Ana Sayfa Yunanistan Haber İsrail’de “Heron”u Yakından İnceledi

İsrail’de “Heron”u Yakından İnceledi

2
0

İsrail’de bulunan Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos insansız hava aracı “Heron”u yakından inceledi.

İki günlük resmi bir ziyaret için İsrail’de bulunan Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos İsrailli mevkidaşı Naftali Bennett ile görüştü.

Görüşmede, iki ülke arasında son yıllarda geliştirilen güçlü bağların yanı sıra, savunma alanında gerçekleştirilen kapsamlı işbirliği, bundan böyle de Yunanistan ve İsrail’in savunma işbirliğini daha da geliştirme istekliliğini yeniden teyit ettikleri belirtiliyor. Savunma – teknik alanındaki ekipman ve güncel işbirliği konularının da ele alındığı ifade ediliyor.

İki Bakan, Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi ve İsrail arasında çok düzeyli üçlü işbirliğinin, Doğu Akdeniz’de güvenlik ve istikrar koşullarının yaratılmasını da ele alarak görüştükleri belirtiliyor.

Toplantı sırasında, Doğu Akdeniz ve Orta Doğu’daki güvenlik ve istikrar sorunlarının yanı sıra, bunları etkin bir şekilde ele almanın yolları hakkında görüş alışverişinde bulundular.

Daha sonra Milli Savunma Bakanı Panagiotopulos, İsrail Savunma Ekipmanları Müdürlüğü (SIBAT) ve Silah Sistemlerinin Geliştirilmesi Müdürlüğü (MAFAT) temsilcileri ile toplantılar yaptı.

Görüşme sonrası kısa bir değerlendirme yapan Yunan Bakan Panagiotopulos şunları dile getirdi.

“İsrail’e iki günlük resmi ziyaretim bugün öğlen sona erdi. İki ülke arasındaki yakın stratejik ilişkinin güçlenmesi ve derinleşmesi vede ilerleme yollarını meslektaşım İsrail Savunma Bakanı Naftali Bennet ile görüşme fırsatım oldu.

Ayrıca bu ülkenin çok güçlü Savunma Sanayisinin yöneticileri ile görüşme fırsatım oldu ve İsrail ile Yunan Savunma Sanayisi arasındaki ilişkiyi kesinlikle jeopolitik bağlamda daha da geliştirme imkanlarını ele alarak karşılıklı olarak görüştük.

Yunanistan ve İsrail Savunma Sanayi unsurları arasında sinerjiler ve hatta kojenerasyon programları geliştirme kapsamı gerçekten çok büyük.

Son olarak, İsrail Havacılık Endüstrisinin tesislerini ziyaret etme ve yakından görme fırsatım oldu. Yunanistan Silahlı Kuvvetleri tarafından tedarik edilmek istenen insansız hava aracı “Heron” hakkında tarafıma bir güncelleme verildi. Anladığınız üzere bu bizi ilgilendiriyor ve biz de bunu iç savunma sanayinde stratejik hedefimiz olarak belirledik.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz