Ana Sayfa Türkiye | Dünya Özdemir: “Yunanistan, Batı Trakya’daki Türk Azınlığın Haklarını İade Etmelidir”

Özdemir: “Yunanistan, Batı Trakya’daki Türk Azınlığın Haklarını İade Etmelidir”

1
0

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, “Yunanistan Batı Trakya’daki Türk azınlığın haklarını ise iade etmelidir” ifadelerini kullandı.

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir Meclis’te bir oturumda yaptığı konuşmasında, Yunanistan’ın Ege ve Doğu Akdeniz’de arttırdığı provokasyonlara değindi, Yunanistan’ın sadece kendisine ve ekonomisine zarar veren askeri harcamalarının Türkiye’nin nazarında tüy sıkleti kadar bile değerli olmadığını ifade ederek, “İyi komşuluk ilişkileri yerine sürekli düşmanlık duygusuyla hareket eden Yunanistan savaşın acı tecrübelerini farklı zamanlarda tatmış bir ülkedir. Dolayısıyla gerginliğe mahal vermek, sürekli kışkırtıcı eylemlerde bulunmak ve ilişkileri zehirleyici bir tutum takınmak bu ülke açısından sorunları çözmez, aksine ciddi sorunlarla yüzleşme mecburiyetini beraberinde getirir. Türkiye karşıtlığında bu hız ve seviyede ilerlerse bir gün mutlaka karşılığını göreceklerini ise iyi anlamalıdırlar” açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından, Yunanistan’ın Ege’de silahsızlandırılmış adaların statüsünü ihlal ettiği için Birleşmiş Milletler’e, Türkiye adına 2 mektup gönderildiği ve Yunanistan’ın adaları silahlandırmaya devam etmesi durumunda adaların egemenliğinin tartışılacağını açıkça dünya kamuoyuyla paylaştığına dikkat çeken Özdemir; “Bu yaklaşım bize göre de doğrudur ve olması gerekendir. Her türlü hukuksuzluğu uygulayan, şımarıklığı saldırganlığa dökerek daha da saldırgan politikalara ağırlık veren Yunanistan bundan sonra atacağı her adımın karşısında gereken mukabil cevap ve tavrı mislince göreceğini bilmeli, buna göre hareket etmelidir” diyerek, Yunanistan tarafından aksi bir niyet besleniyorsa bunun faturasının pahalıya mal olacağını belirtti.

Lozan ve Paris Antlaşmalarına uyulması gerektiğini belirten İsmail Özdemir, “Yunanistan gayriaskeri statüde olması gereken ada, adacık ve kayalıkları silahlandırmayı derhal durdurmalı, yaptığı, bu zamana kadar sürdürdüğü tahkimatları geri çekmeli, Batı Trakya’daki Türk azınlığın haklarını ise iade etmelidir” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz