Ana sayfa Batı Trakya Haberler ASLI DEĞER SEZGİN’DEN KAVALA’DA DOĞA VE ÇEVRE TEMALI RESİM SERGİSİ

ASLI DEĞER SEZGİN’DEN KAVALA’DA DOĞA VE ÇEVRE TEMALI RESİM SERGİSİ

20
0

Ressam Aslı Değer Sezgin’den Kavala’da Doğa ve Çevre temalı resim sergisi. Serginin açılışı 26 Eylül 2011 tarihinde Kavala’da gerçekleşti. Kavala Belediyesinin öncülüğü ve T.C. Gümülcine Başkonsolosluğu’nun katkılarıyla gerçekleşen serginin açılışına Kavala Belediye Başkanı Konstantinos Simiçis, Eyalet Başkanı Yardımcıları Arhelaos Granas, Kostas Papakosmas, Muavin Konsoloslar Berin Okur, Murat Sezgin, Adnan Öztürk, Gürler Gürsoy ve Ufuk Özaydın, Başkonsolosluk çalışanları, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ahmet Kara ve Yönetim Kurulu üyeleri, Batı Trakya Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Ecevit Emin, sanatçı Aslı Değer Sezgin’in annesi emekli öğretmen Güzide Güzin Sezgin ve sanatseverler katıldı.

Serginin açılışında yapılan konuşmalarda sanatçı Aslı Değer Sezgin’in Yunanistan’da bulunduğu dönem içerisinde sanata katmış olduğu eserlerin anlamına vurgu yapıldı.

Kavala Belediye Başkanı Konstantinos Simiçis

“Bugün Samsun Belediyesiyle “İşbirliği Protokolü” imzaladağımız gün sayın Aslı Değer Sezgin’in eserlerini sergilemek çok güzel bir duygu. Hem Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosu hemde Muavin Konsolosun bu son derece ilginç içeriği olan bu sergiyi burada sergilememiz için yaptıkları öneriyi büyük bir mutlulukla kabul ettik. Aslı hanımın sanatı içimizde bir sarsıntı yaratıyor. Doğayı yok etmenin ne kadar olası olduğunu gördükçe aynı zamanda bunu durdurmanında olası olduğunuda görebiliyoruz.

Aslı hanım bir süreden beri Yunanistan’da yaşıyor. Tabii ki kendi kültürüne sahip. Ancak eserlerine baktıkça kendisinin artık ne Türkiye’nin, ne Yunanistan’ın bir vatandaşı olmadığını, kendisinin bir dünya vatandaşı olduğunu, insanlık vatandaşı olduğunu çok iyi görüyoruz. Kendisine gerçekten çok teşekkür ediyoruz. Bu eserlerin zamana meydan okuyan ebedi eserler olduğundan dolayı biz Kavala Belediyesi olarak elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız.”

 

Muavin Konsolos Berin Okur:

“Sayın Belediye başkanım, saygı değer Bölge Başkanı Yardımcısı, sayın konuklar, bugün sayın Başkonsolosum Mustafa Sarnıç beyefendiyi vekaleten burada sizinle birlikte olmaktan duyduğum memnuniyeti şahsım ve mesai arkadaşlarım adına iletmek istiyorum. Her şeyden önce Aslı Değer Sezgin’e çevre koruması duyarlılığını vurgulayan ve yaşama saygı temalı eserlerini bizlerle paylaştığı için teşekkürlerimizi sunuyoruz. Gelecekte de aynı şekilde bu başarılı çizgisini sürdüreceğinden emin olduğumuzu vurgulamak istiyoruz. Bu güzel etkinliğede ev sahipliği yaptığı içinde ayrıca Kavala Belediye Başkanı Kostantinos Simiçis’e teşekkürlerimizi sunuyoruz. Eserlerimin keyfini çıkarmanızı diliyorum.”

Son olarak Birlik gazetesine kısa bir değerlendirme yapan sanatçı Aslı Değer Sezgin şunları söyledi:

“Doğa insanoğlunun hırsı, bencilliği ve sorumsuzluğu yüzünden yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Zararlı gazlar, çevre kirliliği ve orman yangınları bunların hepsi insanların doğaya verdiği zararların sadece bir kısmı. Bende resimlerimde bu zararlardan görselleştirerek doğaya verdiğimiz zararı telafi etmemiz gerektiğini vurgulamak istiyorum. Doğayı koruyun diyorum.

Bu sergim ilk defa burada sergileniyor. Daha önce başka bir temalı “tarihi Koruyalım” adı altında başka bir sergim olmuştu. Şimdide doğayı koruyalım diyorum.

Tabii ki daha değişik projelerim var. İnşallah yine bu projelerimle birlikte Yunanistan’da olmayı isterim.” Dedi.

Sergi 28 Eylül tarihine kadar açık olacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here