Ana Sayfa Batı Trakya Haberler Avrupa Birliği Yunanistan İçin Bugün Karar Verecek

Avrupa Birliği Yunanistan İçin Bugün Karar Verecek

15
0

Avrupa Birliği, Euro Bölgesi liderleri Yunanistan’ın kaderini belirlemek için Brüksel’de bugün olağanüstü zirvede bir araya gelecek.

Avrupa Birliği, Bürüksel’de Yunanistan için bugün olağanüstü toplanıyor. Birlik Yunanistan’ın kaderini belirleyecek.

SON TEMASLAR

Zirve öncesi, Yunan Hükümeti de Brüksel’e bir uzlaşma planı götürebilmek için Atina’da toplandı. Euro Bölgesi Başkanı Jean Claude Juncker, Yunnanistan Başbakanı Alexis Tsipras ile bu sabah telefonda görüştü.

DANANIN KUYRUĞU KOPACAK

Brüksel’de yarın önce Euro Gurup Maliye Bakanları toplanacak. Ardından akşam saatlerinde, Yunanistan ve AB’nin geleceği için hayati önem taşıyan kararı almak üzere Liderler Zirvesi toplanacak. Alexis Tsipras gerek görülmesi halinde bu akşam Bruxelles’e gidecek.

YUNANLILAR ENDİŞELİ

Yunan halkı ise bütün olup bitenleri endişeyle izliyor, Kimileri kaygılı. Emekli Alexandros “Yarın için çok büyük bir endişe taşıyoruz. Kimse bizim liderlerimizin ne karar vereceğini bilmiyor. Başbakan Tsipras’ın ne tür bir uzlaşmaya gideceğini bilmiyoruz. Büyük bir belirsizlik ve kimse nasıl sonuçlnacağını bilmiyor” diyerek genel kaygıyı dile getiriyor.

İYİMSER OLANLAR VAR

Bazıları ise hala iyimser. Dimitris Sarakos da onlardan birisi: “Ben endişe etmiyorum. Sonunda bir uzlaşmaya varacaklar. Sanırım iki tarafta da birbirine yaklaşacak.Sonunda yarın ya da hafta içinde bir anlaşmaya gidilecek. Sadece zaman meselesi”

DANIN KUYRUĞU KOPACAK

Yunanistan’ın IMF’ye olan 1.6 milyar Euroluk borcunu ödemesi için süre 30 Haziran’da doluyor. Ancak Yunanistan özellikle kreditörlerin KDV ve yeni emeklilik şartlarına ayak direrken, gerekirse Euro Gurup’tan çıkma tehdidini savuruyor. Karar bugünkü zirveden çıkacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz