Ana sayfa Batı Trakya Haberler ANASTASİADİS: “44 YILDIR HER İKİ TARAFIN DA KABUL EDECEĞİ ÇÖZÜME GÖTÜRECEK VERİMLİ...

ANASTASİADİS: “44 YILDIR HER İKİ TARAFIN DA KABUL EDECEĞİ ÇÖZÜME GÖTÜRECEK VERİMLİ BİR DİYALOG İÇİN BEKLİYORDUK”.

33
0

Kıbrıs Rum Kesimi lideri Nikos Anastasiadis, tek taraflı değil, her iki taraftan da mantıkla yola çıkılacak verimli bir diyaloğun istikrar ve daimi barış aracılığıyla uğurlu bir gelecek getirmesi dileğinde bulundu.

Yortular vesilesiyle Evrihu’daki “Hristanthos Milonas” Askeri kışlasını ziyaret eden Anastasiadis, asker ve subaylara hitaben yaptığı konuşmasında herkese içten iyi dileklerini sunarak, kendilerine ve ailelerine sağlık diledi.

Anastasiadis, aynı zamanda, Kıbrıs Rum Kesimi için de özel dileklerde bulundu ve verimli bir diyalog aracılığıyla mantıkla hareket edilmesi ve bulunacak çözümün istikrar ve daimi barış aracılığıyla adaya uğur getirmesi dileğini dile getirdi.

Yapılan açıklamaya göre, BM Genel Sekreterinin görev tanımı için özel bir görevli ataması konusunda, Anastasiadis şöyle konuştu:

“44 yıldır her iki tarafın da kabul edeceği bir çözüme götürecek verimli bir diyalog için bekliyorduk”.

“Biz, 44 yıldır, BM ve AB tarafından her iki tarafın da kabul edeceği bir çözüme götürecek, uluslararası hukuka dayalı, bir toplumun diğeri üzerinde tahakküm kurmayacağı, verimli bir diyalog için bekliyorduk. Bugünlerde duyduklarımızdan yararlanarak, siyasi eşitliğin başka, uluslararası federal sistem içinde olan bir topluluğun istisna mekanizmaları iddia ederek, özel hükümleri diğer tarafa dayatmaya çalışmak başka.

Azınlıklardan ya da çoğunluklardan söz etmiyoruz. Devletin yaşayabilmesi için, demokrasi ilkellerinin garanti altına alınmasından, işlevselliğinden söz ediyoruz. Uluslararası ve AB hukukunun, 44 yıldır kabul edilemez işgal koşulları altında yaşayan, mal varlıkları dağıtılan ve insan haklarının çiğnendiği AB üyesi devlette de uygulanmasını istiyoruz.

Keskin bir dil kullanmak istemiyorum. Bu tür davranışları kaydeden uluslararası hükümler daha da keskindir. Sayın Akıncı’ya benim alışkanlıklarımı değiştirmem gerektiğini söyleyenlerin değil, en nihayet mantığın galip geleceğini umuyorum. Benim cevabım çok basit. Kıbrıs’ta oluşturmamızı istediği örnek devleti bana göstersin, hangi devlette oluşturucu devletlerden bir tanesinin olumlu oyu diğerinin kaderini belirleyici olabilir? Topraklarının üçte birini işgal eden bir ülkenin garantisi altında olan bir ülke varsa bana göstersin”.

“Kalıcı bir barış istiyorsak bunu sadece karşılıklı saygıyla başarabiliriz”.

Anastasiadis, “Kıbrıslı Rumlar, Kıbrıslı Türkler ve özellikle liderlerin ve bazı liderleri kontrol edenlerin – ve burada vatanımızın kuzeyini kontrol edenlerden söz ediyorum, – kalıcı bir çözüm istiyorlarsa ki, biz bunu sürekli bir şekilde dile getiriyoruz, – bunu sadece karşılıklı saygıyla ve el ele vererek bu koşulları oluşturarak geleceğe bir umut verebiliriz”.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here