Ana Sayfa Türkiye | Dünya “Yeter Artık, Böyle Komşuluk Olmaz”

“Yeter Artık, Böyle Komşuluk Olmaz”

8
0

Kavala’nın doğu ve batı girişlerinde yol üzerindeki Kıbrıs haritası tabelaları üzerinde kuzeyden güneye akan kanı temsil eden tabelalara Türkiye tarafından tepkiler geldi.

Yunanistan’ın Kavala şehri başta olmak üzere, bazı bölgelerinde Türk ve Türklük karşıtı söylemleri yanı sıra nefret ve ırkçılığı körükleyecek tarzda yazıların bulunması Yunanistan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği ile İYİ Parti yetkililerini harekete geçirdi.

İpsala Keşan Karayolu üzerine konulan dev reklam tabelalarının üzerine asılan ilanlarla misilleme yapan dernek yetkilileri “yıllardır yapılan uyarılara ve iyi komşuluk ilşikilerine rağmen sökülmeyen tabelaların komşuluk ilşikilerinden uzak” olduğunu göstererek  “Yeter artık, böyle komşuluk olmaz” ve Kıbrıs’ta 1963 yılında yaşanan ve tarihe “Kanlı Noel” olarak geçen ane ve çocuklarının banyoda katkedildiği fotofrafın üstüne ise “Esas Biz Unutmayacağız” yazısı yazıldı.

Pankartların asılması sırasında konuşan İYİ Parti Kurucular Kurulu Üyesi Türk Dünyasından sorumlu Gazeteci-Yazar Vedat Yenerer ve Yunanistan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ferruh Özkan yaptıkları konuşmalarında şu ifadeleri kullandılar:

“Bizler bugün burada, komşumuz Yunanistan’ın dostluk ve komşuluk ile bağdaşmayan tutum ve politikalarını protesto etmek ve dostluk çağrısında bulunmak için toplandık. Dünyanın en önde gelen bebek katili terör örgütü PKK’ya kurulduğu günden beri sahip çıkan, destek olan eğiten ve barındıran, DHKP-C terör örgütüne yardım ve yataklık eden son olarak da FETÖ Terör örgütü üyelerini koruyan Yunanistan’ın düşmanca politikaları bitmemektedir.

Sözde Ermeni soykırımı kabul ederken Sözde “Pontus Soykırımı” iddialarını inkar edenlere de ceza verilmesi için de Yunan meclisinden kanun çıkartılmıştır.

Bir milyon Türk’ün yaşadığı Batı Trakya’da Türk Azınlığın haklarını da vermeyen, görmezden gelen Yunanistan, sadece Lozan’ı değil, 1923 öncesi imzaladığı tüm anlaşmalara uymayarak Balkanlar’da huzursuzluk ortamını arttırmakta ve düşmanca tavrını sürdürmektedir.

Yunanistan, 1. Balkan Savaşı sonrasında, Ege’de kullanım hakkı aldığı 12 adalara asker ve ağır silah yığarak anlaşmaları bizzat garantör devletlerin desteğinde yok saymış ve 2004’ten sonra da 18 Türk adasını işgal ve ilhak ederek düşmanlığı arttırmıştır. Bu oldu bittiye getirildiği sanılan işgaller ve ilhak bizim için kabul edilemezdir.

1974 yılında Kıbrıs’ta Türklere yönelik Rum çetelerin katliamlarına son vermek ve adaya barış ortamı sağlamak için düzenlenen Kıbrıs barış harekatı sonrasında da düşmanca tavrını uluslararası alana iftiralarla yaymaya devam etmiştir.

Bugün aradan 45 yıl geçmesine karşı Kıbrıs Rum kesiminde ve Yunanistan’ın her yerinde Kıbrıs haritası kanlı bir şekilde tasvir edilerek, 1571’den beri adada yaşayan Türkler inkar edilmekte ve Türk ordusunun adada işgalci olduğu ve kan akıttığı iftiraları  her yerde bilbordlarla anlatılmaktadır.

YETER ARTIK !.. BÖYLE KOMŞULUK OLMAZ

Bugün buraya Yunanistan’a iyi komşuluk ilişkilerine yakışmayan bu düşmanca olan bilbordlarını kaldırarak başlaması için çağrıda bulunuyoruz.

Bu çağrıyı yaparken de; ESAS TÜRK MİLLETİNİN RUM ÇETECİLERİN ETNİK TEMİZLİK YAPMAYA ÇALIŞTIĞI KIBRIS’TAKİ KATLİAMLARINI VE ÖZELİKLE ÇOCUKLARIN ACIMASSIZCA KATLEDİLİĞİ NOEL KATLİAMINI UNUTMADIĞIMIZI İFADE ETMEYE GELDİK..

Türk milleti ile iyi komşuluk ilişkileri istiyorsanız, 45 yıldır her yere astığınız bu ilanları kaldırın. Bunun için bir ay süre veriyoruz. İlanlar kalkmaz ise biz de Rum-Yunan mezalimini anlatan bu ve benzeri bilbordlarımızı yurdun her turistik bölgesine asacağımız gibi, Balkanlar ve Avrupa’nın her kilometre taşına koyacağımızı, Türk milletinin de Ege’deki Yunan adalarına artık turist olarak gitmemesi çağrısında ısrarla bulunacağımızı ilan ediyoruz.

Bu kadar düşmanlık yeter!..

Artık bu ve benzeri çalışmalarla Türk milleti kimin katil, kimin masum olduğunu uyduruk haritalarla değil gerçek belge ve raporlarla tüm dünyaya gösterecektir” denildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz