Ana Sayfa Yunanistan Haber Maksimu Toplantısından Yedi Karar Çıktı

Maksimu Toplantısından Yedi Karar Çıktı

4
0

Göç konusunda acilen yedi acil önlem kararı verildi.

Başbakan Kiriakos Miçotakis başkanlığında bugün Başbakanlık konutu Megaro Maksimu’da düzenlenen olağanüstü toplantıda, Türkiye kıyılarından Yunanistan’a yönelik mülteci akışlarını durdurmak üzere yedi acil önlem kararı verildiği belirtiliyor.

Hükümet sözcüsü Stelios Peças’ın toplantı sonrası yaptığı açıklamada alınan önlem kararları duyuruldu.

  • Göçmenlerin / mültecilerin ülkenin mevcut iç bölgelerinde bulunan barındırma merkezlerine taşınmasıyla adaların yükünün azaltılması.
  • Anlaşmaya varıldığı üzere 116 refakatsiz çocuğun, diğer Avrupa Birliği ülkelerindeki aileleriyle yeniden bir araya getirilmek üzere adalardan derhal transferinin yapılması. Önümüzdeki haftalarda ek olarak 250 refakatsiz çocuğun ülkenin iç bölgelerindeki güvenli yapılara aktarılması.
  • Hem FRONTEX hem de Avrupa makamları ve NATO ile işbirliği içinde sınır gözetimlerinin arttırılması. Bu çerçevede, önceki hükümetin 4.5 yıllık duyarsızlığından sonra 50 milyon euroluk Ulusal Bütünleşik Deniz Gözetleme Sistemi’nin Silahlı Kuvvetler ve Sahil Güvenlik birimleriyle birlikte devreye sokulması çalışmalarının yapılması ve tüm yeni teknolojik imkanların (İnsansız Hava Aracı, termik kameralar v.b.) kullanılması.
  • İltica prosedürü için kurumsal çerçevenin değiştirilmesi, ikinci derece iltica dilekçesinin iptali ve talebin kabul edilmemesinden sonra iltica talebinde bulunanın ait olduğu ülkeye derhal geri gönderilmesi çalışmalarının başlatılması ve sonucunda geri gönderilmesi. Bunun da, topluluk müktesebatı ve Avrupa Birliği – Türkiye Ortak Deklarasyonunun tam olarak uygulanmasına daima saygılı olarak yapılması. Bu bağlamda, Türkiye ayrıca kendi sorumluluklarından kararlılık ve samimiyetle payına düşende sorumlu olmalıdır.
  • Başvuruları mahkemeler tarafından reddedilen sığınmacıları tespit etmek için adalar, İpirotiki (Epir) bölgesi ve anakarada yapılan polis kontrollerinin arttırılması. Bu gibi durumda olan binlerce mültecinin bulunduğu, önceki hükümetin çalışmaları bu konuda yetersiz kaldığı ve polisin şu an başlattığı çalışmayla 1.000 mültecinin çalışmalarının başladığı ve geri iadelerinin son aşamaya gelindiği.
  • Göçmenlerin / mültecilerin Türkiye kıyılarından Yunan adalarına taiıyan çevrelerin belirlenmesinden sonra hızlı müdahale için derhal 10 yeni esnek küçük teknenin tedarik edilmesi.
  • Gerekli altyapıyı ve personeli güçlendirerek yerel toplulukların desteklemesi için Lesvos’un sağlık alanında doktor ve hemşirelik personeli ile desteklenmesi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz