Ana Sayfa Yunanistan Haber “Mısır İle Yapılan Anlaşma 15 Yıllık Sürüncemeyi Kapatan Bir Milli Başarı”

“Mısır İle Yapılan Anlaşma 15 Yıllık Sürüncemeyi Kapatan Bir Milli Başarı”

0
0

Yunanistan ile Mısır arasında imzalanan Doğu Akdeniz’de Münhasır Ekonomik Bölge anlaşmasına değinen Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis anlaşmayı “15 yıllık sürüncemeyi kapatan bir milli başarı” olarak değerlendirdi.

Başbakan Kiriakos Miçotakis 7 Ağustos Cuma günü Rodos’taki Güney Ege Bölge Başkanlığı merkezinde yerel yönetim ve üretici kurumların temsilcileriyle yaptığı görüşmede, Yunanistan ile Mısır arasında imzalanan Doğu Akdeniz’de Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) anlaşmasının Doğu Akdeniz bölgesindeki tüm ülkelere çok basit bir mesaj gönderdiğini belirtti.

Başbakan Miçotakis şu ifadeleri kullandı: “Diplomasi, uluslararası hukuka uygun çalıştığı zaman sonuç getirebilir. Ve nihayetinde halkların uyumlu bir şekilde bir arada yaşamasını ve herhangi bir anlaşmazlığın barışçıl çözümünü garanti eden tek şey uluslararası hukuktur. Ve bu mesajın daha geniş Doğu Akdeniz bölgesindeki tüm ülkeler tarafından duyulacağına inanmak istiyorum. Dünkü önemli gelişme, kuşkusuz daha geniş bir bölgede barış, istikrar ve meşruiyet damgası vuruyor.

Aynı zamanda, sabit ulusal arzularımıza da hizmet ediyor. Çünkü bu anlaşma, İtalya ile birkaç hafta önce imzaladığımız anlaşma gibi deniz hukukuna dayanıyor. İki meşru ülke hükümetleri arasında imzalandı. Adalarımızda kıta sahanlığı ve deniz bölgelerindeki egemenlik haklarını tanıyor. Ve tabii ki de Türkiye ile Trablus yönetimi arasındaki gibi yasadışı anlaşmaları da etkili bir şekilde iptal ediyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz