Ana Sayfa Yunanistan Haber Panagiotopulos Mısır’da

Panagiotopulos Mısır’da

0
0

Yunanistan Milli Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el-Sisi ve Mısırlı mevkidaşı General Mohamed Zaki ile görüştü.

3 Aralık 2020 Perşembe günü resmi bir ziyaret için Mısır’ın başkenti Kahire’ye giden Bakan Panagiotopulos, Cumhurbaşkanı Sisi tarafından Kahire’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayında kabul edildi ve toplantı sırasında iki ülke arasında var olan işbirliği seviyesi ve stratejik işbirliğini daha da geliştirme iradesinin teyit edildiği belirtiliyor.

Bakan Panagiotopulos’un Mısır Savunma Bakanlığı’nda General Zaki ile çok samimi bir atmosferde gerçekleştirilen görüşmesinin yarım saatten fazla sürdüğü ifade edildi.

Mısır tarafı toplantıda, Yunanistan ile askeri eğitim ve ortak askeri tatbikatların yanısıra, ortak çıkarlar için sinerji ve ortaklıklar geliştirerek, savunma sanayiinde Yunanistan ile savunma işbirliğini güçlendirmeye olan ilgisini dile getirdiği belirtiliyor.

Panagiotoplos ve Zaki arasında yapılan görüşmede ele alınan bir diğer konu da Doğu Akdeniz’deki durum. Taraflar, Türkiye’nin bölgede davranışlarının bölge ülkeleri için ciddi bir sorun olduğunu ve bölgenin istikrarsızlaştırdığı görüşü paylaştıkları dile getirildiği ifade ediliyor.

Görüşmenin ardından Savunma Bakanı Panagiotopulos şu açıklamayı yaptı:

“Doğu Akdeniz bölgesinde güvenliği artırma iradesinin somut bir kanıtıdır.”

“Bugün Mısır Arap Cumhuriyeti’ne resmi ziyaretim sırasında Cumhurbaşkanı Abdül Fettah el-Sisi ve ardından mevkidaşım Savunma Bakanı General Mohamed Zaki ile görüştüm.

Görüşmeler sırasında, iki ülke arasındaki mükemmel işbirliği seviyesi, Yunanistan ve Mısır’ın savunma sektöründeki stratejik işbirliklerini değişik alanlarda daha da geliştirmek için arzumuz vurgulandı.

Ayrıca Türkiye’nin istikrarsızlaştırıcı, yasadışı ve kışkırtıcı eylemlerinden, Doğu Akdeniz’de yeni jeopolitik gelişmeler ve ortaya çıkan güvenlik sorunları ve tehditleri hakkında görüş alışverişinde bulunma fırsatım oldu.

İki ülkenin ortak çıkarlarını, aralarındaki karşılıklı yarar sağlayan stratejik işbirliğini güçlendirerek korumak için, zorlukları ve tehditleri uluslararası hukuk ilkelerine bağlılık temelinde ele almanın yollarını değerlendirdik.

Ayrıca Mısırlı mevkidaşımla silahlanma ve savunma sektöründeki güncel işbirliği konularını ele alarak görüştüm. Buna ek olarak, çok sayıda askeri eğitim faaliyetinin, ortak tatbikatların ve hem iki taraflı hem de çok taraflı olarak yüksek operasyonel değeri olan eğitimin yıllık bazda uygulanmasıyla ikili savunma işbirliğinin çok iyi bir seviyede olduğunu gördük.

Bu tatbikatların doruk noktası elbette son günlerde İskenderiye bölgesinde yürütülen ortak tatbikat “MEDUSA” dır. 5 Aralık Cumartesi günü tatbikatın son aşamasını izlemekten zevk alacağız.

Bildiğiniz gibi “MEDOUSA” çok uluslu kuvvetler arası müşterek tatbikat, Kıbrıs’tan ve bu yıl ilk kez Fransa ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden hava kuvvetleri ve Özel Harekat kuvvetlerinin katılımıyla Yunanistan ve Mısır’ın kuvvetler arası bir tatbikatıdır.

Bu aynı zamanda, ülkelerin savunma sektöründeki işbirliği yoluyla Doğu Akdeniz bölgesinde güvenliği artırma iradesinin somut bir kanıtıdır.”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz