Ana sayfa Batı Trakya Haberler BATI TRAKYA TÜRKLERİ DAYANIŞMA DERNEKLERİ ANKARA’YA “ÇIKARMA” YAPTI

BATI TRAKYA TÜRKLERİ DAYANIŞMA DERNEKLERİ ANKARA’YA “ÇIKARMA” YAPTI

32
0

Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin’in girişimleri sonucu organize edilen programla Batı Trakya camiası, Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’na 80 kişilik heyetle hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

Heyette Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin ile birlikte Genel Başkan Danışmanı ve eski Genel Başkan Opr. Dr. Erol Kaşifoğlu, eski Genel Başkanlar Av. Ahmet Uztetik, Ramazan Çakır, Genel Başkan Danışmanı Dt. Recep Üstün, BTTDD İzmir Şube Başkanı Mümin Durmuş, İzmit Şube Başkanı Lütfü Bodur, Adapazarı Şube Başkanı Hayri Latif, Zeytinburnu Şube Başkanı Besim İsmailbaşa, Üsküdar Şube Başkanı Hasan Küçük, Soma Şube Başkanı Mehmet Akın, İstanbul Batı Trakya Türkleri Spor Kulübü Başkanı Hakan Güler, Bursa Batı Trakya Spor Kulübü Osmangazi Şube Başkanı Av. Orhan Kayalı, BTTDD Bursa, Küçükçekmece, Konya ve Edremit Şube Temsilcileri, Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Gülşen Kocaahmet, Genel Merkez Yönetim, Denetim ve Disiplin Kurulu Üyeleri, Şube Yönetim Kurulu Üye ve Temsilcileri, Şube Kadın Kolları Başkan ve Yöneticilerinden oluşan 80 kişi yer aldı.

Heyeti T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, yanında Ak Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu ile birlikte bakanlık kabul salonunda ağırladı. Herkesin tek tek elini sıkarak ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyet ve teşekkürlerini ileten Sayın Müezzinoğlu yaptığı konuşmada;

“Değerli arkadaşlar, hepinize öncelikle değerli başkanımın şahsında  teşekkür ediyorum hoş geldiniz. Benim duygusallaştığım ortamlardan biri, Batı Trakya’ya gidince yoğun bir duygu fırtınası yaşıyorum, bunu en iyi bilenler sizlersiniz. Hem sizler adına hem benim adıma bu ortam herhalde onur ve gurur duyacağınız bir ortam. İnşallah hem Batı Trakya hem Batı Trakyalılar adına hep birlikte daha çok gurur duyacağımız farklı farklı ortamlar da oluşur. Onurlandırdınız, şeref verdiniz, ben hepinize ayrı ayrı, tek tek teşekkür ediyorum.

İnşallah önümüzdeki süreçte başkanımızın farklı farklı organizasyonlarıyla gerek Batı Trakya camiası adına farklı ortamlarda programlarda olmayı başarabiliriz. Eksiğimiz vardır, kusurumuz vardır, hatamız vardır demenin faydası yok ama eksiklikleri samimiyetle tespite değer ve onun üzerine geleceğe doğru ilerlerse bundan şahıslar olarak hepimiz mutlu oluruz. Batı Trakya kazanır.

Buradan şunu ifade etmek isterim Batı Trakya Türkiye kamuoyunda, Türkiye gündeminde saygınlığıyla, milli duruşuyla, vatan, millet, bayrak duruşuyla ister Batı Trakya’da olsun, ister Batı Trakya’dan anavatana gelmiş olan hemşehrilerimiz olsun Batı Trakyalıların milli duruşu örnek bir duruştur. Batı Trakyalılara baktığın zaman mütevazidir, merhametlidir, merttir. İnşallah bu mütevazi merhametli, mert duruşuyla Allah Batı Trakyalıları, Türk milletine bulundukları makamlarda hizmet etmeyi nasip etsin. Ben tekrar hepinize hoş geldiniz diyorum” dedi.

Devamında söz alan Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin “Sayın bakanım öncelikle bizleri kabul ettiğiniz için teşekkür ediyoruz. Bizler sizlerin kardeşi olarak, Batı Trakya camiası olarak dünya geneline yerleşmiş bir milyon Batı Trakyalıyı temsilen geldik ve sayın Bakanımızın gerek fert olarak gerekse kurum olarak yanında olduğumuzu göstermek adına geldik.

Tabi buraya bizimle gelen arkadaşlarımızın neredeyse tamamı yönetici arkadaşlarımız, dar tutmamıza rağmen bugün burada salona yerleşmekte zorluk çektik. Gönül isterdi ki her isteyen gelsin, her insanımız sizinle bu gurur tablosunu yaşarken bizlere eşlik etsin isterdik ancak bu kadarı mümkün oldu.

