Ana Sayfa Batı Trakya Haberler İŞADAMI LEVENT DEİK YUNANİSTAN İŞ KONSEYİ BAŞKANLIĞINA SEÇİLDİ

İŞADAMI LEVENT DEİK YUNANİSTAN İŞ KONSEYİ BAŞKANLIĞINA SEÇİLDİ

18
0

İşadamı Levent Sadık Ahmet DEİK Yunanistan İş Konseyi Başkanlığına seçildi.   

İstanbul’da 11 Ocak 2018 Lütfü Kırdar Kongre Merkezi, Rumeli Salonunda yapılan DEİK İş Konseyleri Seçimli Genel Kurulu Yunanistan İş Konseyi Başkanlığına, Batı Trakyalı başarılı iş adamı Levent Sadık Ahmet listesiyle seçildi. Levent Sadık Ahmet’in listesi seçimde oy birliği ile seçildi.

“Kazan kazan anlayışı iki ülkenin iş adamlarını daha ileriye taşıyacaktır”

Seçim sonrası BİRLİK Gazetesi’ne kısa bir değerlendirme yapan iş adamı Levent Sadık Ahmet, “bu iki komşu ülke Yunanistan ve Türkiye arasındaki ekonomik köprüyü güçlendirmek için yoğun mesai harcamaya hazırız. Potansiyel mevcudiyetin iki ülkenin iş adamlarını ve şirketleri kazan kazan anlayışıyla daha ileriye taşıyacağına, her iki ülkenin bundan kazançlı çıkarak iyi komşuluk ilişkilerini güçlendireceğine inanıyoruz, dolayısıyla da ben ve çalışma arkadaşlarımız bu yolda canla başla el birliği ile yürümeye devam etmeye hazırız. Hayırlı olsun.” Dedi.

32 yıldır Türk iş dünyasının lokomotifi

32 yıldır Türk iş dünyasının dış ekonomik ilişkilerinde 6 bölgede faaliyetlerini yürüten, 136’sı ülke bazlı, 7’si sektörel ve özel amaçlı olmak üzere toplam 143 İş Konseyi ile bir platform rolü üstlenen DEİK İş Konseyleri Olağan Seçimli Genel Kurulu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin katılımları ile 11 Ocak 2018 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi. 2 yılda bir düzenlenen DEİK İş Konseyleri Olağan Seçimli Genel Kurulu kapsamında 142 İş Konseyinin 66’sının yeni Başkan ve Yönetimlerinin seçildiği toplantıda, 1120 temsilci seçimlere katıldı.

DEİK Başkanı Nail Olpak, İş Konseyleri Genel Kurulu kapanış konuşmasında DEİK’in iş dünyasında önemli bir platform niteliğini üstlendiğini ve gücünü İş Konseylerinden ve üyelerinden aldığını belirtti. 142 İş Konseyinin Başkan ve Yürütme Kurullarında yapılan seçimlerin gerçekleştiğini ifade eden Olpak, gelecek dönemde İş Konseylerinden beklentilerin ölçülebilir performansa dayalı olacağını hatırlattı. DEİK üye sayısının, öncelikle 3.000 ve sonrasında 5.000 üyeye çıkarılması hedeflendiğini vurgulayan DEİK Başkanı Olpak, bölge bazlı üyelikten ülke bazlı üyeliğe geçişin tamamlandığını açıkladı. Olpak, “Amacımız, İş Konseyleri Yürütme Kurullarının, o konseyle rasyonel iş ilişkisi olan kişilerden oluşmasıdır. Bunun için, tercihini tamamen sizlere bırakarak, ülke bazlı yapılanmayı başlattık” dedi. Olpak sözlerini şöyle sürdürdü: “Her İş Konseyi, aidatlarını ve bütçesini kendisi belirleyecek ve kendi İş Konseyi aidatlarını ve bütçelerini, kendi amaçları doğrultusunda kullanacaktır. Yeterli üyeye sahip olamayan İş Konseyleri, ortak gruplara alınacak. Amacımız, hiç gruplanmamış İş Konseyi kalmamasıdır.”

DEİK İş Konseyleri Olağan Seçimli Genel Kurulu’nun kapanış oturumunda  iş dünyası temsilcilerine seslenen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, DEİK’te yaşanan değişikliğin özel sektör ile devletin dış politikalarının arasındaki bağın güçlü olması ve paralellik göstermesi için gerçekleştirildiğini hatırlattı. Dünyada değişen dış ilişkilere bağlı olarak ekonomik menfaatlerin  belirleyici olduğunu hatırlatan Zeybekci, dünyada kritik noktalarda Büyükelçiliklerimiz olduğunu belirtti ve İş Konseylerinin sayısının eşitlendiğine vurgu yaptı. Zeybeki, DEİK’in her ülkede bir elçi gibi konumlanması gerektiğini belirtti. Her bir DEİK üyesinin Türkiye’nin yurtdışında elçilik görevi üstlenmesi için çağrıda bulunan  Ekonomi Bakanı Zeybekci, DEİK’in Yönetim Kurulu Toplantılarına yeni dönemde Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakanların katılım göstereceğini belirtti. İlk toplantının Başbakan ile gerçekleştirileceğini, ikinci toplantının da Cumhurbaşkanı ile gerçekleştirileceğini açıklayan Zeybekci, ihracatın 170 milyar ABD Dolarının üzerine çıkarılması için çalışıldığını vurguladı.

Dış ticaret ve ihracat ile ilgili bugüne dek Hükümete iletilen her türlü talebin gerçekleştirildiğini belirten Zeybekci, Türkiye’nin öz kaynakları ile büyümesi için gerekli kaynağın ihracat ile temin edileceğini ifade etti. Her türlü desteğin sürdürüleceğini belirten Ekonomi Bakanı Zeybekci, EximBank kredilerinde 50 milyar ABD Doları hedef belirlendiğini açıkladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz