Ana sayfa Batı Trakya Haberler BAKAN MÜEZZİNOĞLU SOMA ŞUBESİNDE YÖRESEL KAHVALTI İLE AĞIRLANDI

BAKAN MÜEZZİNOĞLU SOMA ŞUBESİNDE YÖRESEL KAHVALTI İLE AĞIRLANDI

25
0

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Soma Şubesinin 2 Nisan Pazar günü dernek merkezinin içinde bulunduğu Fuat Balkan parkında düzenlediği yöresel kahvaltıya yaklaşık 3 bin civarında Batı Trakyalı Hemşehrimiz ile birlikte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu da katıldı.

Ak Parti Manisa Milletvekili KİT Komisyonu üyesi Uğur Aydemir, Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Soma Kaymakamı Ahmet Altıntaş, Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene’nin eşlik ettiği bakanımızın, BTTDD Soma Şubesine gelişinde Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin, Soma Şube Başkanı Mehmet Akın, eski Genel Başkan Opr. Dr. Erol Kaşifoğlu, Genel Merkez Denetim Kurulu Başkanı Seyit Saitoğlu, İzmir Şube Başkanı Mümin Durmuş, Bursa Şube Başkanı Kard. Uzmanı Dr. Ali Emin Latif, Üsküdar Şube Başkanı Hasan Küçük, Zeytinburnu Şube Başkanı Fatih Hacıbedel, Çanakkale Temsilcisi Hamit Giroğlu, Genel Merkez Denetim Kurulu Üyesi Ahmet Kereci, İstanbul Batı Trakya Türkleri Spor Kulübü Başkanı Hakan Güler, Zeytinburnu Şube eski Başkanı Besim İsmailbaşa, BTTDD Bursa ve Zeytinburnu şube yönetim kurulu ve üyeleri ile 3 bin civarındaki Batı Trakyalı hemşehrimiz karşıladı.

Bakanımız Sayın Mehmet Müezzinoğlu’nu aramızda görmenin mutluluğu takdir edersiniz ki bizler için bir başka mutluluk vesilesidir.

Kahvaltılı buluşmada ilk konuşmayı Soma Şube Başkanı Mehmet Akın yaptı. Akın “Bizler 1999 yılından beri faaliyetini sürdüğümüz şubemizde bir çok değerli konuk ağırladık. Ancak bugün ağırladığımız derneğimizin üyesi ve içimizden biri olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Mehmet Müezzinoğlu’nu aramızda görmenin mutluluğu takdir edersiniz ki bizler için bir başka mutluluk vesilesidir. Toplumumuzu adına ülkemize hizmet ettiği makam bir onur ve kıvanç vesilesidir. Kendilerine davetimizi kırmayarak bugün aramızda oldukları için teşekkür ediyoruz.

Bizler gördüğünüz gibi evimiz olarak gördüğümüz bu mekanda şube tesislerimizde sizleri bugün ağırlıyorsak hem üyelerimizin, hem idarecilerimizin, hem belediyemizin ve diğer yerel yöneticilerin büyük katkıları sayesindedir. Huzurunuzda belediye başkanımız başta olmak üzere bir kez daha bugüne gelmemizi sağlayan herkese teşekkürü bir borç bilir, ebediyete intikal edenlere de Yüce Allahtan rahmet diler ve minnet duygularımızı iletiriz.

Soma Şubemiz üyesi Kınık’taki kardeşlerimin de bizlerle sergiledikleri güzel dayanışmayı dile getirmeden geçmek istemiyorum. İnşallah belediyemizin katkılarıyla elbirliği ile orada da kardeşlerimizin bir araya gelebilecekleri bir tesise yakın zamanda  kavuşuruz ve bölgede ortak etkinliklerde daha etkin hale geliriz” diyerek katılımlarından dolayı bakana bir kez daha teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Batı Trakya’da bir davayı, Türklük ve müslümanlık davasını yürütüyoruz. Orada var olma mücadelesini sürdüren bir kurumuz.

Daha sonra kürsüye gelen Genel Başkan Av. Necmettin Hüseyin, içlerinden biri olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu ve protokol üyelerini 13 şubeden biri olan Soma’da ağırlamanın gururuna değinerek “Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneğinin Türkiye Geneline yayılmış 13 şube, 5 temsilcilik, 2 vakıf ve 2 spor kulübü adına hepinizi selamlıyorum” dedi.

Devamında “Bakanımıza, son günlerde çok sevindirici gelişmelere vesile olduğu için teşekkür ederek bazı şeylere değinerek kısa bir konuşma yapmak istiyorum. Bizler daha evvel defalarca Soma’ya geldik sorunları ve çözüm yollalarını tartıştık ama bu sabah böyle güzel bir mekanda müjdeleri de vermek istiyorum. Bizler bir defa Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği olarak Türkiye’de üyelerimize birde topluma hizmet etme yanında, Batı Trakya’da bir davayı, Türklük ve müslümanlık davasını yürütüyoruz. Orada var olma mücadelesini sürdüren bir kurumuz.

Tabi biz iki yıl önce göreve geldiğimizde Türkiye’de yaşayan hemşehrilerimizin karşılaştığı bazı sorunlar vardı. Biz dedik ki önce üyelerimizin yaşadığı sorunların, hatta Balkanlardan gelen kardeşlerimizin yaşadığı sorunların kökünden kazınması temenni ediyoruz ve bunu başaracağız dedik.

2015 yılında sorunların tespitini yaptığımızda ilk ziyaret ettiğimiz makam, üyemiz sayın Mehmet Müezzinoğlu idi. Kensidisine tüm sorunları ve çözümlerini tek tek anlattık. Çok şükür ki bir hafta önce Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yapılan beş Rumeli – Balkan Çalıştayının finalinde tüm sorunların çözüm müjdeleri tek tek verildi ve neredeyse tüm Balkan coğrafyasından gelen hemşehrilerimizin sorunu kalmadı diyebiliriz. Huzurunuzda ben sayın bakanıma yaptıkları çalışmalardan dolayı çok teşekkür ediyorum.

Tabi bizler bundan sonra mücadelemizi bırakmayacağız. Bizlerin bundan sonra odaklanacağı nokta Batı Trakya’daki var olma mücadelesidir, Türk’lük ve Müslümanlık mücadelesidir. Ben bu vesile ile bir kez daha bu muhteşem kalabalığın huzurunda sayın bakanımıza bizlere verdiği destek ve sağladığı katkılardan dolayı, ayrıca bu gün burada aramızda olduğu için, sayın protokol üyelerimize ve adını özellikle zikretmek istediğim sayın belediye başkanımıza teşekkür etmek istiyorum. Çünkü bu gün burada gördüğümüz bu eser öncelikle üyelerimizin sonrasında da sayın belediye başkanımızın eseridir. Bu vesile ile de bir kez daha kendisine teşekkür etmek istiyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

Artık her Batı Trakya Türkü İkamet Tezkeresi süresince başvurarak bireysel çalışma izni alabilecek.

Son olarak kürsüye gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu öncelikle yaklaşık 4 yıl önce 13 – 14 Mayıs tarihinde gerçekleşen ve 301 Madencinin Şehit olması ile sonuçlanan kazaya değinerek maden şehitlerine Allah’tan rahmet, ailelerine sabırlar diledi.

Devamında “Bu gün burada siz sevgili hemşehrilerim Batı Trakyalılar ve Soma’lılar ile bir orada olmak benim için büyük bir zenginlik ve mutluluk. Az önce sevgili genel başkanımız açıkladı. Batı Trakya, Bulgaristan ve balkan coğrafyasında gelen veya orada yaşayan kardeşlerimiz son 100 – 150 yılda çok büyük acılar, zorluklar yaşadılar ve Balkanların insanı acının, kanın, göz yaşının, göçün, sevdiklerinden ayrılmanın, doğduğu – büyüdüğü toprakları bırakıp göç etmenin ne olduğunu yaşadı. Dedelerimiz, babalarımız bizzat kendimiz yaşadık. Özellikle bu 150 yıl için tarihçiler şunu der. Dünyada insanlık adına yaşanmış tüm acıların, bütün örnekleri bu 150 yılda balkanlarda yaşandı der. Sonuç olarak Balkanlarda son 150 yılda yaşanmış olan tüm bu acıların ya bizzat kendileriyiz, ya evlatlarıyız, yada torunlarıyız. Ama acıyı yaşayan, bir taraftan kan kusup kızılcık şerbeti içtim deyip geleceğe umutla ve güvenle bakan ve o özgüveninden bir şey kaybetmeyen, bu milletin büyük ve asil unsuru olmaktan hiç bir şey kaybetmeyen ve bu ay yıldızlı bayrağın altında yaşamak ve geleceğe umutla yürüme cesaret ve azmini kaybetmeyen, son derece asil, son derece mayası sağlam bir milletin mensubu olmaktanda açıkçası onur ve gurur duyuyorum” dedi.

Daha sonra “Balkanların değişik köşelerinden anavatan Türkiye’ye ve bu büyük Türk milletinin ana unsuru olmaktan hep gurur duyduk, onur duyduk. Sıkıntılarımız oldu, kendi içimizde kendimizle paylaştık, zaman zaman çözdük, zaman zaman çözemedik. Zorluklarımız oldu ama hiç ağlamadık, hiç ihanet etmedik, hiç yanlış yapmadık, hiç ayrıştıran olmadık. Bizim insanımız arasından asla hain çıkmadı, çıkmaz” dedi.

Konuşmasının devamında da geçtiğimiz hafta içinde Ankara’da Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen Rumeli – Balkan Çalıştaylarının finalinde açıklanan sorunların çözümüne yönelik müjdelere tek tek sıralayarak katılımcılar ile bir kez daha paylaştı. Bunların dışında da daha önce Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği olarak önerdiğimiz ve yapılan çalıştaylar esnasında şekillenen bireysel çalışma izni müjdesini de verdi. Buna göre artık her Batı Trakya Türkü İkamet Tezkeresi süresince başvurarak bireysel çalışma izni alabilecek. Bunun sonucunda da bundan sonra yabancı uyruklu olmanın sıkıntılarını yaşamadan bu çalışma izinleri ile istedikleri şekilde çalışabilecek ve iş değişikliği de yapabileceklerinin, böylece iş bulup çalışma izni sorunu münasebeti ile hiç bir Batı Trakyalının artık işsizlik sorunu ile karşılaşmayacığın müjdesini verdi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here