Ana sayfa Yunanistan Haber Panagiotopoulos, NATO Karargahı’nda Akar İle Görüştü

Panagiotopoulos, NATO Karargahı’nda Akar İle Görüştü

4
0

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, NATO Karargahı’nda Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile görüştü.

Görüşmede, iki ülke arasındaki savunma ve güvenlik konuları ile güven artırıcı önlemler, Ege, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeler ele alındı. Panagiotopoulos ve Akar tarafından, sorunların iyi komşuluk ilişkileri içinde barış ve dostluk çerçevesinde, uluslararası hukuka uygun şekilde çözümü vurgulandığı belirtiliyor.

Mevkidaşı Hulusi Akar ile görüşmesini değerlendiren Panagiotopoulos şu ifadeleri kullandı:

“Türk meslektaşım Hulusi Akar ile yaptığım görüşmede, güven artırıcı önlemler konusundaki diyaloğu tekrar başlatmak üzere mutabık kaldık ve iletişim kanalını açık tutmaya karar verdik. Ancak koşulsuz değil.

Öncelikle en azından söylemek gerekirse, bu olumlu bir adımdır. Bununla birlikte, MEB’ler konusunda ileri bir adım atamayız. Esas olarak Türkiye’nin sorumluluğundan dolayı bölgedeki genel gerilim dolayısıyla iki adım geri dönüyoruz. Çünkü bu şekilde MEB’ler anlamsız ve “verimsiz” oluyor, özünde boş bir mektup.

Daha geniş bir bölgede genel olarak olumlu bir hava için iyi uygulamalara ihtiyaç vardır. Umarım bu iyi istek Türk tarafından da gösterilir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here