Bizler için gerek Sağlık Bakanlığınızda gerekse şimdi göreve geldiğiniz Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak yürüttüğünüz çalışmalarda tam anlamıyla onuru ve gururu sizinle birlikte yaşıyoruz. Tabi toplumumuzun beklentileri de sizi bu makam ve mevkilerde gördükçe oldukça yükseliyor, ama bugün buraya sorunlarımızı anlatmaya değil öncelikle hayırlı olsun demeye geldik.

Ülkemiz hakikaten çok önemli bir süreçten geçiyor. 15 Temmuz gibi bir faciayı yaşayıp, bu faciadan dönerek ülkenin geleceğini parlattık. Hain teröristlerce masum insanlar bir şekilde bu işe alet edilerek millete karşı gerçekleşen kalleşçe bir darbe girişimine şahit olduk. Seçilmişlerin vakur duruşuyla bu darbenin atlatıldığını düşünüyorum ve Türkiye Cumhuriyetinin de geleceğinin çok parlak olduğuna inanıyorum.

Tabi her alanda bir temizlik süreci başlatıldı, bizler de başlattık çok şükür içimizde çok az tespit edebildik. Ama kurum olarak ve benim genel başkanı olarak bulunduğum makamın ve diğer yönetici arkadaşlarımın titiz çalışmaları sonucunda tespit ettiğimiz, bu işlere alet olmuş insanların tamamını da bizler bu kurumdan temizleyeceğiz ve milli duruşumuzun net göstergesi olarak bu konuda bunların hiçbir şekilde içimizde yerinin olmayacağını çok net söylemek istiyorum.

Bunun dışında Batı Trakya ile ilgili her zaman olduğu gibi belli sıkıntıları yaşıyoruz, bu yılda yeni eğitim öğretim döneminde okullarımız açıldı, güncel sıkıntılar ortada Lozan’a aykırı olarak okullarımız kapatılıyor. Diğer alanlarda da Lozan Antlaşmasından gelen haklarımıza dayalı hak kayıpları yaşadığımızı görüyoruz. Bu konuların tüm teşkilatlar olarak, ilgili kurumlar bazında oturup geniş şekilde tartışılması ve belli çözüm yolları oluşturmamız gerektiğine inanıyorum. 90 yılı aşkın süredir devam eden bu mücadelenin de hiçbir zaman sona ermeyeceğini oradaki insanların haklarını alana kadar da Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği olarak da mücadelemizi tek vücut olarak sizlerin desteğiyle, diğer tüm eski yöneticilerimizin katkılarıyla, dünya geneline yayılmış kurumlarımızın desteğiyle hep birlikte yürüteceğiz.

Türkiye’de de sıkıntılar yaşıyoruz, buraya gelen arkadaşlarım dediler ki sayın Bakanımıza sorunları anlatacak mısınız, şimdiz huzurunuzda cevabı vereyim. En son kurban bayramının ikinci günü sayın Bakanım acil bir işinden dolayı bayramda İstanbul’a geçti, sayın vekilimle birlikte şubemizin  bayramlaşmasında Bursa’daydık. Sayın vekilimden daha önce rapor sunduğumuz ve konuştuğumuz sorunlar hakkında mesafe kat edildiğini öğrendim, ben bundan büyük mutluluk duydum.

Bugün tabi burada bu masada sorunları çözmeyeceğiz. Bugün sadece ve sadece Bakanımıza hayırlı olsun demeye geldik ama 1 hafta sonrasında da raporumuzda 10 tane sorunumuz var demiştik, her bir sorunu çözmek için her hafta buraya gelmeye talibim Sayın Bakanım. Tekrar tüm camiamız adına, ülkemiz adına hayırlı uğurlu olsun. Bizler için gerçekten bu tablo onur ve gurur vesilesidir, kabulünüz içinde arkadaşlarımız adına tekrar teşekkür ediyorum” dedi

Daha sonra Sayın Müezzinoğlu “Sayın Başkanıma teşekkür ediyorum. Kalbimizle, gönlümüzle, siz hemşehrilerimizle bu dönem birçok sorunun çözümüne vesile oluruz inşallah.

Onun dışında gerçekten 15 Temmuz karanlık bir geceydi, aydınlık bir sabah dönüştüren yöneticilerin, siyasetçilerin vakurlu duruşu var ama işin özünde  milletin asil duruşu var ve bu asil duruşun içinde 241 şehidin arasında Mustafa Canbaz kardeşimiz var. Rabbim onun şahsında tüm şehitlerin mekanını cennet eylesin, ailelerine sabırlar versin. Onun şahsında tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun” dedi.

Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin’in konuşmasından sonra sırası ile eski Genel Başkanlar Opr. Dr. Erol Kaşifoğlu söz aldı. Kaşifoğlu “Bir kardeşiniz olarak bu grup içerisinde değişik siyasi görüşleri olan arkadaşlar var, biz buraya ne siyaset yapmaya geldik, ne de kişisel meselelerimizi öne çıkarmaya geldik. Biz sadece yanınızda olmaya geldik” dedi. 

Devamında da eski Genel Başkan Av. Ahmet Uztetik, Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Gülşen Kocaahmet, Ahmet Mehmet Bilgin, Adapazarı Şube Başkanı Hayri Latif , Soma Şube Başkanı Mehmet Akın, İzmir Şube Başkanı Mümin Durmuş, İzmit Şube Başkanı Lütfi Bodur, Zeytinburnu Şube Başkanı Besim İsmailbaşa, Üsküdar Şube Başkanı Hasan Küçük, İstanbul ve Bursa Osmangazi Şube Spor Kulübü Başkanları, Bursa Şubesini temsilen Mehmet Pişkin, Edremit Şubesini temsilen Av. Arif Yetim  ve Küçükçekmece Şubesini Temsilen Hakkı Vedat Meşeli, Genel Başkan Vekili Dr. Sebahattin Meriç, İzmit Kadın kolları başkanı Aslı Devrim söz alarak ağabeyleri, kardeş veya arkadaşları olarak gördükleri kendi içlerinden ve Batı Trakya Türklerinin yaşadığı tüm badireleri atlatmış birisini bu makamda görmekten duydukları memnuniyet ve gururu anlatarak tebrik ederek, hayırlı olsun dileklerinde bulundular.

Son sözü alan Ak Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu da konuşmasında “Sayın Bakanımız Batı Trakya Türklerinin günümüze kadar yaşadığı tüm badireleri atlatarak bugüne gelen ve içinden yetiştiği camiayı hiçbir zaman unutmayan konumu ile biz Batı Trakyalıların gurur vesilesidir.

Sayın Bakanımızın Batı Trakya Camiasına verdiği değerin en iyi örneği, Sağlık Bakanı olarak atandığı zaman ilk resmi ziyaretini Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Merkezine yapmış olmasıdır.

Bugün burada oluşan tablo da Batı Trakyalıların kendi içlerinden çıkan bakanlarına verdikleri değerin yansımasıdır” dedi.

Konuşmaların sonunda Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin Bakanımız Dr. Mehmet Müezzinoğlu’na ziyaret anısına hazırlanan 70. Yıl plaketini ve Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneğinin Mayıs 2015 – Eylül 2016 dönemini içeren özel ciltlenmiş Faaliyet Raporunu sundu. Genel Başkan faaliyet raporunun bir nüshasını Ak Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu’na da sundu.

Bakanlık programı ziyaret anısına çekilen fotoğraflar ve Sayın Müezzinoğlu’nun misafirleri için hazırlattığı öğle yemeği ile son buldu.

Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığındaki programın ardından ekip toplu halde Türkiye Büyük Millet Meclisine geçerek 15 Temmuz gecesi gerçekleşen hain darbe girişimi sonucu oluşan vahim tabloyu yerinde gördü.

Heyettin TBMM ziyaretine Milletvekili Sayın Çavuşoğlu bizzat eşlik ederek o akşam birebir canlı olarak orada yaşadıklarını ziyaretçiler ile paylaştı. TBMM Genel Kurulunda oturumun devam ettiği anda gerçekleşen bombardımanın yansımalarını ve Yüce Türk Milleti ile birlikte AK Parti, Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekillerinin Genel Kurul Salonunda hep birlikte yürüttükleri mücadelenin detaylarını paylaştı.

Daha sonra heyeti TBMM Komisyon Toplantı Odasında ağırlayan milletvekilimiz misafirlerine çay ikram ederek, Batı Trakya özelinde sohbetler gerçekleştirildi.

Heyet saat 17.00’den sonra özel izinle açılan Anıtkabir’e geçerek hemşehrileri Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ü ebedi istirahatgahını da ziyaret etti.

Anıtkabir de Yarbay Ali İhsan Kavrar tarafından karşılanan heyet mozoleye çiçek bırakıp saygı duruşunda bulundu ve Fatiha okudu.

Daha sonra Anıtkabir Müzesi rehberler eşliğinde guruplar halinde gezildi.

Ziyaret programının sonunda Yarbay Ali İhsan Kavrar Genel Başkana ziyaret anısına bir tablo takdim ederken, Genel Başkan da Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneğinin faaliyet raporunu takdim etti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here