Ana Sayfa Yunanistan Haber Türkiye Yanan Gemideki Vatandaşlarını Yalnız Bırakmadı

Türkiye Yanan Gemideki Vatandaşlarını Yalnız Bırakmadı

1
0

Türkiye’nin Atina-Pire Başkonsolosu Mustafa Somuncu, Yunanistan’ın Korfu adası açıklarında yanan gemiden kurtarılan ve Korfu (Kerkira) adasına götürülen Türk vatandaşlarını yalnız bırakmadı, onlara sahip çıktı.

Dün Yunanistan’dan İtalya’ya doğru aralarında Türk yolcularında bulunduğu 290 civarında kişiyle hareket eden ve İtalyan Grimaldi şirketine ait “Euroferry Olympia” adlı feribotta çıkan yangın halen södürülemedi. Yunan Sahil Güvenliği halen kayıp durumda olan 12 kişiyi arama çalışmalarına devam ediyor.

Zaman kaybetmeden Atina’dan Korfu adasına hareket eden Türkiye’nin Atina-Pire Başkonsolosu Mustafa Somuncu Türk vatandaşlarının yanında bulundu ve onların ihtiyaçlarını karşılamak üzere gerekeni yaptı.

Konsolosluktan bugün yapılan açıklamada, “Euroferry Olympia isimli feribotta çıkan yangından kurtarılan vatandaşlarımıza gerekli desteği ve Konsolosluk hizmetlerini sağlamak amacıyla dün akşam Korfu’daki Hotel City Marina’ya süratle intikal edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Feribottaki 25 Türk vatandaşından 24’ü kurtarılırken, kayıp 1 Türk’e ise halen ulaşılamadı. Otele yerleştirilen 24 Türk yolcu, bu gece saatlerinde Korfu’dan Gümülcineye doğru yola çıktılar ve Gümülcine Başkonsolosluğu’nda seyahat evraklarının düzenlenmesinin ardından Türkiye’ye gönderilecekler.

“Yangın sırasında birçok kişi gemiden atladı”

Türk yolculardan Fahri Özgen, “Ayaklarım ayakkabının içinden yandı. Yaklaşık 3 saat boyunca kurtarılmayı bekledik. Bizleri tahliye ettiler. Burada 25 Türk var. İtalya’ya iş görüşmesine gidiyordum. Arkadaşım hastaneye gitti, kendisinden haber alamıyorum. Şaşkınım ne yapacağımı ben de bilmiyorum. Her şey çok karmaşık bir durumda. Yangın sırasında birçok kişi gemiden atladı. Aralarında kaptan da vardı. Zor durumdayız. Dumanın içinden çıktık, sağlıklı düşünemiyorum” dedi.

Yangınla ilgili soruşturma sürüyor

Feribotta toplam 240 yolcu ve 51 mürettebatın bulunduğu öğrenilmiş, kurtarılan yolcuların ilk müdahalesi götürüldükleri Korfu Adasında yapılmıştı. Yangının çıkış nedeniyle ilgili başlatılan soruşturma devam ediyor.

İgumeniça’dan Türkiye’ye hareket ettiler

Atina-Pire Başkonsolosluğundan yapılan son açıklamada, “Euroferry Olympia isimli feribotta çıkan yangından kurtulan Korfu’daki vatandaşlarımıza gerekli destek yerinde sağlanmış ve vatandaşlarımız ülkemize uğurlanmıştır.” İfadelerine yer veriliyor.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz