Ana sayfa Batı Trakya Haberler 10 KASIM CUMARTESİ GÜNÜ SELANİK’TE ATATÜRK’ÜN DOĞDUĞU EVDE RESMİ ANMA TÖRENİ DÜZENLENİYOR

10 KASIM CUMARTESİ GÜNÜ SELANİK’TE ATATÜRK’ÜN DOĞDUĞU EVDE RESMİ ANMA TÖRENİ DÜZENLENİYOR

27
0

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk Selanik’te dünyaya geldiği evde ölümünün 80’inci yılında yarın 10 Kasım Cumartesi günü törenle anılacak. 

Türkiye’nin Selanik Başkonsolosu Orhan Yalman Okan, yarın yapılacak anma töreni için tüm hazırlıkları tamamladıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Sevgili Atatürk’ü, Atatürk Evi’nde anmak başka bir anlam taşır.”

“Selanik Türk milleti ve Türk tarihi açısından çok önemlidir. Atatürk Evi, Selanik için başlı başına bir çekim merkezidir. Sevgili Ata’mız 1881 yılında bu evde doğdu ve çocukluk yıllarını ve daha sonra gençlik yıllarını bu evde geçirdi. Biz de her sene 10 Kasım’da sevgili Ata’mızın aramızdan ayrılışını anmak için bu evde program düzenliyoruz. Selanik Başkonsolosluğu olarak programımıza ülkemizden binlerce vatandaşımız iştirak ediyor. Gece geç saatlere kadar yollardan gelen vatandaşlarımız var. Geceden binip sabaha ulaşan vatandaşlarımız var. Tabi buradaki 10 Kasım törenleri çok duygu yüklü geçiyor. Ata’mızı anmak ülkemizin her köşesinde her bir noktasında anmak güzeldir, duygu yüklü bir anlam taşır. Sevgili Atatürk’ü, Atatürk Evi’nde anmak başka bir anlam taşır. Duygu yüklü törenler gerçekleşiyor, öğrenciler çok geliyor. Resmi törenlerimizden sonra okul grupları programlar düzenliyorlar. Ayrıca ülkemizden çeşitli kurum ve kuruluşlarından yetkililerde, belediyelerden, yerel sivil toplum kurumuşlarından gelen de törenlerimize katılıyor. Bundan büyük memnuniyet duyuyoruz.”

“Atatürk Evi’ni sadece Türkler değil yabancılar da geziyor”

Atatürk Evi ziyaretçilerinin her geçen yıl arttığını söyleyen Başkonsolos Orhan Yalman Okan, en son geçen yıl 128 bin kişinin ziyaret ettiğini söyledi. Okan, “Atatürk Evi’ni sadece vatandaşlarımız, soydaşlarımız değil yabancılar da ziyaret ediyor. Biz bunun için ayrıca gayret gösteriyoruz. Geçen sene 10-15 bin civarında ziyaretçimiz oldu burada. Yunanlılar ziyaret ediyor, Selanik’i ziyaret eden diğer üçüncü ülke vatandaşları da Atatürk Evi’ni ziyaret ediyorlar. Atatürk Evi, Selanik’teki Yunan makamlarının çıkardığı turizm tanıtım materyaller yer alıyor. Başkonsolosluğumuzun girişimleri sonucunda böyle başarılar elde ettik. Ayrıca burada Yunan ilk ve orta okullarının düzenlediği bir program var. Çocuklara Selanik’teki kültürel mirasları gezdiriyorlar. Bu programların içine Atatürk Evi’ni de dahil ettik. Böylece Atatürk’ün Türkiye için değil, sadece bölgemiz için ve dünya tarihi açısından ne kadar önemli olduğunu yabancı konuklarımız da anlatmaya gayret gösteriyoruz” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here