Ana sayfa Batı Trakya Haberler ARNAVUTLUK POLİSİ KUZEY EPİR’DE 35 YAŞINDA BİR YUNAN GENCİ ÖLDÜRDÜ

ARNAVUTLUK POLİSİ KUZEY EPİR’DE 35 YAŞINDA BİR YUNAN GENCİ ÖLDÜRDÜ

25
0

Arnavutluk polisi Yunan azınlığın yoğun olarak yaşadığı Kuzey Epir’de 35 yaşında bir Yunanlı genci öldürdü.

Kuzey Epir (Vorios İpiros) bölgesinde Bulyarates (Bularat) köyünde yaşayan Yunan azınlıktan olan 35 yaşındaki Konstantinos Kaçifas isimli Yunanlı genç Yunan askerlerinin gömülü olduğu askeri mezarlığa Yunan bayrağı astı, sonrasında çıkan çatışmada Arnavutluk polisleri tarafından vuruldu.

Arnavut polisi tarafından yapılan açıklamaya göre, Yunan genç Kaçifas şahsına ait Kalaşnikof silahıyla, ikamet ettiği Bulyarates (Bularat) köyünde bir tepede ateş etmeye başladığı ve bunun üzerine derhal köye çok sayıda Arnavut polis ve komando birlikleri sevk edildiği ifade edilirken, Yunan gencin polisle çatışmaya girdiği ve sonrasında polis tarafından etkisiz hale getirildiği belirtiliyor.

Ancak görgü tanıkları ve kendisini tanıyanların belirttiğine göre ise, Yunan genç Kaçifas’ın Yunan bayrağına karşı aşırı sevgisi olduğunu, bu sebeple de 28 Ekim “OXİ” bayramı vesilesiyle de köyün dışında bir tepeye bayrak astığını, elinde de silahı bulunduğunu ancak polise ateş etmediği iddia ediliyor.

Bölgeden gelen haberlere göre de, Arnavut polisinin Yunan genci öldürmeden de yakalama imkanı olduğunu ancak bölgeye gelen polis ve özel kuvvet ekiplerinin genci ölü olarak görmek istediği iddia ediliyor.

Bir başka iddia ise, Yunan gencin Kuzey Epir bölgesinde yaşayan Yunan azınlığa ait aşırı milliyetçi uç gruplar içinde olduğu ve bölgede silahlı yapılanmanın içinde bulunduğunu ve bu sebepten dolayı da Arnavut polisi Yunan genci ölü ele geçirme peşinde olduğu iddia edildi.

Köyün dışında bir tepede yaşanan çatışmada Yunan gencin polis ve özel kuvvetlere ateş açtığı, bunun üzerine özel kuvvetler genci etkisiz hale getirdiği belirtilirken, ölü olarak ele geçirilen Yunan gencin üzerinde 1 adet Kalaşnikof tüfeği ve iki şarjör bulunduğu ifade ediliyor.

Olayın ardından Yunan genç Kaçifas’ın evinde yapılan aramalar sonrasında Kalaşnikof silahına ait bir çanta dolusu mermi ve kamuflaj askeri elbise bulunduğu belirtiliyor.

Yunan gencin ölüm haberinin yayılması üzerine Atina’daki Arnavutluk Büyükelçiliği önüne toplanan Altın Şafak üyeleri ellerinde Yunan bayraklarıyla Arnavutluk karşıtı sloganlar atarak olayı protesto ettikleri belirtiliyor. Benzeri protestoların Selanik’te Arnavutluk Konsolosluğu önünde de yapıldığı ifade ediliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here