Ana Sayfa Batı Trakya Haberler “ALMANYA’DA PATATES SOYACAKLARDI ANCAK SOYULDULAR!”

“ALMANYA’DA PATATES SOYACAKLARDI ANCAK SOYULDULAR!”

26
0

Almanya’da patates soyacaklardı ancak soyuldular!

Batı Trakya’nın Rodop ilinden 60 kişilik bir grup Almanya’ya işçi olarak götürüleceği vaadiyle organizatörler tarafından dolandırıldığı iddia edildi.

Son günlerde Gümülcine başta olmak üzere etraf köylerde organizatör olarak dolaşan bazı şahıslar tarafından, bazı soydaşlar Almanya’da patates fabrikasında işçi olarak götürülecekleri vadiyle dolandırdıklarını söylediler.  

Organizatör olarak ortalıkta dolaşan ve Rodop ilinin bir çok farklı köylerine Almanya’ya işçi toplamak suretiyle broşür dağıttıkları görgü tanıkları ve mağdur olan insanlar tarafından dile getirildi.

Söylenenlere göre, bazı vatandaşlar daha fazla kazanma düşüncesiyle buradaki işlerini de bırakarak Almanya’ya işçi olarak gitmeyi kabul ettiler. Organizatörler tarafından kendilerine verilen broşürde, işçilerin patates nişastası üreticisi Coöperatie AVEBE U.A. şirketinde saati 9,85 Euro ve günlük çalışma süresinin 9 saat olacağı ve işçilerin konaklama masraflarının da ilgili firmaya ait olacağı belirtildiği bir mağdur işçi tarafından dile getirildi.

Olayın devamında şunlar yaşandı.

Yaklaşık 60 kişilik grup Gümülcine’de bir araya geldikten sonra, Almanya’ya yolculuğun otobüsle yapılacağı ve hareket tarihinin 24 Ekim Salı günü olduğu kendilerine organizatörler tarafından bildirildi.

Yolculuk o tarihte gerçekleşmedi, bazı aksaklıkların yaşandığını kendilerine ileten organizatörler, yeni hareket tarihinin 26 Ekim Perşembe günü Gümülcine’nin batı kısmında yer alan bir işletmenin önünden yapılacağını kendilerine bildirdiler. Almanya’ya hareket gününün geldiğinde işçiler belirtilen noktada yeniden bir araya geldi. Hareket saatinin 15:00 olarak belirtilmiş olmasına rağmen, beklenen otobüs bir türlü gelmedi.

Bunun üzerine organizatörler, otobüsün gümrüklerde yaşanan yoğunluk sebebiyle kalkış noktasına gecikmeli olarak saat 17:00’de geleceğini bildirdiler. Ancak belirtilen saatte otobüs yine gelmeyince organizatörler, bu defasında işçilere kendilerinin de dolandırıldıklarını aktardılar.

Yaşananların ardından durumu polise bildiren sözde Almanya işçileri, biri azınlık üyesi ve diğer iki Yunanlı olan üç organizatörü sorgulamak üzere emniyete götürdüler.

Yaşanan bu dolandırıcılık vakası ile ilgili mağdur olan sözde Almanya işçilerinden edinilen bilgilere göre, organizatörler tarafından aday Almanya işçilerden yol masrafı olarak 85,00 Euro para toplandığı dile getirildi. Ancak daha sonra aday işçiler Almanya’daki ilgili firma ile temasa geçerek, söz konusu firmanın herhangi bir işçi talebinde bulunmadığı öğrendikten sonra hayal kırıklığına uğradıkları belirtiliyor.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz