Ana Sayfa Batı Trakya Haberler “ALACA İMARET CAMİİ’Nİ İBADETE DEĞİL, REZİL PERİŞAN BİR ŞEKİLDE TÜRK TURİSTLERİ “KANDIRMAK”...

“ALACA İMARET CAMİİ’Nİ İBADETE DEĞİL, REZİL PERİŞAN BİR ŞEKİLDE TÜRK TURİSTLERİ “KANDIRMAK” İÇİN ZİYARETE AÇTI!”

28
0

Selanik Belediyesi Alaca İmaret Camii’ni ibadete değil, rezil perişan bir şekilde Türk turistleri “kandırmak” için ziyarete açtı! Yazıklar olsun!

Selanik Belediyesi Alaca İmaret Camii’ni ibadete değil, rezil perişan bir şekilde Türk turistleri “kandırmak” için ziyarete açtı! Bu kadarına da pes doğrusu. Bu Belediye yönetimi kültürel mirası korumadan da tanıtmaktan aciz olduğunu gösteriyor. Aksi halde bunu kasıtlı yapıyorlar.

KURBAN BAYRAMI NAMAZI’NA VERMEDİ!

Her fırsatta “Türk turistleri Selanik’e bekliyorum” diyen Belediye Başkanı Yannis Butaris’in söyledikleri başka, yaptıkları başka. Bu yıl da Kurban Bayramı yaklaşırken Türkiye’den Bayram tatilini geçirmek üzere Selanik’e gelen binlerce Türk turist ne yazık Bayram Namazı kılamayacak.

Çünkü bu Bayram’da da Selanik’te Bayram namazı kılmak üzere Selanik Belediyesi bir Cami tahsis etmedi. Bayram Namazı aynen Cuma namazlarında olduğu gibi Makedonya-Trakya Müslümanları Eğitim ve Kültür Derneği’nin yanında bulunan açık alanda, parkta kılınacak.

TÜRK TURİSTLERİ “KANDIRMAYA” YÖNELİK ZİYARET

Gözleri Türkiye’nin turizm piyasasına çevrili olan Selanik Belediyesi yönetimi, şehrin en önemli Osmanlı Eserleri arasında yer alan Alaca İmaret Camii’ni kısa bir süre önce başlayan Salı-Pazar günleri arasında sabah saat 11:00’dan akşam 18:00’a kadar ziyarete açık tutuyor. Ancak caminin durumu içler acısı. Çatısında otlar ağaçlar bitmiş, saldırıya uğrayan caminin camları kırılmış, yerine yenisi takılmamış. Caminin bazı pencereleri ağaç panellerle kapatılmış. Camları kırık pencerelerin içinde pet şişleri ve pislikten görülmüyor. Caminin içi keza aynı durumda, eski mezar taşları gelişigüzel pencere içlerine ve sağa sola yerlere bırakılmış.

Evet, Türk turistleri bekleyen Selanik Belediye Başkanı Butaris, Alaca İmaret Camii’ni Türk turistlere bu şekilde açmış!

ALACA İMARET CAMİİ’Nİ BÖYLE KULLANIYORLAR!

“Alaca Minare” anlamına gelen Alaca İmaret Camii, ya da İshak Paşa Camii; Selanik’te bulunan onlarca Osmanlı Eserleri’nden sadece biri. Girişte kapı üzerinde yer alan yazıta göre Alaca İmaret Camii 1484 yılında, Fatih Sultan Mehmet’in Sadrazamlarından ve Sultan II.Bayezid döneminde Selanik Sancak Beyi olan İshak Paşa tarafından yaptırılmıştır. Alanda, bir imaret (darülaceze) ve Medrese (ilahiyat fakültesi) bulunuyordu. Yapı, merkezi dikdörtgen bir alan ile ters bir T şeklinde, iki büyük kubbe, batı yakasında yan bölümler ve ana bir salon ile düzenlenmiştir. Yapının ana harimi cemaat yeri iken, dört yan bölümde kutsal öğreti dersleri ve yemek hizmetleri alanı bulunmaktaydı.

Caminin minaresini süsleyen paralelkenar şeklindeki renkli (alaca) taşlardan ötürü Alaca İmaret olarak adlandırılmaktadır. Minarenin bugün yalnızca temelini görebilirsiniz.

CAMİDE ÇIPLAK BAYAN VİDEOSU OYNATTILAR!

VİDEO İZLE: https://www.youtube.com/watch?v=n5gXlqejj3g

Hatırlanacağı üzere, 1978 yılındaki Selanik depreminde hasar gören cami, Yunanistan Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilmişti. 1986 yılından bu yana Selanik Belediyesi tarafından sergi, konser ve benzeri kültürel etkinliklerde kullanılmaktadır. 1997 Avrupa Kültür Başkenti mekanları arasında yer almıştır.

Cami geçtiğimiz yıl Selanik belediyesi tarafından “Bienalle Sanet Etkinlikleri”ne tahsis edilmişti ve cami içinde çıplak bayan video gösterimi tepkilere neden olmuştu. Bunun üzerine T.C. Dışişleri Bakanlığı olaya sert tepki göstermiş ve cami içindeki bu etkinlik durdurulmuştu.

SUÇLARINI BİLİYORLAR, SÖYLÜYORLAR AMA İCRATA GEÇEMİYORLAR!

Fener Patri’ği Vartolomeos geçtiğimiz yıl Yunanistan’da katıldığı bir etkinlikte muhataplarına “Türkler bize Sümela Manastırı’nı ve tahrip olmuş olsa bile başka Hristiyan kiliselerini yıl boyunca ayin için verirken, bizim onlara bir şey vermememiz olmaz” demişti.

İşin dini boyutu ve mütekabiliyet mantığı dışında, Butaris’in girişimleri yine kendisinin “Selanik’in ağır bir tarihsel “çeyize” sahip olduğu ve bu çeyizi turistik ürün olarak, özellikle de şehirle asırlar öncesine dayanan bağları olan Türkler ve Yahudiler gibi halkalara satmak gerektiği” tezinden kaynaklanıyor. Şehrin turistik kuruluşlarının yanısıra Türkiye’den Selanik’e turist akımını arttırmak amacıyla faaliyetlerde bulunan Eyalet Başkanı Apostolos Cicikostas da bu girişimlere destek veriyor:

Yeni Camii’de olduğu gibi, Alaca İmaret Camii de devamlı şekilde cami olarak işlemeyecek. Fakat Selanik Belediye Başkanı “bu camileri arada bir ibadet için tahsis etmeye karşı değilim” diyor.

“Komşularımıza şehrimizde memnuniyetle kabul gördüklerini yansıtan bir görüntü sunmalıyız. Korkacak hiçbir şeyimiz yok. Bu konuda gerek mali açıdan gerekse de iki ülke ilişkileri açısından sadece fayda ve kazanç elde edebiliriz” demeye devam ediyorlar.

GÖRMEZLİKTEN GELİYOR!

Selanik Mitropoliti Anthimos ise, Alaca İmaret Camii’nin ibadet için tahsis edilecek olmasını zaman zaman yaptığı değerlendirmelerinde, “tek taraflı sağlanan kolaylıkların yılgınlık ve garip moderncilik” olduğunu ifade ediyor. Mitropolit Anthimos aralıklarla yaptığı beyanatlarının devamında, “Müslümanlara yönelik sunulan hizmetlerde Hristiyanları barındıran ülkelerin de aynı tavrı sergilemesi yönünde mütekabiliyet konusu bulunurken, bu mütekabiliyet için ve diğer tarafa yönelik hizmetler konusunda hiçbir şey yapılmıyor” diyerek sitem etmeye devam ediyor. Ancak Mitropolit Anthimos bir şeyi galiba görmezlikten geliyor; Türkiye’de onlarca kilise restore edilsin veya edilmesin Pazar günleri Yunanistan’dan akın akın giden grupların katılımıyla ayin yapılıyor. Türk makamlar buna engel olmazken tam aksine yardımcı da oluyor.

VİDEO İZLE: http://www.dailymotion.com/video/x5ykv0u

PENCERELERDEKİ CAMLAR KIRIK! 

KUBBELERİNDE OTLAR AĞAÇLAR BİTMİŞ!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz