Ana Sayfa Batı Trakya Haberler BAŞBAKAN YARDIMCISI BEKİR BOZDAĞ’IN BATI TRAKYA TEMASLARI DEVAM EDİYOR

BAŞBAKAN YARDIMCISI BEKİR BOZDAĞ’IN BATI TRAKYA TEMASLARI DEVAM EDİYOR

13
0

http://www.dailymotion.com/video/xsw2zo_bekir-bozdag-bati-trakya-ziyareti_news

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ Ramazan Bayramı’nı Batı Trakya’lı Türklerle birlikte geçirmek üzere 3 günlük bir tatil için Batı Trakya’ya geldi. Kendisine bu bayram ziyaretinde Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Sayın Kemal Yurtnaç, AK Parti Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, TİKA Temsilcisi eşlik ediyorlar.

Başbakan Yardımcısı sayın Bekir Bozdağ’ı İpsala Gümrük Kapısı’nda kalabalık bir heyet karşıladı. Karşılayanlar arasında T.C. Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener, Müftüler İbrahim Şerif ve Ahmet Mete, Milletvekilleri Mehmet Müezzinoğlu ve Hakan Çavuşoğlu, İpsala Kaymakamı Mehmet Ali Gürbüz, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi Başkanı Şükrü Köse, İpsala Belediye başkanı Mehmet Karagöz bulunuyordu.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ bir süre VİP salonunda bekledikten sonra Yunanistan tarafına hareket etti. Bozdağ İpsala Sınır köprüsü üzerinde durarak Türk ve Yunanlı askerleri selamladı. Bozdağ’ın Yunanlı askerlere Yunanca olarak “Kalimera” (İyi Günler) diye selmalaması askerlere güzel bir jest oldu.

Bekir Bozdağ Bozdağ ve beraberindeki heyet  Cuma Namazını Gümülcine’de Eski cami’de kıldı. Bozdağ Daha sonra Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim şerifi makamında ziyaret etti. Bekir Bozdağ buradaki ziyaretinin ardından Gümülcine Türk Gençler Birliği’ne geçerek soydaşlarla biraraya geldi. Soydaşlara hitaben yapacağı konuşma öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bozdağ, üç gün sürecek olan Batı Trakya temasları için bu bölgeye geldiğini ve Bayramın ilk gününe kadar bu bölgede kalacağını belirtti.

Bozdağ özellikle iki ülke arasında yapılan karşılıklı anlaşmalar neticesinde işbirliklerinin arttığını, özellikleTürkiye’de bulunan ve Hristiyan alemini yakından ilgilendiren Kilise ve ibadethaneleri çıkartılan özel bir yasa ile talep gelmesi durumunda özel bir statü kazandırılarak hizmete açılması için onarımlarının gerçekleştiğini söyledi.

Bozdağ, “Azınlıklar konusu hükümetler üstü bir konu ve Batı Trakya’daki Azınlığın hakları uluslararası anlaşmalarla garanti altına alınmıştır. Biz Türkiye’de bulunan Azınlıklara anlaşmalarla sağlanan haklar neyse bugüne kadar o hakları sağladık ve bunlara özel yasalar çıkardık. Öte yandan Sümela Manastırı ve Akdamar Kilisesi gibi büyük mabetlerin onarımları yapılarak ibadete açıldı. Türkiye bu anlamda büyük adımlar attı ve atmayada devam ediyor. Biz Batı Trakya’da da Yunanistan hükümetinin benzer adımlarıda atmasını bekliyoruz” diyerek yaşanan Müftülük sorununa dikkat çekti ve Atanmış-Seçilmiş Müftü konularının bir an önce çözülmesini istedi.

Bozdağ, Atina’ya cami yapılması konusunda yöneltilen bir soruyada “Avrupa’da birçok ülkenin başkentlerinde camiler var. Atina’da da cami yapılması konusunda da gerekli hassasiyetin gösterilmesini bekliyoruz. Çünkü burada da müslüman sayısının birhayli fazla olduğunu biliyoruz” dedi.

 

SOYDAŞA HAVA AMBULANSI!

ŞAHİN ŞERİF: “FAKİRLERİN BABASI BAŞBAKANIM ERDOĞAN’A SELAM SÖYLE”

http://www.dailymotion.com/video/xsw17i_bozday-hasta-soydayi-zyyaret-etty_news

Yunanistan’ın Gümülcine kentinde temaslarda bulunan Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ Kalkanca mahallesinde bulunan Şahin Şerif’in evine giderek sorunlarını dinledi.

Batı Trakya halkı ile gün boyu bir araya gelen ve dertlerini dinleyen Bakan Bozdağ Kalkanca mahallesinde yaşayan 46 yaşındaki Şahin Şerif’in evine gitti. Aşırı kilolarından dolayı son iki yıldır yatağa bağlı olan ve 380 kg ağırlığı ile yaşamının geri kalan kısmını yatağında geçirmek zorunda kalan Şahin Şerif, Bakan Bozdağ’dan yardım istedi. Kendisinin bakımının yapılamadığını ve Yunanistan’da aşırı kilolardan arınmak için gerekli tedavilerin yapılması için gerekli alt yapının bulunmadığını belirten Şerif, Bakan Bozdağ’dan kiloları için yardım istedi. Evli ve 3 çocuk babası olan Şerif daha önceleri yaşamını idame ettirdiğini ancak son iki yıldır yatağa mahkum olduğunu ifade ederek derdini Bakan Bozdağ’a gözyaşları içinde aktardı ve sürekli olarak “Bakanım ne olur kurtarın beni” diyerek yardım istedi. Bakan Bozdağ ise gerekenin yapılması için görüşmeler yaparak telefonla Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ı aradı ve 380 kg ağırlığındaki Şahin Şerif ile Sağlık Bakanı Akdağ’ı telefonla görüştürerek sorunların aktarılmasını sağladı.

Bakan Akdağ yaptığı görüşmede aşırı kiloları bulunan hastanın tedavisi için T.C. Başkonsolosu Osman İlhan Şener ile görüşerek Türkiye’den gelecek olan bir uçak ambulansın hastayı alacağını ve tedavisi için Türkiye’ye getireceği talimatını verdi.

Müjdeli haberi alan Şahin Şerif başta Sağlık Bakanı Recep Akdağ olmak üzere Bakan Bekir Bozdağ’a teşekkür ederek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a selam söylemesini istedi. Şahin, “sayın Bakanım, fakirlerin babası Başbakanım Erdoğan’a selam söyle. Sizleri bugün buraya Allah gönderdi. Başbakan Erdoğan’a söyleyin onunla birlikte bir fotograf çektirmek istiyorum ve odamın duvarına asacağım” dedi.

Gümülcine Müftülüğü ve G.T.G.B.’ni Ziyaret

İlk olarak Gümülcine Seçilmiş Müftülüğü’nü ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, burada Müftü İbrahim Şerif ile karşılıklı görüş alış verişinde bulundular. Daha sonra Gümülcine Türk Gençler Birliği’ni ziyaret ederek burada Gümülcine halkıyla da bir araya gelme fırsatı bulan, sayın Bozdağ; Birlik Başkanı Koray Hasan tarafından kapıda karşılandı. Başkan Koray Hasan ve Dostluk Eşitlik Barış Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş burada yapmış oldukları konuşmada, bu ziyaretten dolayı duymuş oldukları memnuniyeti dile getirdiler. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da burada yapmış olduğu konuşmada; “Sizlere 75 milyonun selamını getirdim, Ramazan dolayısıyla ramazanınızı ve bayramınızı tebrik ediyorum, Batı Trakya’da yaşayan kardeşlerimizin sorunlarını yakından takip ediyor, sonyıllarda ikili ilişkilerimiz de olumlu anlamda gelişmeye başladı. Işbirliği toplantılarımız yapılmaya başlandı, bu anlamda ekonomik ilişkilerimiz gelişmeye başladı. Pek çok alanda Yunanistan ile Türkiye arasında olumlu gelişmeler yaşanırken, bu olumlu gelişmelerden Batı Trakya’da yaşayan müsülüman türk toplumu da istifadeyi daha üst düzeyde temin eder. Buradaki kardeşlerimizin ayağına diken battığı zaman bilesiniz ki bizim de ayağımıza diken batmıştır. Bize öylesine acı verir, bize öylesine sıkıntı verir. Hepinizin bayramınızı gönülden tebirk eder, nice bayramalar diliyorum.” dedi.

İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği Ziyareti

Buradaki ziyaretinin ardından İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği’ni ziyaret eden sayın Bekir Bozdağ, Dernek Başkanı Mehmet Emin Ahmet ve dernek üyeleriyle bir süre karşılık görüş alış verişinde bulndular.

 

D.E.B. Partisi Ziyareti

Daha sonra Dostluk Eşitlik ve Barış (D.E.B.) Partis’ni ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve beraberindekiler, burada Genel Başkan Mustafa Ali Çavuş ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldiler. Başkan Ali Çavuş burada yapmış olduğu konuşmasında kısaca partinin tarihsel sürecinden bahsederek, son iki yıldan beri de partinin yeniden yapılandırma sürecine girdiğini belirtti. Sayın Bekir Bozdağ da yapmış olduğu konuşmasında; “Buradaki kardeşlerimizin mutluluğu nasıl ise bizlerin de mutluluğu öyledir. Sizlere siyasi hayatta ve çalışmalarınızda başarılar diliyorum.” dedi.

 

Bozdağ daha sonra Batı Trakya Türklerinin merhum lideri Dr. Sadık Ahmet’in mezarını ziyaret ederek Gümülcine iline bağlı Sirkelli köyünde iftar yemeğine katıldı.

Sirkeli Köyü halkı Bekir Bozdağ ve Beraberindeki Heyete Bir İftar Yemeği Verdi

Bizim kalbimizle sizin kalbiniz arasında herhnagi bir mesafe yok”

T.C Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ buradaki yapmış olduğu konuşmada şunları söyledi: “Bu akşam buradaki güzel ortamın bundan sonraki programlarda da devam etsin. Herkesin Kadir gecesi mübarek olsun. Ramazan bayramınızı da şimdiden tebrik ediyorum. Bugün buraya devletimizin değişik kademelerdeki temsilcileriyle beraber ve büyük bir muhabbetle geldik. Buradaki kardeşlerimizile birlikte olalım, Ramazan Bayramı’nı da birlikte kutlayalım diye geldik. Buraya getiremediklerimiz de var, onların da sizlere selamlarını getirdik. Buraya kardeşlerimizin yanına, kardeşlerimizin sofrasına geldik. Aramızda mesafeler, sınırlar var, ama bilirsiniz ki bizim kalbimizle sizin kalbiniz arasında herhnagi bir mesafe yok. Çünkü kalpten kalbe giden yolların arasında mesafe olmaz. Bu yollarla kurulan ilişkileri engelleyecek henüz bir güç de ortaya çıkmadı. O yüzden kalben biriz.

“Türkiye her zaman sizin yanınızdadır, her zaman da sizin yanınızda olmaya devam edecektir

Burada yaşayan kardeşlerimizin sevinci her zaman Türkiye’de yaşayan kardeşlerin sevinci olmuştur. Burada yaşayan kardeşlerimizin sıkıntısı her zaman bizlerin de sıkıntısı olmuştur. Bilirsiniz ki Sirkeli’de bir kardeşimizin ayağına diken batmış olsa, Türkiye’de hepimizin ayağına diken batmış gibi, onun acısını yüreklerimizin derinliklerinde tutarız. Sevinci de öyle acıyı da öyle. Bizim bakışımız hep böyle oldu. Bundan sonra da böyle olacaktır. Türkiye her zaman sizin yanınızdadır, her zamanda sizin yanınızda olmaya devam edecektir. İnşallah kıyamate kadar bağımsız bir Türkiye var olacaktır ve kıyamete kadar  biz kardeşlerimizin yanında onlarla beraber olmaya devam edeceğiz. Ben bu vesileyle sizlerle buluşturan değerli belediye başkanımıza ve arkadaşlarına huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Burada bulunan bütün kardeşlerimizin şahsında Batı Trakya’daki bütün kardeşlerimizin Ramazan Bayram’larını gönülden tebrik ediyorum. Bizim selamlarımızı burada bulunmayan kardeşlerimize tüm kalbimizle iletmenizi herkesten istirham ediyorum. Tekrar hepinize hayırlı geceler, hayırlı ramazanlar diliyorum ve hepinizi saygıyla Allah’a emenet ediyorum.”

YASSIKÖY’DE TERAVİH NAMAZI

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Rodop ili temaslarının son ayağı olan Yassıköy’de Teravih Namazı’nı Yassıköylü soydaşlarla birlikte kıldı. Bekir Bozdağ’ı karşılamaya gelen yassıkölü soydaşların sevgi seli görülmeye değerdi. Yaşlısı genci orta yaşlısı erkek kadın çocuk demeden herkes camiye akın etti ve Bozdağ’ın elini sıkmak için adeta yarıştı. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, namaz sonrası cami içinde Batı Trakya’ya özgü olan sıraya geçerek selamlaşmadan sonra özellikle Yassıköylü genç kız kardeşlerimizle ve erkek kardeşlerimizle birlikte herkesle fotograf çektirdi. 

Buradan sonra yassıköy Belediyesine geçen Bozdağ, Yassıköy Belediye Başkanı ismet kadı ve meclis üyeleriyle birlikte çay içti. Bir süre sohbet eden Bozdağ hatıra fotografı çektirdikten sonra geceyi geçirmek ve ertesi günün temaslarını sürdürmek üzere İskeçe’ye hareket etti.

Yassıkölü soydaşların Başkonsolos Osman İlhan Şener’in yanına giderek “hoşgeldiniz” dedikten sonra hatıra fotografı çektirmeleri ve kendisine başarılar dilemeleri gerçekten güzel bir tablo oluşturdu.  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz