Ana Sayfa Yunanistan Haber Miçotakis Açıkladı, Yeni Kısıtlamalar Yolda

Miçotakis Açıkladı, Yeni Kısıtlamalar Yolda

1
0

Yunanistan’da koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında kısıtlamaların artırılmasına karar verildi.

Başbakan Kiriakos Miçotakis, televizyondan canlı yayınlanan ulusa sesleniş konuşmasında, salgınla mücadelede atılacak yeni adımlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Aşılanma oranının artırılmasının salgınla mücadelede en önemli silah olduğunu belirten Başbakan Miçotakis, 22 Kasım Pazartesi gününden itibaren aşı olmamış erişkinlerin lokanta ve kafeteryaların yanı sıra sinema, tiyatro, müze, spor salonu gibi kapalı alanlara girmelerinin de yasaklandığını dile getirdi. Miçotakis, aşısız erişkinlerin kiliselere ise sadece Kovid-19 test sonuçlarını ibraz ederek girebileceklerini söyledi. Bu uygulama aynı zamanda Batı Trakya’daki camiler için de geçerli olacak.

Bir diğer uygulama ise 60 yaş üstünün kapalı alanlara girebilmesi için 3’üncü doz şartı aranacağıdır. Buna göre 60 yaş üzeri vatandaşların 3’üncü doz aşıyı yapması zorunlu hale geliyor.

Miçotakis’in açıkladığı önlemler dahilinde, kapalı alanlara giriş için aşı sertifikası talep edilirken, 60 yaş üzerindeki kişilerin kapalı alanlara girebilmeleri için ikinci doz aşı tarihinin üzerinden en fazla 7 ay geçmiş olması, ikinci doz aşısının üzerinden 7 ayı aşkın zaman geçenlerin üçüncü doz aşıyı yaptırmış olmaları şartı aranacak.

İş yerlerinde ve toplu taşıma araçlarındaki yoğunluğun azaltılması amacıyla kamu sektörü ve özel sektörde değişken vardiya uygulamasına gidileceğini belirten Miçotakis, tedbirlere uymayanların tespit edilmesi için denetimlerin de artırılacağını kaydetti.

Miçotakis, sağlık sisteminin güçlendirilmesi amacıyla özel hastanelerdeki yoğun bakım ünitelerinin de salgınla mücadeleye dahil edileceğini ve vaka sayısının yüksek olduğu bölgelerde istihdam edilen doktor sayısının artırılacağını bildirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz