Ana sayfa Batı Trakya Haberler ALİ HÜSEYİNOĞLU GENÇLERLE SÖYLEŞİDE BULUŞTU

ALİ HÜSEYİNOĞLU GENÇLERLE SÖYLEŞİDE BULUŞTU

21
0

Trakya Üniversitesi Balkan Araştırma Enstitüsü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Hüseyinoğlu Batı Trakyalı gençlerle söyleşide buluştu.

Gençlerin azimli çalışmaları ve Batı Trakya milli davasını özümseyerek ürettikleri projeler sonucunda son aktiviteleri de Trakya Üniversitesi Balkan Araştırma Enstitüsü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Hüseyinoğlu ile gerçekleştirilen söyleşi oldu.

Hüseyinoğlu, gençlerle Batı Trakya Türk Azınlığının Miili Direniş Günü olan 29 Ocak olayları ile Batı Trakya’da Türk olmayı ve mücadeleyi içeren ve yaklaşık 2 saate yakın süren bir sunum yaptı. Hüseyinoğlu “1954 Fesopulosun kararı ile tüm azınlık kurumu tabeleleri değiştirilerek müslüman okulu ve derneği yerine, Türk okulu ve derneği isimlerini içeren yeni tabelaları asıldı. Fakat ne yaman çelişkidir ki aynı Yunan devleti 1983 yılında bu dernekler hakkında işlem baslatı ve tabelalrında Türk kelimesi içeriyorlar diye 1987 yılında dernekler kapatı. Bunun yansıması olarak da Batı Trakya Türk azınlığının verdiği ilk tepki 29 Ocak 1988’de Gümülcinede on binlerin toplanması ile verildi. İki yıl sonra da Batı Trakya Türk azınlığı hiç bir şeyin değişmemsi üzerine tekrar Gümülcine’de bir protesto yürüyüşü yapmak istedi ama yaratılan provakasyonlar sonucu bu masumene protesto Yunanlıların, Türklere ve yüzlerce Türklere ait işyerine saldırısına dönüştü, o tarihten bu yana da 29 Ocak’lar Batı Trakya Türk Azınlığı için Milli Direniş Günü olarak anılmaktadır” dedi. 

Söyeleşinin sonunda da karşılıklı sohbet ortamında gençlerin sorunlarına cevap vereren Hüseyinoğlu ile gençler arasında çok sıcak diyaloglar yaşandı.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here