Ana Sayfa Avrupa | Balkanlar “Vakıf İdare Heyetlerinin Seçimle Belirlenmesi Talebimizi Yineliyoruz”

“Vakıf İdare Heyetlerinin Seçimle Belirlenmesi Talebimizi Yineliyoruz”

0
0

Yunanistan Batı Trakya Türk toplumuna ait vakıfların idare heyetlerini atamayla belirlemeye devam ediyor.

Halit Habip Oğlu: “Ülkemiz Yunanistan’ı Batı Trakya Türk toplumuna ait Vakıfların idare heyetlerini atamayla belirleme uygulamasına derhal son vermeye çağırıyor, Vakıf İdare heyetlerinin seçimle belirlenmesi talebimizi yineliyoruz.”

Gümülcine Tayinli Vakıf İdare heyetinin görev süresi yenilendi. Makedonya-Trakya Genel Sekreterliği Koordinatörü İoannis Savvas’ın imzasıyla yayımlanan 14.04.2020 tarihli karar uyarınca, tayinli Gümülcine Vakıflar İdaresi Başkanı Selim İsa ve yönetim kurulu üyelerinin görev süresi bir yıl uzatıldı. Yunan devleti tarafından atanan vakıflar idaresi yönetim kurulu 5 asli ve 2 yedek üyeden oluşuyor.

Konuyla ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Yunanistan’da 1967’de iktidara gelen askeri cunta yönetimi ile başlayan ve günümüzde de devam eden uygulama çerçevesinde Batı Trakya Türk toplumuna ait Vakıfların İdare heyetleri, Türk toplumunun şiddetle karşı çıkmasına rağmen devlet tarafından atanmaktadır. Halbuki Batı Trakya Türk toplumu, 1923 Lozan Barış Antlaşması ile giderlerini kendisi karşılamak üzere kendi Vakıflarını kurma, yönetme ve denetleme hakkına sahiptir. Ülkemiz Yunanistan’ı Batı Trakya Türk toplumuna ait vakıfların idare heyetlerini atamayla belirleme uygulamasına derhal son vermeye çağırıyor, Vakıf İdare heyetlerinin seçimle belirlenmesi talebimizi yineliyoruz” açıklamasında bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz