Ana sayfa Yunanistan Haber Limni ve Midilli Yakınlarında İlk Defa Çok Enteresan Bir Tatbikat

Limni ve Midilli Yakınlarında İlk Defa Çok Enteresan Bir Tatbikat

3
0

Yunanistan ve ABD, silahsızlandırılmış olması gereken adalarda tatbikat yaptı.

Yunanistan ile ABD Samos bölgesinden başlayarak Kuzey Ege bölgesi Limni ve Midilli adaları yakınlarına kadar ilk defa ve çok enteresan bir askeri tatbikat gerçekleştirdi.

İlk kez Kuzey Ege bölgesinde Yunanistan Ordusu ile ABD Ordusu ortaklaşa savaş uçağı pilotunu arama kurtarma (CSAR) senaryosu olan bir tatbikat gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen tatbikatın senaryosunda, düşman tarafından ele geçirilen adada yapılan kara savaşında yaralanan askerlerin tahliyesi uygulaması gerçekleştirildi.

Ayrıca tatbikatta, düşman güçlerince ele geçirilen adaya ABD uçakları tarafından askerlere yardım amaçlı malzemeler indirme senaryosu uygulandı.

Tatbikata Almanya’daki Ramstein 37. Airlift Squadron ABD Üssünden 4 adet C-130J Super Hercules nakliye uçağı, İngiltere’nin RAF Mildenhall Üssünden 67th Special Operations Squadron özel operasyonlarda kullanılan 2 adet ΜC-130J Commando II katıldı. Bu uçaklara 2 adet F-16 ve 2 adet Mirage 2000 Yunan savaş uçağı da eşlik etti.

“STOLEN CERBERUS VI” ismi verilen tatbikat geçmişte de Yunanistan’da gerçekleşmişti ancak bu kadar detaylı ve geniş kapsamlı üstelik de Kuzey Ege’de yapılmamıştı. Kısacası 25. meridyenden doğuya doğru geçilmemişti.

Tatbikata Yunan Ordusu’ndan 31. ΜΕΕΔ Özel Kuvvetlerin yanısıra paraşütçü birlikleri de katıldı. Tatbikatı ABD Hava Kuvvetleri’nin Avrupa ve Afrika komutanı olan Jeffrey L. Harrigian da bizzat gelerek tatbikatın her aşamasını detaylı bir şekilde izledi.

Bu tatbikatın Yunanistan tarafında değerlendirmesi, Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemini almasıyla birlikte Ege’de olası bir askeri hareketliliğe kalkışması durumunda, ABD’nin Türkiye’ye bir mesajı olarak değerlendiriliyor.

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here