Ana Sayfa Batı Trakya Haberler ANADOLU AJANSI (AA) TEMSİLCİLERİ BALKANLARDA BİR ARAYA GELDİ

ANADOLU AJANSI (AA) TEMSİLCİLERİ BALKANLARDA BİR ARAYA GELDİ

9
0

Makedonya’nın başkenti Üsküp’te gerçekleştirilen Güneydoğu Avrupa Haber Ajansları’nın (ABNA-SE) yıllık toplantısına, Anadolu Ajansı’nın 100. Yıl Vizyonu damgasını vurdu.

Makedonya ajansı MİA’nın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya, Anadolu Ajansı (AA), Agerpres (Romanya), ANA-MPA (Yunanistan), ATA (Arnavutluk), KNA (Güney Kıbrıs), TANJUG (Sırbistan) ile HİNA (Hrvatistan) genel müdür ve yetkilileri katıldı. AA’yı Balkanlar Bölge Müdürü Ömer Çetres’in temsil ettiği toplantıda, Bosna-Hersek Federasyonu Haber Ajansı FENA da gözlemci olarak yer aldı. 

Toplantıya katılan haber ajanslarının yetkilileri kurumlarının yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verirken, yaşanan ekonomik krizden büyük oranda etkilendiklerini dile getirdi. 

AA Balkanlar Bölge Müdürü Ömer Çetres de toplantıda AA’nın 100. Yıl Vizyonu hakkında katılımcılara bilgi verdi ve bu çerçevede bir yılda, Boşnakça-Hırvatça-Sırpça (BHS) yayın, Arapça servisi, Rusça servisi, haber akademisi, savaş muhabirliği, finans terminali gibi projelerin hayata geçirildiğini anlattı. 

AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk’ün göreve başlamasıyla AA’nın 100. Yıl Vizyonu’nun hazırladığını hatırlatan Çetres, bu vizyonun “AA’nın dünyada etkin ve saygın bir ajans olmasını öngördüğünü, bu kapsamda 80 ülkede yapılanmayı, 11 dilde yayın yapan kurum haline gelmeyi, en yeni teknolojik alt yapıyı oluşturmayı ve dünyada ilk 5 ajans arasına girmeyi hedeflediğini” aktardı. 

100. Yıl Vizyonu kapsamında Balkanlar’a yönelik Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’da Balkanlar Bölge Müdürlüğü ofisinin 11 Mart 2012 tarihinde açıldığını belirten Çetres, şu anda Boşnakça, Hırvatça ve Sırpça (BHS) dillerinde bölge ülkelerindeki medyaya yönelik yayın yapıldığını, bölge ülkelerinin bir çoğunda yapılanmanın tamamlandığını, Saraybosna ve bölgede yaklaşık 30 çalışanla BHS dillerinde günde 50-70 arasında haber, 70 fotoğraf, 20 görüntü servis edildiğini kaydetti. 

Bölge haber ajanslarının yetkilileri ise özellikle ülkelerinde yaşanan ekonomik krizden büyük oranda etkilendiklerini dile getirirken, AA’nın bir yıl gibi kısa bir süre içerisinde gerçekleştirdiği projelerden çok etkilendiklerini belirttiler. 

Toplantının ikinci kısmında ise haber ajanslarının haber ve diğer hizmetlerinin telif haklarının korunması konusu masaya yatırıldı.

Öte yandan, Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski de haber ajansları yetkililerini kabul etti.

Makedonya Haber Ajansı MİA’nın ev sahipliğinde başkent Üsküp’te gerçekleşen ABNA-SE yıllık toplantısına katılan haber ajansı yetkilileri için yemek veren Gruevski, burada yaptığı konuşmada, siyasetçiler ve gazetecilerin birbirleriyle iyi işbirliği içerisinde olmalarının önemini vurguladı.

Yemeğe, Anadolu Ajansı (AA), Agerpres (Romanya), Ana-Mpa (Yunanistan), ATA (Arnavutluk), KNA (Kıbrıs Rum kesimi), MİA (Makedonya), TANJUG (Sırbistan) ve HİNA (Hırvatistan) ajanslarının temsilcileri katıldı. Toplantıda AA’yı Balkanlar Bölge Müdürü Ömer Çetres temsil etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz