Ana Sayfa Yunanistan Haber Kocias’tan Azınlık Hakkında Düşündürücü Sözler!

Kocias’tan Azınlık Hakkında Düşündürücü Sözler!

2
0

Yunanistan eski Dışişleri Bakanı Nikos Kocias’tan Azınlık ve Başkonsolosluk hakkında düşündürücü sözler.

Yunanistan eski Dışişleri Bakanı Nikos Kocias geldiği Dedeağaç’ta katıldığı bir etkinlikte yaptığı konuşmada çok tartışılacak bir konuşma yaptı. Kocias konuşmasının bir bölümünde, “Gümülcine’deki Romanların Türk olduğunu kabul ederseniz Atina Agia Varvara’da olanları da kabul edersiniz. Ve aniden Trakya’da değil, ülke çapında bir azınlığa sahip olacağız.” Demesi dikkat çekti.

Kocias konuşmasında Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosluğu’na da değindi. Kocias, “Gerekli olan Türk Konsolosluğunu “toplamak” tır. Devlet içinde bir devlet haline geldi ve yasadışı para dolaşımı yapıyor” diyerek bir Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosluğu’na bir suçlama yönelterek hedef tahtasına koydu.

Kocias Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığın statüsü ile ilgili de şu sözleri sarf etti.

“Yunanistan’ın uygun tutumu, Trakya azınlığının Lozan Antlaşması uyarınca “Müslüman” olarak tanımlanmasını bile isteyen Kemal Atatürk’ün yazışmalarına atıfta bulunmaktır. Yunan Hükümetinin yapması gereken ilk şey, Ankara’ya “Kemal’in yazışmasını bul, onu suçlamak istiyorsan, kendinle tarihsel bir süreç yap ve sonra bize dön” demek olmalıdır.

Kendilerini bireysel olarak tanımlayan insanlar var, gruplar olarak değil, Türk asıllı olarak, ama Türk asıllı olmak isteyen biri tüm Müslüman azınlıkla özdeşleşemez.

Türkiye’nin istediği, Yunanistan’daki tüm azınlıkları ‘Türk’ haline getirmek ve bu yüzden durumun yönetiminin ciddiye alınması gerekiyor.

Büyük bir vatanseverlik anlaşması yapılmalıdır – Demokrasimizin veya ulusal egemenliğin sakatlanmasını kabul edebileceğimiz bir zamanda değiliz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz