Ana Sayfa Yunanistan Haber Sözde “Pontus Soykırım” Belgeseli Çektiler, Gösterimlere Başladılar

Sözde “Pontus Soykırım” Belgeseli Çektiler, Gösterimlere Başladılar

65
0

Diasporada yaşayan Yunanlılar, “Ölümcül Milliyetçilik: Yunanlıların Soykırımı 1913-1923” isimli bir belgesel çekti.

Diasporada yaşayan Yunanlılar milyon dolar harcadılar ve Yunan asıllı Amerikalı ünlü bir televizyon gazetecisi, yapımcı ve haber spikeri olan Bill Kurtis, “Ölümcül Milliyetçilik: Yunanlıların Soykırımı 1913-1923” (Lethal Nationalism: Genocide of the Greeks 1913-1923) isimli bir belgesel çektirdiler. Şimdi de propaganda amaçlı Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere, dünyanın diğer ülkelerinde gösterimlere başlıyorlar.

Bill Kurtis ve ekibinin 8 yıldan bu yana titizlikle üzerinde çalıştığı belirtilen belgesel, 30 Ocak 2020 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Chicago kentinde, Park Ridge, IL’deki Pickwick Tiyatrosu’ndaki OnAirr Productions tarafından gösterimi yapacak.

Tamamı Küçük Asya ve Pontus Yunan Araştırma Merkezi (AMPHRC) tarafından finanse edilen belgeselin güçlü yapım ekibinde Bill Kurtis’in yanısıra, John Davis, John McCarthy, Spiros Lambrinatos ve Peter Lambrinatos bulunuyor.

Belgeselin ana içeriğinde sözde “Pontus Soykırımı”nın yanısıra, Anadolu ve Doğu Trakya’da Rumlar’a karşı yapıldığı ileri sürülen sözde “soykırım” anlatılıyor.

20. yüzyılın ilk soykırımı olarak anlatılan belgeselde, 1913-1923 yılları arasında başta Karadeniz olmak üzere, Anadolu’nun değişik yerlerinde yaşayan Rumlar ve Doğu Trakya bölgesinde yaşayan Rumlara yönelik yapıldığı ileri sürülen sözde “soykırım”da 700.000 fazla Rumun sistematik olarak öldürüldüğü ve 1.000.000 kişinin de sürgüne gönderildiği anlatılıyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz