Ana sayfa Yunanistan Haber Yaka IKE’nin Kalitesi Avrupa’nın Gündemine Oturdu

Yaka IKE’nin Kalitesi Avrupa’nın Gündemine Oturdu

2
0

Batı Trakyalı işadamı Levent Sadık Ahmet’in Yaka IKE Kiraz paketleme tesisi Avrupa’nın gündemine oturdu. Avrupa yaka IKE’yi konuşuyor.

Kısa bir sürede kurulduğu günden bugüne kaliteye, temizliğe, ürünün sağlıklı olmasına büyük önem veren, bugüne kadar Batı Trakya bölgesinde gelişigüzel üretilen kiraz üretimine değişik bir boyut kazandırmak için masraftan ve yatırımdan kaçınmayan, üreticiyi sürekli eğiterek dünya standartlarına çekmeye çalışan ve bunu yaparken zaman zaman acımasızca da eleştirilen Batı Trakyalı işadamı Levent Sadık Ahmet’in Yaka IKE Kiraz paketleme tesisi Avrupa’nın gündemine oturdu.

Amacı ise sadece üreticinin bu güne kadar “çerez” parası olarak gördüğü kiraz parasını bir temel gelir düzeyine çıkarmak. Belki zor olacak ancak üretimde istenilen kalite yakalandığında da üretici derin bir nefes alacak ve bilinçli bir üretici konumuna gelecek. İşte aslında yapılmak istenilen de zaten bu. Amaç Avrupa standartlarını yakalamak, ürünün Avrupa piyasalarında yerini sağlamlaştırmak ve profesyonel üretici olma modelini ve anlayışını oturtmaktır.

Batı Trakyalı işadamı Levent Sadık Ahmet’in Yaka IKE Kiraz paketleme tesisi, Avrupa’nın önde gelen ve uluslararası taze ürünler endüstrisi için lider firmaların çevrimiçi buluşma yeri olan FreshPlaza.com haber portalı önemli bir yer veriyor.

Batı Trakyalı işadamı Levent Sadık Ahmet ile özel bir söyleşiyi gündemine alan FreshPlaza.com dile getirilenleri şu şekilde aktarıyor.

“Amacımız, Yunanistan kirazının kalitesini ve teslim edildiği ambalajı arttırmak”

Plastik ambalajların yavaş yavaş yaşamımızdan çıkarılması trendi Yunanistan’a da uzandı. Tüketiciler ve ithalatçılar, Dünya’yı temiz ve sağlıklı tutmak için savaşıyorlar. Bir Yunan paketevi için, yalnızca paketlemenin kalitesini değil, kirazları da geliştirmek için bu bir fırsat.

Kiraz konusunda uzman bir Yunan şirketi olan Yaka IKE için, bu sezon iklim şartları büyük bir rol oynadı. Yaka IKE’nin sahibi Sayın Levent Sadık Ahmet, bazı ürünlerin zarar gördüğünü ileri sürüyor.

Levent Sadık Ahmet şöyle konuştu: “Sağanak yağmurlar, dolu ve fırtınalar nedeniyle kirazların erken dönemlerinde bazı zararlar görüldü. Ancak biz şirket olarak hala talepleri karşılayabiliyoruz ve müşterilerimize bizden bekledikleri kaliteyi sağlayabiliyoruz.”

Ambalajlama konusunda gündemimiz plastik konusudur.

Yaka IKE şirketi ayrıca küresel farkındalık kapsamında Dünya’daki ısının yükselmesi nedeniyle ambalaj kullanımında plastiği azaltma talebini de değerlendiriyor:

Levent Sadık Ahmet bu konuda da şunları dile getiriyor: “Gezegenimizi sağlıklı tutmak için hayati öneme sahip olduğundan, ambalajlarımızda plastik kullanımını azaltmaya çalışıyoruz. Şu anda plastik ambalajı organik ambalaj malzemeleriyle değiştirmek için bazı denemeler yapıyoruz. Umarım bu başarılı olur.” Diye açıklıyor.

Kiraz ambalaj endüstrisi son birkaç yılda bazı gelişmelerden geçti.

Sadık Ahmet’e göre kendi tesislerinde kullandığı en büyük gelişme yeni optik kalibratör olduğunu söylüyor.

Sadık Ahmet bu konuya şöyle yaklaşıyor: “Yeni optik kalibratörümüz meyvelerin iç durumlarını tanıyabilir, renklerine göre kiraz seçebilir ve hatta küçük ürünleri tanımlayıp ayırabilme kapasitesine sahip. Bu teknoloji kiraz işinde daha da büyümemize yardımcı olacak ve bu sebepten dolayı da planımız önümüzdeki üç yıl içinde üretimi artırmak. Asıl amacımız Yunan kiraz kalitesini, teslim edilen ambalajı ve hatta kendi depolama sistemimizin kalitesini yükseltmektir. Bu da, BRC AA + sertifikalı tek paketleme tesisi biz olmamızın nedenlerinden biridir.

Kirazlar paketledikten sonra çeşitli Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. Kuzey Avrupa ülkeleri, diğer Avrupa ülkelerinden meyve ve sebze satın alma eğilimindedir, çünkü gübre ve böcek ilaçları için kısıtlamalar ve düzenlemeler daha katıdır. Bu bize bir avantaj sağlıyor ve Almanya, İngiltere ve Hollanda gibi pazarlara ihracat yapmamıza izin veriyor.”

For more information:

Mr. Levent Sadik Ahmet

YAKA IKE

Tel: +30 25310 82800

Email: levent@yaka.gr 

Email2: info@yaka.gr 

www.yaka.gr

Publication date: 5/24/2019

Author: Nick Peters

© FreshPlaza.com

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here