Trakya bölgesinde bu gelişimin gerisinde kaldığımızı her safhasında görmek o yıllarda da mümkündü ve halen günümüzde görme şansına sahip olduğumuzu sizlerin yazmış olduğu bu talihsiz yazıdan açıkça görmekteyiz.

 

Sayın sayın Mitropolitler;

Cumhurbaşkanımız sayın Karolos Papulyas’a başta olmak üzere, sayın Başbakanımız Lukas Papadimos ve akabinde Yunanistan Kilisesi’nin başı olan sayın sayın İeronimos’a gönderdiğiniz bir bakıma şikayet mektubunuzda ki ben öyle algıladım; “bu kabul edilemez ve Anayasa’ya aykırı değişiklik, onyıllarca inşa ettiğimiz herşeyi yıkmaya geliyor. Oysa küçük bir çaba içinde Hristiyanlar ve Müslümanlar arasındaki bir arada yaşama modeli haline gelmişti. Bu değişiklik uygulama bulursa, o zaman adalet ve eşitlik duygusu kaybeliyor” ifadelerine yer vermişsiniz. Yani bir bakıma sayın sayın siz değerli din adamları, Müslüman Türk Azınlığa karşı geçmişin adalatsizliğinden, eşitsizlik ilkelerinin uygulamalarından gayet memnundunuz ve bu uygulamanın buraya getirilmesinde canla başla çalıştığınızı bir bakıma itiraf etmiş olmuyormusunuz?

 

Oysa bir Yunan vatandaşı Müslüman Türk olarak, sizlerden şunu beklerdim;

“evet, yıllar önce yapılan yanlışlar, yasaklar neticesinde bu bölgede birlikte yaşadığımız Müslüman Türk komşularımıza haksızlık yapılmıştır. Ev inşası izni verilmemiştir” diyerek Parlamento’da onaylanan yasaya karşı çıkacağınıza, desteklemenizi ve yapılan yanlışın düzelmesi sürecine katkı sağlamanızı bekliyordum doğrusu.

Ancak ümitlerimi yitirmedim, çünkü bizler bir Gök Kubbe’nin altında yaşayan bir tek Allah’ın kullarıyız, saygımızı Meryem Anamıza, İsa Pegambere karşı her halukarda göstermekten geri kalmadık. Dünya’da gelmiş geçmiş tüm Peygamberlere inandık, iman ettik. İşte Allah yolunda, yarın ahirette Allah’ın huzurunda yüce adaletin tecelli etmesi için sizleri göreve davet ediyorum. Ülkemizde herhangi sebeplerden dolayı geçmişte benim toplumuma karşı yapılan yanlışları düzeltme yolunda attığı adımları desteklemenizi yüksek saygılarımla sizlerden arzediyorum.

 

Saygılarımla

İlhan TAHSİN AHMET

Birlik gazetesi Genel Yayın Yönetmeni.

 

Η επιστολή των μητροπολιτών αναλυτικά:

ΟΙ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΕΣ ΤΗΣ ΘΡΑΚΗΣ ΜΑΡΩΝΕΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ ΔΑΜΑΣΚΗΝΟΣ, ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟΥ ΟΡΕΣΤΙΑΔΟΣ ΚΑΙ ΣΟΥΦΛΙΟΥ ΔΑΜΑΣΚΗΝΟΣ, ΞΑΝΘΗΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΘΕΩΡΙΟΥ ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩΝ, ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΕΩΣ ΑΝΘΙΜΟΣ

 

Προς
τον Εξοχώτατον
Πρόεδρον της Ελληνικής Δημοκρατίας
κ. Κάρολον Παπούλια
Εις Αθήνας

 

Προς
Τον Εξοχώτατον
Πρόεδρον της Ελληνικής Κυβερνήσεως
κ. Λουκάν Παπαδήμο
Μέγαρον Μαξίμου
Εις Αθήνας

 

  1. Εμείς, οι ποιμενάρχες των Ιερών Μητροπόλεων της ακριτικής Θράκης, οι Μητροπολίτες Μαρωνείας και Κομοτηνής Δαμασκηνός, Διδυμοτείχου, Ορεστιάδος και Σουφλίου Δαμασκηνός, Ξάνθης και Περιθεωρίου Παντελεήμων και Αλεξανδρουπόλεως Άνθιμος, εκφράζοντας τον προβληματισμό και την απογοήτευση του ευσεβούς λαού της περιοχής μας, ερχόμαστε σήμερα να τοποθετηθούμε επί του ζητήματος της γνωστής και αψυχολόγητης (στα πλαίσια του νέου Οικοδομικού Κανονισμού) τροπολογίας του Αναπληρωτή Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής κ. Νικολάου Σηφουνάκη, δια της οποίας τα αυθαίρετα περιουσιακά στοιχεία της μουσουλμανικής μειονότητος δέχονται ΜΕΙΩΣΗ επί του επιβαλλόμενου προστίμου σε ποσοστό ΟΓΔΟΝΤΑ ΤΟΙΣ ΕΚΑΤΟ (80%), και δηλώνουμε τα εξής:
  2. 2. Η ως άνω τροπολογία ψηφίστηκε σε ώρα κατά την οποία η συντριπτική πλειοψηφία των βουλευτών απουσίαζε από το κοινοβούλιο, όσοι δε παρευρίσκονταν σε αυτό μάλλον ήταν βυθισμένοι …… λόγω του προκεχωρημένου της ώρας. Αναρωτιώμαστε αν τέτοιες πρακτικές τιμούν το κοινοβούλιο και τον ελληνικό λαό κατ’ επέκτασιν. Σε στιγμές που ο λαός μας έχει ανάγκη από προβολή ενός νέου, διαφορετικού ήθους, το κοινοβούλιο δείχνει ότι δεν συνειδητοποιεί τις ευθύνες του για το που έφθασε η χώρα.
  3. 3. Ανεξάρτητα βέβαια από το σεβασμό στους κοινοβουλευτικούς θεσμούς, η απαράδεκτη αυτή και αντισυνταγματική τροπολογία έρχεται να γκρεμίσει όλα όσα δεκαετίες τώρα χτίζουμε στην ακριτική Θράκη, η οποία με ουχί ολίγη προσπάθεια έχει καταστεί πρότυπο συνύπαρξης χριστιανών και μουσουλμάνων. Εάν αυτή η τροπολογία βρει εφαρμογή, τότε χάνεται κάθε αίσθηση ισονομίας και ισοπολιτείας. Σε μία εποχή που η κομματοκρατία καταβαράθρωσε την υπόληψη του έλληνα και βύθισε την οικονομία στα τάρταρα και τον λαό σε ολοένα και διογκούμενη εξαθλίωση αντί για πολιτικές δικαιοσύνης και αλληλεγγύης οι κρατούντες, περνούν νομοσχέδια που παγιώνουν το αίσθημα της αδικίας, μη αναλογιζόμενοι τις συνέπειες, και μάλιστα σε μία ευαίσθητη και ακριτική περιοχή, όπως η Θράκη μας.
  4. 4. Αλλά, γιατί, κ. Υπουργέ, αν υποθέσουμε πως το μέτρο αυτό είναι ορθό, να περιορίζεται η εφαρμογή του μόνο στη Θράκη; Αν το μέτρο αυτό θα ανακουφίσει τον λαό, γιατί να μην επεκταθεί η εφαρμογή του; Γιατί λ.χ. να μην ισχύσει για όλες τις ακριτικές και δυσπρόσιτες περιοχές της χώρας και για όλα τα ακίνητα όλων των Ελλήνων πολιτών ανεξαρτήτου θρησκεύματος. Γιατί, με άλλα λόγια, επιχειρείτε να διαφοροποιήσετε την Θράκη από τον υπόλοιπο εθνικό κορμό; Η Θράκη μας περισσεύει;;; Είναι κάτι «εξωτικό» που απαιτεί «ειδική» μεταχείριση;
  5. Θα θέλαμε να δηλώσουμε ότι με την τοποθέτηση μας αυτή δεν παρεμβαίνουμε στο έργο της Κυβέρνησης και του Κοινοβουλίου και δεν ερχόμαστε σε καμία αντιδικία με τους συντοπίτες μας μουσουλμάνους, με τους οποίους αναπνέουμε τον ίδιο αέρα, πατάμε τα ίδια χώματα και μοιραζόμαστε την κοινή μοίρα του ακριτικού μας τόπου.
    Απλώς θέλουμε να επισημάνουμε πως για την ομόνοια και την ειρήνη στην περιοχή, για την ανάπτυξη και την αλληλεγγύη, για την προκοπή και την πρόοδο, πρωτοβουλίες σαν αυτή του κ. Υπουργού καλό θα ήταν να μην είχαν αναληφθεί ποτέ. Αναμένοντας την άρση της συγκεκριμένης τροπολογίας διατρανώνουμε την αγάπη μας και την προσήλωσή μας στον τόπο μας, για την ειρήνη και την προκοπή του οποίου θα αγωνιζόμαστε πάντοτε με όλες τις δυνάμεις μας, σε πείσμα των παραγόντων εκείνων της πολιτικής και κοινωνικής ζωής που θα επιθυμούσαν το αντίθετο.
  6.  

Μετ εὐχῶν και τιμής

Ο Μαρωνείας και Κομοτηνής
Δαμασκηνός
Ο Διδυμοτείχου Ορεστιάδος και Σουφλίου
Δαμασκηνός
Ο Ξάνθης και Περιθεωρίου
Παντελεήμων
Ο Αλεξανδρουπόλεως
Άνθιμος

Κοινοποίηση:
1. Μακαριώτατο Αρχιεπίσκοπο Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ. Ιερώνυμον.
2. Πρόεδρο Βουλής των Ελλήνων κ. Φίλιππο Πετσάλνικο
3. Αρχηγούς Κομμάτων

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz