Ana Sayfa Batı Trakya Haberler AMANATİDİS: “YAKINDA GÖRECEKSİNİZ”

AMANATİDİS: “YAKINDA GÖRECEKSİNİZ”

21
0

Yunanistan Dışişleri Bakan Vekili Yannis Amanatidis, Batı Trakya’da müftülerin aile ve miras konusundaki karar verme yetkilerinin ortadan kaldırılacağını dile getirerek, “ben yapılacak değişiklikleri açıklama konusunda yetkili değilim, fakat gelişmeleri yakında göreceksiniz” dedi.

Devlet televizyon televizyonu Selanik merkezli ERT 3’e konuk olan Dışişleri Bakan Vekili Amanatidis, önümüzdeki dönemde Müftülerin uyguladığı Şer-i yetkiler (İslam Hukuku) konusunda bazı gelişmelerin yaşanacağını ve köklü değişikliklerin yapılacağını söyledi. Amanatidis, “Ben yapılacak değişiklikleri açıklama konusunda yetkili değilim fakat gelişmeleri yakında göreceksiniz” dedi.

Bakan Vekili Amanatidis, Batı Trakya’da evlenme ve boşanmalarda Müftülerin taraflar arasında nikahla yapılan anlaşmanın uyguladığı Şer-i yetkileriyle ilgili değişikliklerin, Gümülcine’den bir soydaş bayanın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne miras hukukuyla alakalı dava açtığını ve Yunan hükümeti tarafından yeni uygulamanın AİHM’in kararı öncesinden açıklanacağını dile getirdi.

Amanatidis, özellikle azınlık kadınlarının mağduriyetini ve AİHM’de haklı bulunmuş insanların haklarını korumak amacıyla bu yeni uygulamanın yakın gelecekte yürürlüğe gireceğini söyledi.

Batı Trakya’da şimdi tüm gözler, birçok konuda olduğu gibi bu konuda da Azınlığa danışmadan, Azınlığın fikrini almadan Yunan hükümetinin tek taraflı olarak yürürlüğe koymaya hazırlandığı değişiklik hakkında Azınlığın topyekün ne gibi bir tavır takınacağına çevrildi.

Kendi işine gelince Lozan’ı ezmeyin, işine gelmeyince de çiğneyin gitsin!

Amanatidis’in sözlerinden anlaşılan o ki, Lozan Anlaşması bir kez daha Yunanistan tarafından deliniyor, çiğneniyor. Öte yandan her fırsatta Türkiye ile Yunanistan arasında cereyan eden olaylarla ilgili “Lozan Anlaşması’na saygı duyalım, Lozan dışına çıkmayalım, Lozan’ı çiğnemeyelim, Lozan temel ilke olarak alınmalıdır” açıklamaları yapan Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos başta olmak üzere tüm Yunanlı yöneticiler, kendilerine gelince Lozan’ı istedikleri gibi, işlerine geldiği gibi delmekten geri kalmıyor. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz