Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BAŞKONSOLOS TUĞRUL BİLTEKİN’E SOHOS’TA DAVUL ZURNALI KARŞILAMA

BAŞKONSOLOS TUĞRUL BİLTEKİN’E SOHOS’TA DAVUL ZURNALI KARŞILAMA

18
0

Selanik Sohos bölgesinde gerçekleştirilen yağlı güreş festivalinde T.C. Selanik BaşkonsolosuTuğrul Biltekin’e büyük ilgi gösterildi. Başkonsolos Biltekin tören alanında davul zurnayla karşılandı.

Selanik bölgesi Langada Belediyesi’ne bağlı dağlık bir arazide yer alan Sohos köyünde gerçekleştirilen yağlı güreş festivaline Edirne’den altı güreşçinin yanısıra, Bulgaristan’ın çeşitli bölgeleri ve Üsküp’ten güreşçilerin iştirak ettiği geleneksel yağlı güreş festivali 28-30 Haziran 2014 tarihlerinde gerçekleştirildi ve festivale T.C. Selanik Başkonsolosu Tuğrul Biltekin de katıldı.

Festival, Kırkpınar yağlı güreşlerinin küçük ölçekli bir örneği olma niteliği taşıyan ve Osmanlı gelenekleri gözetilerek düzenlenen renkli etkinliğin son gününe Selanik Başkonsolosu Tuğrul Biltekin de iştirak etti.

Langada, Litis ve Rentinis Metropoliti İoannis, Bağımsız Yunanlılar (ANEL) Selanik İkinci Seçim Bölgesi Milletvekili Stavroula Ksoulidou, Çevre, Enerji ve Doğal Kaynaklar konularından sorumlu Orta Makedonya Bölge Başkan Yardımcısı (Sohos eski Belediye Başkanı) Theofanis Papas, Langada Belediye Başkanı Karayannis İoannis  izleyiciler arasında yerlerini aldı ve protokolde Başkonsolos Biltekin ile birlikte oturdular.

Rum Ortodoks kilisesi için önemli bir dini güne (Agion Apostolon) denk getirilen panayırda Metropolit Ioannis yaptığı konuşmada, günün anlam ve önemini vurguladı ve Başkonsolos Tuğrul Biltekin’e hoşgeldiniz dedi.

Burada milliyet yok, burada barış var, dostluk var, kardeşlik var, sportmenlik var.”

Başkonsolos Tuğrul Biltekin’in yarışlar sırasında yaptığı selamlama konuşmasında, “Burada milliyet yok, burada barış var, dostluk var, kardeşlik var, sportmenlik var. Sohos güreşlerini üçüncü defa izliyorum. Her yıl organizasyonun daha da güzelleştiğini görüyorum” sözleri izleyicilerden büyük alkış aldı.

Güreşçiler Başkonsolos Tuğrul Biltekin ile hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmediler ve hep birlikte bir hatıra fotoğrafı çektirdiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz