Ana Sayfa Batı Trakya Haberler ALEKSANDROS ÇAPEKOS: “BÖYLE DEVAM EDERSE BİRÇOK ECZANE KAPISINA KİLİT VURMAK DURUMUNDA KALACAK”

ALEKSANDROS ÇAPEKOS: “BÖYLE DEVAM EDERSE BİRÇOK ECZANE KAPISINA KİLİT VURMAK DURUMUNDA KALACAK”

16
0

Rodop Eczacılar Odası Başkanı Aleksandros Çapekos, Başkan Yardımcısı İoannis Krayoğlu, Genel Sekreter Mustafa Süleyman ve Kasadar Gülden Hüseyinoğlu ortak bir basın toplantısı düzenlediler.

Düzenlenen basın toplantısında, Eczacıların ve halkın ilaç satın alımı, ilaç fiyatları ve piyasada bulunmayan ilaç sıkıntısı çeken hastaların karşılaştıkları sorunlar ele alındı.

Eczacılar Odası Başkanı Aleksandros Çapekos, şunları dile getirdi:

“Yeni seçilen Yönetim Kurulu arkadaşlarımızla birlikte son günlere bölgemizde Eczacıların ve halkımızın karşılaştığı sorunların boyutlarının ciddi olduğunu göz önünde bulundurarak ve söz konusu insan sağlığı da olunca bu basın toplantısını yapmaya karar verdik.

Eczacıların başta karşılaştıkları sorunlar inanın ki baş edilir gibi değil. Her gün ilaç fiyatlarındaki fiyat artışı ve düşüşü biz Eczacıları yorduğu ve kayıba uğrattığı kadar, halkımızı da perişan ediyor ve yoruyor.

EOPY’nin yanlış uygulamalarıyla iyi çalışmayan bir sağlık sistemiyle karşı karşıyayız. Bu uygulamayla meydan agelen karmaşıklığın bir son bulması için önümüzdeki haftalarda bölgemizdeki Milletvekilleri ve Bölge Genel Sekreteri ile tüm yetkili birimlerle biraraya gelerek bu ciddi sorunu kendilerine birinci ağızdan aktarmayı palnlıyoruz.

Halkımız biz Eczacıların reçeteler üzerinden çok para kazandığımızı zannediyor olabilirler. Oysa bu tutarsız ve son uygulamalarla bırakın para kazanmayı, bazı meslekdaşlarımız Eczanesinden çalışan personelin işine son vermeyöntemine başvurmaya başladı. Eczacıların kendi parasıyla dönen ilaç alımını şirketlerden çek ile yapan Eczacıların son zamanlarda çekleri de ödenme zorluğu yüzünden işlem görmeye başladı. Bundan belki insanlarımızın haberi yoktur. İşte biz de bugün bunların bilinmesi için bu toplantıyı düzenledik. Etrafta dolaşan bilgi kirliliğinin önüne geçmek için sizlerin aracılığıyla halkımıza sesleniyoruz.

Bizim bir reçeteden aldığımız para şu an itibarıyla ortalama 6 euro. Masrafları çıkardığımızda reçete başına bize kalan net karın 2 euro olduğunu bilmenizi istedik. Kaldı ki reçetelere yaptığımız işlemlerin neticesinde paramızı 6 ay gibi bir zamanda ancak tahsil edebiliyoruz. Bu böyle devam ederse köylerdeki ve belki de şehirdeki birçok Eczane kapısına kilit vurmak durumunda kalacak.” dedi.

Toplantıda söz alan diğer Yönetim Kurulu üyeleri de hükümetin uyguladığı yanlış politikalar neticesinde sektörde yaşanan olumsuzluklara değindi ve insan sağlığının öncelikli bir konu olduğunu ve sektörde yapılmak istenen değişikliklerle ilaçların Süper Market ve buna benzer serbest piyasada raflarda bilinçsizce uzman olmayan kişilrce satılmasının tehlikelerine dikkat çekildi. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz