Ana Sayfa Batı Trakya Haberler “AZINLIK EĞİTİMİYLE İLGİLİ TÜM BİRİMLER, EN BAŞTA ENCÜMEN HEYETLERİ VE VELİLER İLE...

“AZINLIK EĞİTİMİYLE İLGİLİ TÜM BİRİMLER, EN BAŞTA ENCÜMEN HEYETLERİ VE VELİLER İLE DİYALOG HALİNDE OLMALI”

25
0

Demokratik İttifak Rodop Milletvekili İlhan AHMET, Doğu Makedonya – Trakya Eyaleti Eğitim Müdürü Keramaris ile görüştü. Yeni eğitim öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala gerçekleştirdiği ziyarette Milletvekili İlhan AHMET’in gündeminde, Azınlık kamuoyunu yakından ilgilendiren okul kapatmalarıyla ilgili son gelişmeler yer aldı.

İlhan AHMET Keramaris’e, Azınlık eğitim camiasında yankıları ve tartışmaları süren Azınlık ilkokullarının kapatılmasına yönelik uygulamaya, Azınlık ilkokulları encümen heyetleri ile Yunanistan Öğretmenler Federasyonu’ndan gelen tepkileri de iletti.

Görüşmede, Trakya’daki Azınlık ilkokullarının özel statüsüne dikkati çeken milletvekili, eğitim protokolleri ve antlaşmalardan doğan yükümlülükleri hatırlattı. İlhan AHMET, söz konusu okulların işleyişiyle ilgili herhangi bir yapısal değişikliğin, veliler ve okul encümen heyetleri ile yapılacak kapsamlı bir diyalog neticesinde olması gerektiğini vurguladı.

“Yasa uygulayıcı, okul kapatma kararında olduğu gibi kriterleri tutan okulu açma kararını da uygulamak zorundadır”

Milletvekili İlhan AHMET eğitimde eşitlik ilkesine de işaret ederek, “Devlet tüm yurttaşlarının eğitim imkanlarından eşit olarak yararlanmasını sağlamakla mükelleftir. Bu kapsamda, Azınlık eğitimini her seviyede geliştirmek devletin yükümlülüğüdür” diye konuştu.

Okul kapatmalarıyla ilgili mevcut mevzuatın, “işleyiş şartlarını yerine getiren okulların yeniden açılması” yönündeki hükmünü de hatırlatan milletvekili, “Yasa uygulayıcı, öğrenci yeter sayısı gibi kriterleri sağlayan okulları yeniden açma yükümlülüğünü yerine getirmelidir” dedi.

Eyalet Eğitim Müdürü Keramaris konuyla ilgili, önümüzdeki günlerde tüm tarafların bir araya geleceği bir toplantı hazırlığı içinde olduklarını belirterek, ilgili tüm birimler ile Azınlık okulları encümen heyetleri arasında diyalog tesis edilmesi için gayret sarfedeceğini ifade etti.

Keramaris: “Pilot anaokulu projesi” yetki sınırlarımda değil! 

Rodop Milletvekili İlhan AHMET, Şapçı – Yassıköy – Kuşlanlı bölgelerindeki okulların “ulaşılması zor okullar” kategorisinde yer almasıyla ilgili girişimini de dile getirerek, konuyla ilgili yatırdığı soru önergesine Eğitim Bakanı Gavroglou tarafından verilen cevabı, Keramaris’e iletti. Eğitim Müdürü, söz konusu taleple ilgili yetkisinin bulunmadığını ifade etti.

Görüşmede İlhan AHMET, Eğitim Politikası Enstitüsü tarafından Rodop ve İskeçe İllerinin Azınlık yerleşim bölgelerinde hayata geçirilecek olan pilot anaokulu programı hakkında çekincelerini de iletirken, Keramaris’in yine yetki sınırları dışında olduğunu söyleyerek konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındığı dikkati çekti. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz