Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BATI TRAKYA TÜRKLERİ DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL BAŞKANLIĞI KEŞAN’DA İFTAR YEMEĞİ VERDİ

BATI TRAKYA TÜRKLERİ DAYANIŞMA DERNEĞİ GENEL BAŞKANLIĞI KEŞAN’DA İFTAR YEMEĞİ VERDİ

10
0

Türkiye’deki Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği, 11 Ağustos 2012 tarihinde , Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, işadamı Mustafa Özkan, Mustafa Rumelili, işadamı Akın Şapçı, Sebahattin Meriç ve Gazeteci Muzaffer Baca sponsorluğunda Keşan Ağadayı tesislerinde bir iftar yemeği verdi.

Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın Batı Trakya’da, Türkiye ve Avrupa’da Batı Trakya Türk Azınlığı’nın sivil toplum kuruluşlarının mevcut ve eski başkan ve yöneticilerinin davetli olduğu iftar yemeğine başta Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener olmak üzere, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği (B.T.T.D.D.) Genel Başkanı Burhanettin Hakgüder, Teşkilat Başkanı Ahmet Koç, Bursa Şube Başkanı Şükrü Köse, İzmir Şube Başkanı Aydın Özcan, T.C. Ziraat Bankası İskeçe Şube Müdürü Ömer Çay, AKP Bursa milletvekili Hakan Çavuşoğlu, AKP Edirne milletvekili Mehmet Müezzinoğlu, CHP Edirne Milletvekili Mehmet Değirmendereli, İpsala Kaymakamı ve Keşan Kaymakam Vekili Ali Gürbüz, Dostluk Eşitlik Barış Partisi (D.E.B.) Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, Rodop milletvekilleri Ahmet Hacıosman ve Ayhan Kara Yusuf, İskeçe milletvekili Hüseyin Zeybek, sabık milletvekiller İlhan Ahmet, Çetin Mandacı ve Ahmet Faikoğlu, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu (B.T.T.A.D.K.) Başkanı ve Yassıköy Belediye Başkanı İsmet Kadı, Kozlukebir Belediye Başkanı İbrahim Şerif, Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete, İskeçe Türk Birliği (İ.T.B.) Başkanı Ahmet Kara, Gümülcine Türk Gençler Birliği (G.T.G.B.) Başkanı Koray Hasan, Eşitliğe İlk Adım Listesi Başkanı Sibel Mustafaoğlu, Gümülcine Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Sami Toraman, Trakya Tütüncüler Derneği Başkanı Hüseyin Esat, Doğu Makedonya Bölge Genel Sekreterliği Eyalet Meclis Üyesi İrfan Uzun ve çok sayıda azınlık insanı katıldı. İftar yemeğinin duasını Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif yaptı.

Batı Trakya Türklerini korumak Yunanistan’ın görevidir”

Daha sonra protokol konuşmalarına geçilerek ilk sözü B.T.T.D.D. Genel Başkanı Burhanettin Hakgüder aldı. Başkan Burhanettin Hakgüder bu derneğin 66 yıllık bir dernek olduğunu, Batı Trakya’da azınlık davasının kutsal bir dava olduğunu söyleyerek, Batı Trakya Türkleri birlik ve beraberlik içinde olmalıdır, biz orada göçmen değil, oranın 100 yıllık sahipleriyiz, Batı Trakya Türklerini korumak Yunanistan’ın görevidir diyerek, herkese katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Hakgüder, Batı Trakya Müslüman Türk toplumu üzerinde sinsi oyunlar oynandığını belirterek, “AB bugün Batı Trakya Müslümün Türk toplumunu koruyamıyor. Eğer Yunanistan koruduğunu iddia ediyorsa benim müftülerim neden halk seçemiyor?. Neden Türk birliklerin tabelalarının asılmasına izin verilmiyor?. Herkes iyi bilmelidir ki, bizim tek koruyucumuz Türkiye’dir’’ dedi.

Danışma Kurulu Başkanı ve Yassıköy Belediye Başkanı İsmet Kadı da konuşmasında herkese birlik ve beraberlik mesajı vererek bir kaç gün önce G.T.G.B.’de yaşanan olayların üzücü olduğunu, ancak bu birlik ve beraberlikten herkesin nasibini aldığını ifade ederek, iftar yemeğinin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif’te konuşmasında Meriç’in her iki yakasından bine yakın soydaşımızla birlikte iftar etmenin mutluluğunu yaşadığını ve bu güzel etkinliği gerçekleştirenleri de ayrıca tebrik ederek, her kese teşekkür etti. İ

ftara Batı Trakya’dan 1000 kişinin katılmasının Ramazan ayının zenginliği ve bereketi olarak yorumladı. Şerif, ‘’Eğer bu normal bir yemek daveti olsaydı belki 50 kişi gelmezdi’’ dedi.

 

İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete de konuşmasında herkesi sevgi ve saygıyla selamlayarak,

 60 yıldır izin verilmediği için restore edemedikleri ve yıkılmak üzere olan Hemetli Camii’nin bakımı için Yunanlı yetkililerin kendilerine 20 günlük bir süre tanındığını ancak bu iznin tayinli müftünün ‘Orada Müslüman yok’ diyerek şikayet etmesi üzerine iptal edildiğini söyledi.

 

“Suçumuz Türk olmaksa, biz bundan vazgeçmiyoruz, biz sonsuza kadar Türk olarak yaşamaya devam ediyoruz”

D.E.B. Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş da konuşmasında bu gecede emeği geçen herkese teşekkür etti. Başkan Mustafa Ali Çavuş; Batı Trakya Türklerinin anımsanmaya çok ihtiyacı var. Bizler Batı Trakya Türklerinin hakkını ve hukukunu aramak için, parti olarak yeniden yapılanma sürecine girmiş bulunuyoruz. Bu gün Yunanistan Batı Trakya Türklerinin sorunlarını çözmemekte ve bizleri 3. sınıf vatandaş olarak yaşatmaya devam ediyor. Hiç bir alanda ciddi bir ilerleme yapılmıyor. Suçumuz Türk olmaksa, biz bundan vazgeçmiyoruz, biz sonsuza kadar Türk olarak yaşamaya devam ediyoruz, gelin el birliğiyle birlik olalım, davamızı kazanma noktasında birlikte adımlar atalım, tekrar hepinizi saygıyla selamlıyorum, diyerek sözlerini tamamladı.

“Batı Trakya’yı her zaman aklınızda, kalbinizde ve gönlünüzde olsun. Bir ekonomik kriz yaşanıyor, ben sizlere Batı Trakya’ya yatırım yapmaya davet ediyorum”

Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener konuşmasında şunları söyledi:

“Ben öncelikle Batı Trakya’nın iki yakasını bir araya getiren Dernek Başkanı’na çok teşekkür ediyorum. Öncelikle Türkiye Cumhuriyeti Atina Büyükelçisi sayın Kerim Uras’ın ve Büyükelçi Yardımcısı sayın Özlem Ulueren’in buradaki herkese selam, saygı ve en iyi dileklerini iletmek istiyorum. Yunanistan’da 8 yıldan beri görev yapmaktayım. Muavin Konsolos olarak 3 yıl Selanik’te ve 4 yıl da Atina’da Müsteşar olarak görev yaptım. Şimdi de nasip oldu, Gümülcine’de Başkonsolos olarak görev yapmaktayım. Bu üç görev arasında en zoru, en yıpratıcısı, ama şereflisi Gümülcine. Sorunlarımız aynen devam ediyor, Yunanistan devleti müftülerimizi tanımıyor, İskeçe Türk Birliği’nin tabelası hala asılı değil. Bir Avrupa Birliği ülkesinde bunu anlamak gerçekten zor. Azınlık anaokulları yok. Daha da vahimi Rodos ve İstanköy’de soydaşlarımız var, ama azınlık statüleri yok. Ama soydaşalarımızın birlik ve beraberlik içinde, bütün bu zorlukların üstesinden geleceğine inanıyorum. Çünkü çok onurlu bir mücadele yürütüyorlar. Batı Trakya’yı bırakıp buraya yerleşen soydaşlarımıza bir kaç çağrım var.

“Azınlığın her zaman, soydaş önderlerin arkasında olmalarını istiyorum”

Birincisi Batı Trakya’yı sadece seçimlerde hatırlamayın, her zaman aklınızda, kalbinizde ve gönlünüzde olsun. Bir ekonomik kriz yaşanıyor, ben sizlere Batı Trakya’ya yatırım yapmaya davet ediyorum. Kendi gücünüz yoksa gücü olan vatandaşlarımızı ikna edin. Çünkü Batı Trakya Türklerinin buna ihtiyacı var. İkincisi Batı Trakya Türklerinin liderliğinde üç saç ayağı tanıyoruz. Müfütüler, soydaş milletvekilleri ve soydaş belediye başkanları. Ben azınlığın her zaman, bu soydaş önderlerin arkasında olmalarını istiyorum ve onları destekleyelim. Çünkü onların, sizin desteklerinize ve hayır duanıza ihtiyaçları var. Dolayısıyla ben de göreve başlayalı bir ay oldu, sizlerin de hayır duanızı istiyorum, hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

İpsala Kaymakamı ve Keşan Kaymakam Vekili Ali Gürbüz de bu birlik ve beraberliğimiz eksik olmasın diyerek başladığı konuşmasında, sizlerin arkasında Türkiye Cumhuriyeti devleti var, sizlere uzanan el bizlere uzanmış sayılır, herkese selam ve saygılar sunuyorum dedi.

Rodop milletvekili Ahmet Hacıosman konuşmasında bizleri burada bir araya getiren ve emeği geçen herkese teşekkür ederek azınlığın büyük bir ekonomik sıkıntı içinde olduğunu, azınlığın bütün kurumlarıyla sorunların çözümü için mücadele edeceklerini söyledi.

İskeçe milletvekil Hüseyin Zeybek de konuşmasında buradaki tablonun çok sevindirici olduğunu, bu birlik ve beraberliği siyasi alanda da kullanarak, ancak bu şekilde başarı elde edilebilir dedi.

Rodop milletvekili Ayhan Kara Yusuf da bu iftar yemeğinde emeği geçen herkese teşekkür ederek, Batı Trakya Türklerinin her zaman birlik, beraberlik ve barış içinde olmalarını temenni ettiğini belirtti.

CHP Edirne milletvekili Kemal Değirmendereli de tüm katılımcılara hoş geldiniz diyerek Batı Trakya Türkleri bu kadar baskıya rağmen kültürünü ve dinini kaybetmemiştir, ben de bir milletvekili olarak sizler için her türlü katkıyı yapmaya hazır olduğumu ifade etmek istiyorum dedi.

AKP Bursa milletvekili Hakan Çavuşoğlu da; bizleri burada buluşturan ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, Batı Trakya’da bir hüzün olduğunda hepimizi üzülürüz, bir sevinç de olduğunda hepimiz birlikte seviniriz. Bizlerin birer ortak paydamız vardır. Konuşarak mücadele etmek en önemli husustur, bu duygu ve düşüncelerle hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum diyerek sözlerini tamamladı.

AKP Edirne milletvekili Mehmet Müezzinoğlu da konuşmasında 

AK Parti hükümetinin Batı Trakya’ya büyük önem verdiğini belirterek, ‘Geçtiğimiz hafta Başbakanın Başdanışmanı Efkan Ala’nın da aralarında bulunduğu bir heyetle Batı Trakya’daydık. Bayram’da da sizleri yalnız bırakmayacağız. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın başkanlığında bir heyetle Bayram namazını sizinle birlikte kılacağız.

 

B

iz ne kadar güçlü olursak, Batı Trakya Türkleri de o kadar başarılı olur. Türk olmaktan ve müslüman olmaktan gurur duyuyoruz. Önümüzdeki süreç Batı Trakya Türkleri için çok daha anlamlı ve onurlu olacaktır. Anavatan Batı Trakya Türklerinin yanındadır. Herkese selam ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

 

Yapılan protokol konuşmalarının ardından bu organizasyonda emeği geçen yetkililere birer plaket takdim edilerek, hep birlikte hatıra fotoğrafı çektirdiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz