Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BAKEŞ ARA GENEL KURULU YAPILDI

BAKEŞ ARA GENEL KURULU YAPILDI

11
0

Batı Trakya Azınlığı Kültür ve Eğitim Şirketi ara genel kurulu yapıldı. Tüzük gereği 23 Nisan Pazartesi günü yapılması gereken ara genel kurul, salt çoğunluk sağlanamadığı için 30 Nisan Pazar günü İskeçe Türk Birliği lokalinde gerçekleşti. 2011 yılında gerçekleşen faaliyetleri hissedarlara anlatan BAKEŞ yönetimi, geleceğe yönelik projeler hakkında fikir alışverişinde bulundu.

 

Kongrede yönetim ve denetim kurulunun 2011 yılı raporları oy birliğiyle onaylandı.

Hissedarlara faaliyetler hakkında bilgi veren BAKEŞ Başkanı Cemil Kabza, şirketin kardeş kurum ve kuruluşlarla işbirliğine değindi. Batı Trakya’da soydaş dernekler tarafından organize edilen bütün etkinliklerde BAKEŞ’in yer almaya ve katkı sağlamaya çalıştığını ifade eden Kabza, “yaptığımız faaliyetlerin niceliğinden çok niteliğine dikkat etmeye çalışıyoruz.” dedi.

 

EĞİTİM ve KÜLTÜRE HİZMET

 

BAKEŞ’in kuruluş amacının Batı Trakya Türk eğitim ve kültürüne hizmet etmek olduğunu hatırlatan Başkan Cemil Kabza, bugüne kadar BAKEŞ’e bağlı iki çocuk kulübünün faaliyet gösterdiği, üçüncüsünün de önümüzdeki yıl Domruköy’de açılacağını söyledi. Çocuk kulüplerinde verilen eğitim ve öğretimin öğrenci velileri tarafından takdirle karşılandığını ifade eden Kabza, “Amacımız, çocuk kulüplerini artırmaktır. Bürokratik engellerle karşılaşıyoruz. İzin alma prosedürü yavaş çalışıyor. Bahçeli bina bulma konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Ancak her şeye rağmen bu yöndeki hizmetlerimizi artırmaya gayret ediyoruz. Gümülcine’de bir kültür merkezinin kurulması için fon arayışlarımız devam ediyor.” dedi.

 

ANAOKULU ve ORTAOKUL PROJESİ

 

Rodop ilinde bir azınlık oraokulu ve İskeçe’de bir anaokulunun kurulması için kuruluş başvuru dilekçelerinin Aralık 2011’de yatırıldığını hatırlatan BAKEŞ Başkanı, “Edindiğimiz bilgilere göre, yaptığımız iki okul başvurusuna önümüzdeki hafta bakanlık bize yazılı cevap verecek. Umarım olumludur. Bu vesileyle iki önemli projeye daha imza atmak için kolları sıvayacağız. Olumsuz olursa da izin alma çalışmalarını mutlaka sürdüreceğiz.”diye konuştu.

 

KİTAPLAR

 

BAKEŞ’in kuruluşundan bu yana “Yunan iç Savaşında Batı Trakya Türk Azınlığı”, “Aynı Gökyüzü Altında”, “Cam Kırıkları”, “İslamdan Damlalar”, “Batı Trakya’da Ramazan” ve “Batı Trakya’da Kadın Çalışmaları” başlıklı kitapları bastırdığını ifade eden BAKEŞ Başkanı Kabza, daha 9 kitabın basıma hazır olduğunu açıkladı.

 

ARAŞTIRMA MERKEZİ

 

BAKEŞ bünyesinde faaliyetlerini sürdürün Araştırma Merkezi’nin çalışmaları hakkında da bilgi veren Cemil Kabza, Araştırma Merkezi’nde Batı Trakya’da yayımlanan 36 azınlık gazetesi, yurt dışında yayımlanan 32 gazete ve 7 derginin arşivlerinin mevcut olduğunu belirtti.

1923’ten bu yana Batı Trakya Türk azınlık mensubu yazarların kaleme aldığı 49 eser ile Batı Trakya Türkleri ile ilgili araştırma yapanlara kaynak olabilecek 1400 eserin kütüphaneye kazandırıldığını ifade etti.

Kabza, Türkçe, İngilizce ve Yunanca olarak Batı Trakya Türkleri ile ilgili yazılmış olan 62 doktora tezi, 119 yüksek lisans tezi ve 47 fakülte bitirme tezinin bulunduğunu kaydetti.

BAKEŞ Başkanı Kabza, Araştırma Merkezi’nde bugüne kadar 5478 klasör içerisinde 48110 belge ve fotoğraf dijital ortamda mevcut olduğu söyledi.

Faaliyetlerle hissedarlardan tam not alan BAKEŞ yönetim kurulu, daha sonra hissedarlarla geleceğe yönelik projeler hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Kongre, Denetim Kurulu Başkanı Şukran Raif’in Denetim Kurulu raporunu okuması ve oy birliğiyle onaylanmasından sonra sona erdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz