Ana sayfa Batı Trakya Haberler ATATÜRK ÖLÜMÜNÜN 74. YIL DÖNÜMÜNDE GÜMÜLCİNE’DE TÖRENLERLE ANILDI

ATATÜRK ÖLÜMÜNÜN 74. YIL DÖNÜMÜNDE GÜMÜLCİNE’DE TÖRENLERLE ANILDI

17
0

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 74. yılında Gümülcine’de anıldı. Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosluğu bahçesinde düzenlen anma töreni saat 09:05’te Ata’nın anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Daha sonra anma töreni, Muavin Konsolos Alper Atak’ın yapmış olduğu açılış konuşmasıyla başladı. Bu gün Atatürk’ün en büyük eserim dediği Cumhuriyet’i yeniden anlama günüdür diyen Muavin Konsolos Alper Atak; Atatürk’ü bugün yas tutmak yerine O’nun misyonunu Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşatmak misyonunu bizlere hedef göstermektedir, diyerek sözlerini tamamladı.

Mustafa Kemal Atatürk, Türk dünyasına balkanların bir armağınıdır”

Daha sonra Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolos Osman İlhan Şener kürsüye gelerek, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Başkonsolos İlhan Şener konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Değerli soydaşlarım, hepiniz hoş geldiniz. Bu gün buraya Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, vatanımızı kurtaran Mustafa Kemal Atatürk’ü, anmak için toplandık. Mustafa Kemal’i anmak için bu gün dünyanın çeşitli yerlerinde anma törenleri düzenleniyor. Ama bu balkanlarda düzenlenen törenler, çok daha farklı oluyor. Çünkü Mustafa Kemal Atatürk, Türk dünyasına balkanların bir armağınıdır. Balkan Türklüğü’ünün devamı, bundan hepiniz de gurur duymalısınız. Ben üç kez Atatürk’ü doğduğu evin bahçesinde anma şerefine nail oldum. İlk görev yerimde de yine Mustafa Kemal’i askeri öğrenim gördüğü Manastır’da, şu anda müze olarak kullanılan Manastır Askeriye’sinin bahçesinde anma şerefine nail olmuştum. O; büyük bir Baş Komutan’dı, Osmanlı Paşa’sıydı, büyük bir devlet adamıydı, baş öğretmendi, devrimciydi, ama en çok da bir barış adamıydı. Dünyaya baktığınız zaman pek çok askeri adamlar vardır, savaşlar kazanmışlardır, sonra devlet kurmuşardır, rejim değiştirmişlerdir ama bunların pek azı muharebe meydanlarında gösterdikleri başarıları, devlet adamlığında da sergilemişlerdir. Mustafa Kemal, o bir kaç tanesinden biridir.

“Atatürk, Türk Yunan dostluğuna inanmış bir liderdir”

Gerçekten de çizmeyi, üniformayı çıkarıp, kravat takmaya başladığı andan sonra tam bir barış adamı olmuştur. 12 Ocak 1934 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk, Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilmiştir. Türk Yunan dostluğuna inanmış bir liderdir. O’nu bu ödüle aday gösteren, büyük Yunan devlet adam Eleftherios Venizelos’tur. Teşekkür ediyorum.”

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve Yassıköy Belediye Başkanı İsmet Kadı da konuşmasında; “Atatürk çağdaş Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusudur. O, Türk milletinin dünya milletleri arasında hak ettiği yeri alma mücadelesinin baş mimarıdır. Ayrıca O’nun hemşerisi olmaktan da büyük gurur duyuyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Daha sonra kontejan öğretmenlerinden Mustafa Tunç’un oğlu Kemal Tunç, Atatürk’ü anma töreninde günün anlam ve önemini belirten bir şiir okudu. Ayrıca şiir okuyanlar arasında gazeteci Rıza KırlıDökme de yer aldı.

İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete de yapmış olduğu konuşmasında son günlerde yaşanan Rodos’taki imam krizine değindi ve oradaki insanların milli ve dini kimlikleriyle oynanacak duruma gelindiğini belirterek, artık Batı Trakya için birlik ve beraber olmak gerekir, diyerek sözlerini tamamladı.

Işık Sadık Ahmet de yapmış olduğu konuşmasında bu anlamlı günde Batı Trakya’da olmaktan gurur duyduğunu ifade edip sözlerine şöyle devam etti: “10 Kasım’lar Batı Trakya’da daha buruk daha hüzünlü geçiyor, içimiz burkuluyor. Ne mutlu bizlere dünyaya yüzyılda bir gelen lider, bu topraklardan çıkmıştır. Eğer bu topraklarda rahat ve huzur içindeysek, bu Türkiye devletinin gücüyledir, ne mutlu Türküm diyene ve ne mutlu Türküm diyebilene” diyerek sözlerini tamamladı.

Gümülcine Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Sami Toraman da konuşmasında, Atatürk’ü anma değil, artık anlama zamanının olduğunu belirterek, O’nun gibi yaşamaktan gurur duyduğunu ifade etti.

Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif te yapmış olduğu konuşmasında Atatürk bizim gibi düşünen , bu halkın çocuğu, içimizden biri ve onunla gurur duyuyoruz diyerek, O’nun hayatından tarihten çeşitli örnekler vererek, O’nun çok yönlü bir insan olduğuna dikkat çekti.

Törenin kapanış konuşmasını Konsolosluk adına Muavin Konsolos Alper Atak yaparak, tüm katılımcılara, katılımlarından dolayı şükranlarını sunduğunu ifade etti.

Atatürk’ün ölümünün 74. yıldönümüdeki anma törenine başta Türkiye Cumhuriyeti Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener olmak üzere, Muavin Konsoloslar Adnan Öztürk ve Alper Atak, T.C. Ziraat Bankası Gümülcine Şube Müdürü Çağrı İzmirlioğlu, Dostluk Eşitlik Barış Partisi (D.E.B.) Genel Başkanı Baş Danışmanı Aydın Ahmet, Dostluk Eşitlik Barış Partisi İskeçe İl Teşkilatı Başkanı Ozan Ahmetoğlu, D.E.B. Onursal Başkanı Işık Sadık Ahmet, sabık milletvekiller İlhan Ahmet, Çetin Mandacı ve Ahmet Faikoğlu, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu (B.T.T.A.D.K.) Başkanı ve Yassıköy Belediye Başkanı İsmet Kadı, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler ,Derneği Başkanı Erkan Ruşen, Kozlukebir Belediye Başkanı İbrahim Şerif, Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, Kozlukebir Belediyesi Toplumsal Hareket Başkanı Sadettin Şakir Hüseyin, İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete, Gümülcine Türk Gençler Birliği (G.T.G.B.) Başkanı Koray Hasan, Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Sami Toraman, Trakya Tütüncüler Derneği Başkanı Hüseyin Esat, diğer dernek temsilcileri ve çok sayıda azınlık insanı katıldı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here