Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BATI TRAKYA’DA BÜYÜK ASKERİ HAREKETLİLİK YAŞANIYOR

BATI TRAKYA’DA BÜYÜK ASKERİ HAREKETLİLİK YAŞANIYOR

25
0

Batı Trakya’da büyük askeri hareketlilik yaşanıyor.

Son günlerde Batı Trakya’da büyük askeri hareketlilik yaşanıyor. Bir yandan gökyüzünün sessizliğini yırtan savaş uçakları, diğer yandan da yollarda seyir halinde sürekli olarak gidip gelen askeri araçlar.

Tabii ki bu hareketliliğin sebebi bir taraftan Yunanistan Silahlı Kuvvetleri’nin eğitim atış tatbikatları, diğer yandan da Meriç (Evros) bölgesinde başlayan NATO kuvvetlerinin geniş kapsamlı askeri tatbikatı. Tatbikat kapsamında yabancı ülkelerin askeri güçleri Dedeağaç limanına gelerek bölgeye konuşlandı. Bir yandan savaş uçakları dur durak bilmeden gün boyunca senaryo gereği uçuşlar gerçekleştirirken diğer yandan da askeri araçlar yollarda uzun konvoylar halinde hareket ediyor.

NATO’nun tatbikatına bölgede karşı çıkan gruplar da yollara döküldü. Dedeağaç’ta bir grup ellerinde pankartlarla yolara döküldü ve NATO’yu protesto etti. PAME sendikasının “Barış Heyeti”ne mensup üyeler, Limana indirilen ve akabinde Dedeağaç’ta bulunan askeri kışlalara konuşlanan güçleri protesto etmek üzere askeri kışlaların önünde protesto gösterisi gerçekleştirdiler.

Tatbikat 28 Mayıs 16 Haziran tarihleri arasında devam edecek ve Romanya’da sona erecek. NATO’nun “Noble Jump” geniş kapsamlı askeri tatbikatına katılan yabancı ülkelerin askeri güçleri Meriç (Evros) bölgesinde bazı arazilere konuşlandılar.

Hatırlanacağı üzere Pazartesi günü 300 İngiliz komando Dimokritos havalimanına gelmişti. Bugün de İspanyol komandolar geldi. Tatbikatta 4.000 personelin yanı sıra 500 askeri araç yer alıyor.

Pankartlarda yer alan yazılardan bazıları.  

 “Halkların katillerine ne su ne de toprak.”

“Amerika-NATO üsleri şimdi kapatılsın.”

 “NATO Ege’den dışarıya çıksın.”

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz