Ana sayfa Batı Trakya Haberler 29 OCAK MİLLİ DİRENİŞ GÜNÜ ALMANYA’DA DA KUTLANDI

29 OCAK MİLLİ DİRENİŞ GÜNÜ ALMANYA’DA DA KUTLANDI

21
0

Batı Trakya Türk Azınlığı’nın 29 Ocak Milli Direniş Günü Batı Trakya, Türkiye ve Avrupa’da özel anma etkinlikleri ile kutlandı. Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, Başkan Yardımcısı Mustafa Kasap ve Disiplin Kurulu Başkanı İsmail Aptioğlu, Witten Batı Trakya Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen anma törenine katıldı.

 

ABTTF, Witten Batı Trakya Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin anma töreni’ne katıldı

 

ABTTF üyesi Gütersloh Batı Trakya Türk Kültür ve Dayanışma Derneği, Lüdenscheid Batı Trakya Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Duisburg Batı Trakya Türkleri Eğitim ve Spor Derneği ile Hollanda Batı Trakya Türk Kültür ve Dayanışma Derneği’nin katıldığı etkinliğe T.C. Essen Başkonsolosu Şule Özkaya ile Muavin Konsolos Müzeyyen Civan iştirak ettiler. 29 Ocak Anma Töreni’ne Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Hasan Özdoğan ile Witten Sultan Ahmet Camii Dernek Başkanı Veysel Arslan da katıldılar.

 

Anma töreni bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Ardından Witten Batı Trakya Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Dr. Mesut Hüseyin selamlama ve açış konuşmasını gerçekleştirdi. Konuşmasında 29 Ocak’ın Batı Trakya Türk Azınlığı için önemine değinen Başkan Hüseyin, on yıllar geçmesine rağmen Azınlık’ın sorunlarının halen devam ettiğini dile getirdi ve törene katılanlara teşekkür etti. T.C. Essen Başkonsolosu Şule Özkaya, Lozan Barış Anlaşması gereğince anavatan olarak Batı Trakya Türk Azınlığı’nı Yunanistan ile ikili görüşmelerin yanı sıra uluslararası alanda savunduklarını ifade etti. Başkonsolos Özkaya, Batı Trakya Türk Azınlığı’nın merhum lideri Dr. Sadık Ahmet’in geçmişte gerçekleştirdiği çalışmaları ifade ederek Dr. Sadık Ahmet’in Batı Trakya Türk Azınlığı’nın öncüsü olduğunu söyledi. Başkonsolos, ABTTF’nin son yıllarda uluslararası alanda ciddi ve başarılı çalışmalar gerçekleştirdiğini ifade etti. Başkonsolos Özkaya, birlikten doğan kuvvet sayesinde gerçekleştiğini söyleyerek Batı Trakya Türk Azınlığı’nın Milli Direniş Günü’nü kutladı.  

 

UETD Genel Başkanı Hasan Özdoğan, Milli Direniş Günü’nü kutladı. UETD’ nin misyonu ve faaliyetleri ile bilgilendirmede bulunan Özdoğan, T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın kurulma amacının da yurtdışında yaşayan Türklerin ve akraba topluluklarının haklarını savunmak olduğunu belirtti. Özdoğan’ın ardından Witten Sultan Ahmet Camii Dernek Başkanı Veysel Arslan kısa bir selamlama konuşması gerçekleştirdi.

 

Son olarak ABTTF Başkanı Halit Habipoğlu, 29 Ocak Milli Direniş Günü’nün Batı Trakya Türk Azınlığı için bir dönüm noktası olduğunu ifade ederek 29 Ocak 1988 olaylarından sonra ABTTF’nin 28 Şubat 1988 tarihinde kurulduğunu belirtti. Kasım 1988’de Witten’de yaşayan büyükler ile birlikte Witten Batı Trakya Türkleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ni kurduklarını söyleyen Başkan Habipoğlu, bu nedenle Witten derneğinin kendisi için ayrı bir yeri olduğunu belirtti. 24 yıl sonra bu anlamlı günü bir arada kutladıklarını söyleyen Başkan Habipoğlu, Dernek Başkanı Dr. Mesut Hüseyin’e, Yönetim Kurulu’na ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

Açış konuşmalarının ardından çocuklar, günün anlamı ile ilgili şiirler okudular. Ardından Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Halim Çavuşoğlu 29 Ocak olayları ile ilgili bir sunum yaptı. Devamında ABTTF’nin 29 Ocak belgesel gösterimi gerçekleştirildi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here